Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Vajon bitcoin minert/vírust...

Vajon bitcoin minert/vírust tehetett a gépemre a pc szerelő? több lenn

Figyelt kérdés

Nemrég vettem új pc-t, és külön alkatrészenként vettem, tehát még össze kellett ugye szerelni azt. A pc boltot unokatesóm ajánlotta, én nem ismertem előtte, és facebook-on van elég sok lájkja, több mint más ilyen boltoknak ebben a városban.

Ez eddig szép és jó, na de az a baj, hogy pár dolgot előre telepített a szerelő, én főleg a teamviewer miatt aggódom, mert ezzel ugye át lehet venni az irányítást a gép felett távolról. Namármost, már az gyanús hogy mért is telepítette a programot, honnan tudta hogy használni fogom, mert mult héten a graf.kártyával volt valami, ezért felhívtam őket ezügyben, ők pedig egyből a teamviewer kodját kérték mert igy könnyebb elmutatni azt mondták. Tehát lehetséges hogy tettek valami bitcoin minert vagy egyéb finomságot amiből ők hasznot húzhatnak? Mondjuk be van aktiválva a windows, van virusirtó is (defender) de azért sose lehet tudni...



2021. jan. 7. 16:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Vagy rutinból tették fel a Teamviewer-t, mert tudják hogy mennyi laikus ügyfelük van, akikkel lehetetlen telefonon keresztül vakon megjavítani távolról a gépet, ellenben ha látja a képernyőt akkor tudja mi a gond és helyben meg is oldja.


A Teamviewer ugyan egy távoli vezérlésre való program, de magától nem csinál semmit. Ahhoz hogy vezérelhető legyen a géped, a programnak futnia kell (erről nyilvánvalóan tudomásod van), másrészt alapesetben a vezérlést is te engedélyezed a jelszó bediktálásával ami minden újraindításkor más.


Ettől meg teljesen független, hogy mi mást telepítenek a gépedre. Egy bányászprogram jelenléte elég árulkodó, mikor üresjáratban is pörgeti a gépet. Nyugodtan elvetheted ezt a lehetőséget, semmi hasznot nem fog ebből látni valaki, aki egy random gépen (és nem bányász konfiguráción) akar kriptopénzt előállítani.

Paranoidnak persze szabad lenni, de akkor fogod és újratelepíted a gépet magadnak a saját kedved szerint, ehhez nem kell végzettség és szaktudás sem, hogy végigkattintsd a telepítő gombjait. Én mondjuk az aktivátortól jobban tartanék, attól hogy "szaki" tette rá, ugyanúgy lehet kártevő benne, és az állandóan fut a rendszer indulásával. Abban is simán lehet bányász, és az sem feltétlenül a szerviz javára fog dolgozni.

2021. jan. 7. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%
Kétlem hogy a te otthoni kenyérpirítóddal akarnának bitcoint farmolni, erre a legcsekélyebb esélyt se látom.
2021. jan. 7. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1-es: kösz, akkor megkönnyebültem valamelyest


2-es: nem kenyérpiritó ez, rtx 3080 + i7 10700k + 32 gb ram kombináció

2021. jan. 7. 19:03
 4/9 anonim ***** válasza:
94%
Arra értettem hogy nem egy célhardvert, hanem egy otthoni gép, amivel nem hiszem hogy értelmesen tudnának bármit is farmolni.
2021. jan. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
1-es: most olvastam még1x, és milyen aktivátorrol beszélsz? digitális licenszet vettem
2021. jan. 7. 19:07
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Oké, nem volt egyértelmű hogy mi az aktiválás. A régi szlengben ez még az aktivátoros megoldást jelentette, ma már egyre inkább az olcsó kulcsos terjed el. Ha nincs aktivátor, akkor rendben van, mert az kockázatnak számítana.


Gondolj akkor egy másik nézőpontra, hogy ha egy szerviz elkezdené az ügyfelek gépeivel való visszaélést, gyorsan lehúzná a rolót. Csak egy botrány kell, hogy elveszítsen mindenkit, ilyen után nem menne oda senki.

2021. jan. 7. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Kissé túltoltad a paranoiát.

1. Hacsak a szerelő nem valami 60-as intelligenciahányadosú, a végzettségét apuci pénzén vevő senkiházi, akkor nagyon jól tudja, hogy nem gazdagodna meg abból a havonta 30 forintból, amit az ügyfelek gépei termelnének, ha bányagépet csinálna belőlük.

2. Azt is nagyon jól tudja, hogy amit tenne, az bűncselekmény, és túl azon, hogy a szakmai hírneve lenullázódna (=> a büdös életbe' nem alkalmazná senki informatikusként), a böriben eltöltött, végbéltágítással kezdődő napok víziója sem a legidillibb havi párszáz forint nyereségért.

3. Bevett szokás, hogy a gyakrabban használt szoftvereket - főleg az ingyeneseket - hacsak az ügyfél másként nem rendelkezik, feltelepítik. Már csak azért is, hogy utána az ügyfél ne jöjjön reklamálni, hogy "miért nincs Firefox / Chrome / Total Commander / TeamViewer / anyámkínja a gépen??" Aki hozzáértőbb, az úgyis maga telepíti a rendszerét; aki meg kevéssé ért hozzá, az egy telepítés alatt nem csak magának a nyers oprendszernek a telepítését fogja remélni, hanem azt, hogy kap egy gépet, amin "minden" rajta van, amit használna.

4. A bejövő hívásokat pedig engedélyeznie kell az ügyfélnek.

2021. jan. 8. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
jó, lehet kicsit paranoiás vagyok, de csak a teamviewer miatt, mert addig nem is tudtam hogy van ilyen program amivel távolról lehet irányitani egy másik gépet, azért ijesztő első hallásra. Persze mostmár gondolom nincs a gépen semmi, mert virusirtókkal is átkutattam stb
2021. jan. 8. 16:07
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A Teamviewer a "Távoli asztal" egyik modern változata.

Márpedig az már az XP óta minden Windowsban benne van, tehát eddig is ott volt az összes Win-es gépeden.

2021. jan. 8. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!