Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » A Linux még mindég biztonságos?

A Linux még mindég biztonságos?

Figyelt kérdés

Kb egy éve használok Linux-ot,első sorban a "biztonság" miatt.Ám az utóbbi időben elbizonytalanodtam,mivel egyre több hír kering arról hogy a Linux szervereket illetve Linux programok oldalait feltörik.

Legutóbb például a Wine oldalát.

Valamint egyre több Antivírus cég jelenti ki hogy a Linux nem feltörhetetlen és egyre inkább céltáblává válhat a növekvő felhasználók száma miatt.Páran már Linux-ra is fejlesztenek Antivírust mint az Avast vagy Eset például.


Amikor az eset még béta stádiumban volt és ingyen lehetett használni,fel raktam és bizony riasztott párszor hogy behatolási kisérlet történt vagy veszélyes kódot,csomagot blokkolt.


És nemrégiben rendezték meg egy versenyt aminek a célja hogy melyik op rendszert lehet a leggyorsabban feltörni a legújabb frissítéssel.Több hekker is részt vett a versenyen.A MacOS-t törték fel a leggyorsabban 2. lett a Windows Vista de hozzá tették hogy csak azért mert a hekker nem volt felkészülve a legújabb frissítésre amit a hejszínen végeztek el és újra kellett írja a programját ott hejben,de végül sikerült a legújabb aktuális frissítés ellenére.Ám a Linux-hoz (Ubuntu) nem nyúlt az ég világon senki.Meg sem próbálták feltörni.


A cikk írója azt írta erre hogy ez azt bizonyítja hogy nem arról van szó hogy a Linux-ot nem lehet feltörni hanem arról hogy nem érdekel senkit.Illetve a hekkerek túlnyomó többsége Linux-ot használ és nem kívánják a saját platformjukat feltörni.


Szóval ti mit gondoltok?

A hallottak alapján én egyre inkább úgy érzem hogy tényleg kezdik a Linux-ot is támadni.

Nem a vírusoktól félek,kit érdekelnek hanem a kémprogramoktól,adat halászoktól.

Szerintetek a növekvő felhasználók száma ellenére még mindég olyan biztonságos a Linux?


2011. okt. 24. 14:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletes biztonság nincs, a Linux ilyen szempontból a jobbak közé tartozik, de fontos, hogy a frissítéseket rendszeresen telepítsd.


Ha extra nagy biztonságra vágysz, használj sandbox megoldásokat, virtuális gépeket. Ez a létező legmagasabb biztonsági szint amit otthon értelmes körülmények között érdemes megvalósítani.

2011. okt. 24. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

"Páran már Linux-ra is fejlesztenek Antivírust mint az Avast vagy Eset például. " Igen, de ezek windows-os vírusokat keresnek.


"...hanem arról hogy nem érdekel senkit." Ezt gondolom a PC Fórumon olvastad. Ott szokott egy nagyon ostoba, elvakult szerző ilyen cikkeket írni.


Nem kell félned, a Linux biztonságos, bár tudni kéne, hogy milyen disztrót használsz. Lehet, hogy pl. a Fedora biztonságos, de egy XY disztróban hatalmas biztonsági rést hagytak a fejlesztők. Akkor most biztonságos-e a Linux vagy sem?


A legnagyobb biztonsági rés mindig az ember. Ha az jól működik (tehát nem csinál hülyeséget), akkor nem lesz probléma.

2011. okt. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Semmi se teljesen biztonságos, és a felhasználótól és a feltelepített programoktól is függ, mennyire szívós a rendszered.


A Linux mindig is célpont volt, mivel a szerverek terén hatalmas a részesedése. Azonban a szerverekbe nem a Linux hibájából törnek be, hanem a rajta futó szolgáltatások sebezhetőségeket használják ki. Valószínűleg a Wine honlapját is az adatbázison keresztül foglalhatták el, az se biztos, hogy magához az operációs rendszerhez hozzáfértek.


Mivel te gondolom asztali gépnek használod, ezért nem igazán kell félned. Habár léteznek vírusok Linuxra, a hozzáférések miatt nem igazán tehetnek kárt a rendszeredben, és a kernelek változatossága miatt nem érné meg olyan vírust írni, amelyik magasabb jogkört tudna szerezni.


Nem elhanyagolható tényező, hogy a Linuxhoz jön a leggyakrabban frissítés. Míg a kereskedelmi szoftvereknél hónapokat kell várni a befoltozásra, itt a hiba megtalálója rögtön küldheti a megoldást is a készítőknek.


A vírusirtód meg valószínűleg Windowsos kártevőket észlelt, vagy olyan támadásokat, amiket a tűzfalad amúgy is felfogott volna.

2011. okt. 24. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
4%
2011. okt. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.Igen a PCFórumon olvastam a tesztről,én is elég túlzásnak tartottam ezt a kijelentést,de azért tényleg érdekes hogy hozzá sem nyúltak,megsem próbálták.


PCLinuxOS-t használok,ez egy Mandriva Linux alapú disztró aminek a fejlesztését egy Texaszi informatikai cég a Texstar pénzeli.Nem tudom mennyire megbízható de frissítések átlagban 2-3 naponta érkeznek rá,van hogy naponta.Ha pedig valami ziccer van vele azt a bejelentéstől számítva átlagban egy héten belül kijavítják.Jó biztos nem mindent,de eddig ha bejelentettem valami bug-ot rá egy hétre már javítva volt.Egyszer fordult elő hogy egy kompatibilitási problémán 3 hétig feküdtek,de alapvetően nagyon megvagyok elégedve vele ezen a téren,minden téren.És ha minden igaz azok akik adományoztak a fejlesztőknek hozzáférést kapnak a prémium szerverekhez és még ennél is hamarabb megkapják a frissítéseket,javitásokat..Persze ennek ellenére nem tudom mennyire megbízható.Top20-ban benne van valahol a közép mezőnyben.Már lassan másfél éve használom,és ugyan olyan olajozottan működik mint amikor feltelepítettem másfél éve.Azóta nem kellett újra rakni.


"Emberi tényezőkre" odafigyelek.

Programokat 99%-ban kizárólag a szoftverközpontból telepítek ami szerintem megbízható forrás,rootként nem szoktam használni a gépet és nem is futtatok semmilyen programot root jogokkal.Csak megbízható oldalakat látogatok (többnyire)..stb.


Persze alapvetően megbízok a Linux-ban (és magamban) csak érdekel mások hogy látják ezt mert ahogy írtam valahogy nekem olyan érzésem van mintha egyre gyakoribbak lennének a Linux-al kapcsolatos támadások,és egyre sikeresebbek is talán.

2011. okt. 24. 20:52
 6/16 anonim ***** válasza:
Én még csak kezdő Ubuntus vagyok, de már többször frissitette magát a rendszer. Remélem, hogy megbízható.
2011. okt. 24. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

A Linux/Unix rendszereken a hozzáférési jogok (folyamatok/eszközök/felhasználók/stb.) nagyon szigorúan vannak alkalmazva a rendszermagtól a felhasználó szintjéig.

Nem lehet csak úgy akármit elkövetni a rendszer ellen.


Természetesen (sajnos) vannak Linux/Unix vírusok is, de ez nem jellemző.


A Linux/Unix-okra készített vírusírtók többsége (szinte kivétel nélkül) windows-os állományok ellenőrzésére készültek, melyeket a Wine által futtathat a felhasználó (sajnos ez egyre divatosabb, bár szerintem határozottan negatív)... és így a windows-os vírusok ritkán ugyan, de esetenként a Linux/Unix-on is veszélyesek lehetnének.

2011. okt. 27. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Minden operációs rendszer legnagyobb biztonsági rése a felhasználókkal való együttműködés...
2011. okt. 27. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
7%

Az egyetlen oka, amiért a Windows-ok sebezhetőbbnek, kevésbé biztonságosnak tűnnek a Linuxoknál, az nem technikai. Erősen kétlem, hogy egy nyílt forráskódú, kitudja milyen emberek által összetákolt op.rendszer nagyobb biztonságot nyújtana, mint egy zárt forrású, válogatott szakemberek által írt rendszer.

Az az oka, hogy Linuxra gyakorlatilag alig írnak vírusokat vagy kémprogramokat vagy adathalász-programokat.

Ennek meg az az oka, hogy a felhasználók túlnyomó többsége Windows-t használ, így a rosszindulatú programokat író emberek nyilván erre az op.rendszerre koncentrálnak a leginkább. Nem sok értelme lenne Linux alatt adathalász-programokat írni/sebezhetőségeket keresni, mert nem sok adatot tudnának megszerezni vele.

Nyilván, ha a Linux annyira elterjed, hogy már mondjuk a felhasználók 20-30%a használja, akkor ugyanúgy beindul majd a vírus-írás Linuxra is, és innentől kezdve szertefoszlik az illúzió, hogy biztonságosabb, mint a többi.

2011. nov. 1. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"kitudja milyen emberek által összetákolt "


Ez a Linuxnál sincs így. A kernel kódjának jelentős többségét multik küldik be (Red Hat, Novell, Canonical, sőt a Microsoft is küldött már be). Magánemberként is küldhetek be patch-et, de ez nem az jelenti, hogy gondolkodás nélkül beleteszik.

2011. nov. 1. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!