Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Adatbiztonságnál mire kell...

SIDLER22 kérdése:

Adatbiztonságnál mire kell figyelni?

Figyelt kérdés

Részemről ez kicsit talán gáz mert informatikus vagyok, de a kérdést azért is teszem fel, hogy hátha valamit kihagytam.

Szóval az a lényeg, hogy vannak olyan adataim (kb fél terra) amiket nagyon nem szeretném, hogy más lásson. Egyébként nem illegális adatok. Mondjuk úgy, hogy olyan dolgok derülnének ki rólam (egy másmilyen élet) amit senki nem tud rólam.

Vírusirtót jelenleg nem használok. Nagyon odafigyelek, hogy mit honnan töltök le. Az adatokat jelenleg VeraCrypt-el védem, de elég macerás így és szeretném normálisan tárolni a gépen. Az adatok egyébként két helyen lesznek meg. Egy aktív vinyón a gépben és egy biztonsági mentésként egy külsőn.

Milyen esetleges dolgok lehetnek amikkel a fájljaimat láthatják? Portokat lezártam a routerbe. Szoftvereket mint mondtam nagyon odafigyelek, hogy mit teszek fel. Egyébként most tervezek váltani Manjaro-ra.

Szerintetek milyen biztonsági lépést érdemes még megcsinálni?



2021. dec. 26. 07:00
 1/5 anonim ***** válasza:
53%

Tárold külső hdd-n, és csak akkor dugd be, ha tényleg használod.


Plusz tömörítsd be letitkosítva 7z-vel.

2021. dec. 26. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

universal plug n play (upnp) -t kapcsold ki a routerban, ha bevan kapcsolva

esetleg a gépen is átnézheted a tűzfal beállításokat, linuxra ott az egyszerű gufw, mint ufw frontend


lehetne még szórakozni full disk encryptionnal és még pár dologgal[1], de azt már túlzásnak érzem és egyéb problémákat hozz fel

[1] [link]

2021. dec. 26. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

2-es köszi a választ. Ez így jól hangzik.

1-es megoldásaival annyi a gond, hogy ez a mappa javarészt képeket tartalmaz (néha linkeket) és 7z-es archívumban nem látom az indexképeket. A külső HDD-s megoldás azért nem jó mert egyrészt csak 1 külső HDD-m van és nem szeretném egy példányban tárolni az adatokat. Másrészt meg az is elég macerás (meg nem is biztos, hogy jót tesz neki), hogy napjában kétszer, háromszor is ki/be dugdosom.

2021. dec. 26. 08:36
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem, mi macerás a VeraCrypten. Ha biztonságban akarod tudni, valamilyen titkosítást (container, full disk encryption midenképp alkalmaznod kell.


A külső winyóra, amin a biztonsági másolatot tartod, például mindenképp kell az egyik.

2021. dec. 26. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"kb fél terra"

A Földnek a fele?

Nem kötözködésből, de ha informatikus vagy, akkor kérlek, használd helyesen a mértékegységeket! Tera- egy "r" betűvel, az jelenti a "giga" 1024-szeresét (vagy ezerszeresét, ha hardvergyártóként gondolkodunk), a "terra" a Föld latin neve.


"Vírusirtót jelenleg nem használok."

Hadd meséljek valamit! Tudom, már ezt sokaknak elmeséltem, de az előző munkahelyemen mi is ezt csináltuk. Igaz, én végig elleneztem, de az nem az a hely volt, ahol az informatikusnak lett volna szava. Meg különben is, ott a Defender, az szuperjó. Aztán amikor mégis besétált a zsaroló pajti, és a titkárság összes elérhető dokumentumát lekódolta, akkor meg ment a pánikolás. (Ugyanezen munkahely szerint a rendszeres biztonsági mentéshez elég 10 db. ÍRHATÓ DVD, szóval...) Windows rendszereken azóta is vagy az Avastot, vagy a Nod-ot javaslom, nagyságrendekkel nagyobb biztonságot ad, mint a Defender. Linuxon meg a ClamAV-t, bár ott maga a rendszer alapból jóval biztonságosabb.


"Nagyon odafigyelek, hogy mit honnan töltök le."

Ez alapvető lenne mindenki számára.


"Az adatok egyébként két helyen lesznek meg."

Ez a minimum. A kettőből az egyik mindenképp legyen offline. Hiába van valami 8 helyre elmentve, ha egy támadás, vagy műszaki hiba mind a nyolccal végez.

Én a fontosabb adataimból 3 másolatot tartok.


"Portokat lezártam a routerbeN."

Miért, alapból befelé nyitva voltak??

Egyébként én azért azt mondom, hogy egy jól beállított, megbízható tűzfal is sokat segít.


"Egyébként most tervezek váltani Manjaro-ra."

Nem írtad, hogy miről, de ha Windowsról, akkor hajrá! ;) Én Mintre váltottam 3 (a munkahelyemen már 4) éve, és ezzel rengeteg macerától megszabadultam. :) Persze, azt azért tudnod kell, hogy a Linux az nem egy más bőrbe bújtatott Windows. Bár gyanítom, informatikusként nem mondok újat, de Linuxon ne keresd majd a Microsoft Office-t, és .exe-t is csak legfeljebb Wine (vagy virtuális gép) segítségével fogsz tudni futtatni.


"Szerintetek milyen biztonsági lépést érdemes még megcsinálni?"

Érdemes megfontolni, hogy a nagyon érzékeny adatokat nem kellene-e inkább kizárólag offline tárolni? Vagy ha úgyis Linuxozni fogsz, akkor alapból ne csatold fel azt a partíciót. ;)

2021. dec. 27. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!