Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Miért van kontrás kerékpáron,...

Miért van kontrás kerékpáron, (és motorkerékpárokon is) az első fék a jobboldali fékkarra bekötve, viszont azokon a kerékpárokon, ahol hátul is abroncsfék van, a baloldalira? Akinek többféle kerékpárja van, enyhén szólva balesetveszélyes.

Figyelt kérdés
2014. okt. 21. 07:40
 1/5 anonim válasza:

Pontos valaszt nem tudok adni, de a jo valasz engem is erdekel.

A kerekparoknal, ahol ket bovdenes / hidraulikus fek van, a fekbovdeneket keresztbe szoktak fuzni. Az okat nem tudom, de szerintem igy tobb jateka marad a kormanynak kanyarodaskor + nem razkodnak kulon-kulon a bovdenek, hanem tartjak, kitamasztjak egymast. A masik, hogy egyes fektestek kialakitasabol adodoan igy johet ki a dolog. Kulonosen az orszaguti fekeknel. Tarcsafeknel a tarcsa bal oldalon van, mert jobb oldalon ott a lanctanyer.

2014. okt. 21. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ezekből csak a motort lehet konkrétan megmagyarázni: a gáz meg a kuplung nem lenne jól kezelhető egy markolaton.
2014. okt. 21. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
most kibattyogtam megnéztem és nagyanyám régi kontrásán az elsõ dörzsfék fékkarja baloldalon van.
2014. okt. 21. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

Ezek ősi szokványok. Tényleg motorkerékpároknál a gáz-kuplung külön pakolása eredményezi a jobbra került fékkart, ami az első kerékre szól. Az automata robogóknál, ahol mindkét fék fékkarról megy, megőrizték a kiosztást, ezért ment bal kézre a hátsó fék.

Elöl-hátul váltós brinyóknál van kis logikája annak, hogy hátsó fék és hátsó váltókar ugyanazon az oldalon legyen. Ez meg ugyebár pont fordítva van, mint motoroknál.

Én sosem szerettem igazodni a szokványokhoz, az országútimon én bal kézre a hátsó féket szereltem, mert a bal kezem erősebb, vészfékezésnél a jobb kézzel kisebb eséllyel blokkolom az első kereket. Évek óta így használom, megszoktam, de a bringámat kipróbáló haver ugrotta már át a kormányt emiatt. :D

Régi ökölszabály: egy dolgot szokjál meg, azt, hogy ne szokjál meg semmit.

2014. okt. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 brazen65 ***** válasza:
Nekem egy épített egysebességes montim van, az első tárcsaféket a jobboldalra szerelt fékkarral használom/sosem álltam még fejre normális üléspozícióban/, a hátsó féket csak akkor használom ha ijjesztgetni akarom a gyalogosokat.
2014. okt. 23. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!