Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Elementary OS rendszeren...

Elementary OS rendszeren LibreOffice appközpontból való telepítése során miért ír ki hibát, hogyan küszöbölhető ki, illetve honnan lehetne tanulni ennek az oprendszernek a kezeléséről?

Figyelt kérdés

"E: Nem sikerült zárolni: /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (11: Erőforrás átmenetileg nem érhető el)

E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), is another process using it?" Ezt írja ki.



2019. dec. 12. 17:36
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Rákeresel a hibára a neten, hátha valaki már rájött a megoldásra. A Linux ilyen. Ha azt akarod, hogy minden egyből működjön, akkor Windows vagy Mac a számodra ideális rendszer.
2019. dec. 12. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A Windows jó volt, csak valamiért lassult a gépem.
2019. dec. 12. 18:03
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Ha azt akarod, hogy minden egyből működjön, akkor Windows vagy Mac a számodra ideális rendszer."

Aha... Mert a Win10 store még egyetlen gépen sem játszotta el azt, hogy "beragad", és csak "köröz", akárhányszor elindítom. A Linux legalább kiír valami támpontot, amin elindulhatsz. Nem mellesleg: 99%-ban egy mai Linux disztró is egyből működik.


Egyébként itt leír pár lehetőséget, amit végigpróbálhatsz: [link]

2019. dec. 12. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
81%

Debianban és származékaiban, mint az Elementary OS is, az apt nevű programcsalád (apt, apt-get, apt-query, ...) felel azért, hogy a repozitóriumokban lévő csomagokat fel tudd telepíteni a gépedre. Az apt-nek (pontosabban a dpkg-nek, amire az apt épül) van egy adatbázisa, ebben tartja nyilván, hogy mely repókban mely csomagokból milyen verziók érhetők el, melyik milyen fájlokat telepít a gépre, milyen függősegei vannak, stb.

Ezt az adatbázis egy időben csak egyetlen program írhatja, különben inkonzisztencia lépne fel. Ez egyébként így van minden más operációs rendszerben is, Windowstól kezdve, OSX-en keresztül a különféle BSD variánsokon át, az Androidig bezárólag....

Ha elindítasz egy olyan programot, ami írni szeretne ebbe az adatbázisba, a program zárolja magának az adatbázis, hogy más program ne tudjon bele írni, és mikor a program végzett a dolgával, feloldja a zárolást.

Az adatbázis zárolása úgy történik meg, hogy a folyamat létrehoz egy lock fájlt (mint pl. a /var/lib/dpkg/lock-frontend), és amíg ez a fájl létezik, az azt jelzi, hogy az adatbázis zárolva van. Ha a folyamat lefut, törli a fájlt.

A hibaüzenet, amit kaptál, arról tájékoztat, hogy nem sikerült zárolni az adatbázist, valószínűleg azért, mert más program már zárolta magának.

Ennek okai:

- fut a háttérben egy terminálban valamilyen apt-vel kapcsolatos művelet (apt update, apt install, ...), és te közben elindítasz egy másik, apt-t használó programot, pl. az appközpontot

- fut már egy apt-t használó program, pl. az appközpont, és te elindítasz egy Synapticot

- fut a háttérben az automatikus frissítés, és te elindítasz egy apt-t használó programot

- az apt-t használó program hirtelen leállt, mielőtt szabályosan feloldhatta volna az adatbázis zárolását


A legegyszerűbb megoldás, ha megvárod, amíg végez a dolgával az adatbázist zároló alkalmazás. Ha az előtérben fut valami, pl. egy apt install vagy a Synaptic, azt úgyis látod. Ha a háttérben fut egy automatikus frissítés, azt csak úgy látod, ha indítasz egy feladatkezelőt (task monitor). Nekem általában mindig fut a háttérben egy htop példány valamelyik virtuális terminálban, arra átváltva látom, mi folyik a háttérben ( [link] ).

A háttérben futó frissítést a packagekit program végzi, ezt kell keresni a feladatlistában.


Ha nem akarod megvárni, amíg végez az alkalmazás, akkor be kell zárni, de ez erősen ellenjavalt, mert ettől is inkonzisztens állapotba kerülhet az adatbázis.

Ha szabálytalanul állt le a program mielőtt feloldhatta volna az adatbázis zárolását, akkor pedig meg kell keresni ezt a lockfájlt, és ki kell törölni (sudo rm /var/lib/dpkg/lock-frontend).

De mondom, erősen ajánlott megvárni, amíg végez a program, különben komoly problémákat okozhatsz a rendszeredben.


Az Elementary OS-ről magyar nyelvű oktatóanyagot nem fogsz találni, a hivatalos oldalon van az angol nyelvű dokumentáció. Viszont felépítését tekintve 99,99%-ban megyezik az Ubuntuval, mivel Ubuntu alapú, ezért az Ubuntus megoldások 99%-a, a Linux Mint-es megoldások 98%-a, és a Debianos megoldások 95%-a működni fog rajta :)

Az ilyen jellegű problémákat, mint ez is, nyugodtan felteheted Ubuntus, Mintes, Debianos fórumokon is.


Az Elementary asztali környezete, a Pantheon Desktop pedig olyan egyszerű jószág, hogy ott valószínűleg épp az fogja okozni a problémát, hogy egy halom megszokott funkciót nem fogsz megtalálni, mert az a koncepciója, hogy a lehető legegyszerűbb felületet nyújtsa a felhasználónak. Ha nem vagy vele elégedett, még mindig telepíthetsz Gnome-ot, KDE-t, Cinnamont, Mate-t, Xfce-t vagy bármi mást.

2019. dec. 12. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#3-as válasz linkjéről:

"ps aux | grep -i apt"

Ezzel az a gond, hogy pl. Mint alatt a "mintupdate" is az apt rendszert használja, mégsem fog feljönni a listában. Pl. itt is hasonló a probléma, bár nekem kicsit durva első körös megoldásokat javasolnak:

[link]

Én először megpróbálnám ezt:

sudo lsof /var/lib/dpkg/lock-frontend

2019. dec. 13. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
...Azt nem írtam, hogy az lsof kilistázza, hogy egy adott fájlt mi fogja.
2019. dec. 13. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. dec. 13. 09:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!