Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Találkoztatok már .zaqi...

Találkoztatok már .zaqi kiterjesztésű dekripter virussal? Folyamatosan eszi az adataimat, több száz GB, kèpek, videók, dokumentumok, majd a facebook jelszót is megváltoztatta.

Figyelt kérdés

Valahonnan benyeltem egy vírust, titkosította az adataimat, mindegyik .zaqi kiterjesztésű lett, és nem lehet őket megnyitni. Mit lehet tenni ilyenkor? Hogyan tudom visszaszerezni az adataimat? Zsaroló vírus?

Jött az email pár percen belül, hogy megvàltozott a facebook jelszavam, Frankfurtból.

Nagyon kétsègbe vagyok esve, mert minden merevlemezre ráment.



2022. jan. 26. 12:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Backup-ból helyreállíthatod a fontos, mentett dolgaidat. A többire általában keresztet lehet vetni, a vírusos gépet pedig célszerű formázni és újratelepíteni.

Facebookon ha volt kétfaktoros hitelesítés (telefonszám megadása biztonsági kód kéréséhez) beállítva akkor szerencsésebb helyzetben vagy, bár akkor át sem tudták volna állítani. Ha megvan a hozzáférésed az e-mail fiókodhoz, elvileg felajánlja az oldal a hozzáférés visszavételét, mikor belépéskor hibát fog írni.

Ha eddig nem használtál kétfaktoros hitelesítést és az e-mail címeden sincs rajta, akkor azonnal állítsd be amíg hozzáférsz, mert utána még rosszabb lesz a helyzet. Ha ennyi biztonsági beállítás ignorálása mellett esetleg még ugyanazt a jelszót is használtad mindenhol, akkor az összes létező regisztrációdat át kell nézni és új különböző jelszót megadni, mert ha kiszivárogtatják az adataidat, akkor kint lesz a nyílt neten a belépési adatod.

2022. jan. 26. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Igen, a fontos adatokról van mentés. Ez ellen a mentés az egyetlen védelem. De azt útólag bottal ütheted.
2022. jan. 26. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Az utolsó mentést tönkre tette, létrehozott egy backupot 10:21 kor. Valami recovery program kellene nekem, hogy visszafejtse a kódolást. Minden .zaqi formátumba van
2022. jan. 26. 15:54
 4/15 anonim ***** válasza:
És a mentést hogy volt képes tönkre tenni?
2022. jan. 26. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha ez így működne, nem lenne értelme a zsarolóvírusnak, mert megkerülöd. Ezek úgy vannak megírva, hogy ha nem fizetsz, nem állíthatod vissza a titkosított állományt. Nem csak konvertálva van, hanem olyan titkosítással védve, amit nem tudsz feltörni.

Sajnos a helyi backup nem teljes értékű vagy használható backup, ha fel van csatolva a gép használata közben, és így jársz mint most. Most az titkosítva már elvesztette a backup funkcióját, hacsak nincs egy tényleges offline backup-od arról is egy külső meghajtón vagy felhőben.

2022. jan. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Értem. Lènyegèben semmit se lehet tenni, elveszítettem több ezer pótolhatatlan adatot, fényképet, Stb? Vagy esetleg van olyan cég aki képes adatot menteni, helyreállítani?
2022. jan. 26. 16:02
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Zsaroló vírusnál nem. Amit tehetsz, hogy vársz egy pár napot és nem nyúlsz a géphez, hátha valaki valahol a világban megtalálja az ellenszerét, ilyen már volt egy pár éve. De ehhez igen nagy szerencse kell. Hosszú távon meg tanulság, az a backup ami on-line van a gépen az nem backup. Még az állandóan felmountolt NAS sem backup. Az igazán fontos adatokról meg 2 független backupot érdemes készíteni. Az enyém pl. olyan, hogy a 2. (ezt ritkábban csinálom), az fizikailag anyámnál van biztonságos helyre elrakva, ha esetleg nálunk tűz ütne ki akkor is meglegyen.
2022. jan. 26. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Ezt senki nem fogja neked helyreállítani.

Mentést pedig mindig külső célra végzünk, pl külső HDD-re, amit utána leválasztunk vagy felhőbe, ahol van history.


Ja és nem kattintunk mindenféle emailes linkre, amin bejön a ransomware.

2022. jan. 26. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%

Azért a google dob elég sok találatot, oldalt és videót a .zeqi removalra és a decryptionre is :)


[link]

2022. jan. 26. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Jelenleg is folyamatosan próbálja a gmail fiókjaimat feltörni, kapom az értesítést
2022. jan. 26. 19:52
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!