Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért nincsenek oled monitorok?

Miért nincsenek oled monitorok?

Figyelt kérdés

Az oled panelnek nagyon kicsi a válaszideje, végtelen a kontrasztja, nagyobb a betekintési szöge, mint az IPS panelnek. Akkor miért nem csinálnak oled monitorokat? Ha van oled tv, monitor miért nincsen? Telefonom is super amoled.

Azért jött elő nekem a téma, mert szeretnék venni egy új monitort, viszont nekem fontos lenne a nagy betekintési szög, a nagy kontraszt (azért végtelen kontraszt már felesleges). A kis válaszidő annyira nem is fontos, ha már 5ms van, az már jó, inkább a képfrissítés legyen 100hz minimum. Arany közép út lenne a VA panel monitor, viszont annak se túl nagy a betekintési szöge, persze a tn-nél jobb. Viszont ha ebből szeretnék hdr-t venni, nagyon sokat dob az árára, a hdr az ips technológiát viszont sokkal kevésbé drágítja, mint a VA, viszont nagyon kicsi a kontraszt.

Egyszerűen csak simán oled panelből kellene csinálni a monitort, és akkor minden jó lenne, a kontraszt is, a betekintési szög is, a HDR is magától értetődik akkor. Ha tv van, akkor monitor miért nincsen oled panellel?



2020. jan. 18. 20:36
 1/6 anonim ***** válasza:
82%
Talán mert tévéből is csak gigantikus méretűek vannak, amik a legtöbb embernek be se férnek a lakásába. Most jön ki két gyártó kicsit normálisabb méretű OLED tévékkel. Majd a következő monitorod lesz OLED, nem amit most veszel.
2020. jan. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
52%

Mert ez nagyrészt parasztvakítás. Egy LCD/LED monitornál 99%-ban észre sem veszed, hogy "van nála jobb is". Rég volt már, amikor a betekintési szög problémát jelentett, egy tök átlagos monitornak is csak akkor torzul a képe, ha olyan szögből nézed, ahonnan egyébként értelmes ember nem nézné. Az előállítási költsége meg jóval kisebb, mint az OLED-é, és egyébként pár év múlva azért nézzük meg, hogy melyik technológia mennyire tartós.

"A kis válaszidő annyira nem is fontos, ha már 5ms van, az már jó, inkább a képfrissítés legyen 100hz minimum." -- Mint minden olyannak, aki szupermennek hiszi magát, egyébként meg lövése sincs a technikáról. Persze, legyen 400Hz-es a képfrissítés, mert azt rohadtul észrevenni, ha nem annyi. Nem baj, hogy a legérzékenyebb szem sem képes 70-80Hz-nél gyorsabb változásokat detektálni, de igazából 50Hz fölött is már csak nagyon közvetetten, és ritkán. De muszáj, hogy ezzel fel tudjunk vágni, amilyan virtuális péniszméricskélés-szerűen. ... mert ugye egy LDC-nél a képfrissítés számít, ahol igazából nincs is szigorú értelemben vett frissítési freki a technikából adódóan, de a válaszidő, ami ténylegesen megmutatja, hogy mennyi idő alatt reagál egy adott pixel a változásra, az irreleváns.

Persze, a te bajod. A telefon- és tévéiparban azért vannak OLED, meg egyéb flancos technikák, mert ott még kevesebb a hozzáértő, és valamivel el kell adni az új termékeket, akkor is, ha egyébként a potenciális vásárlónak az előző tévéje még teljesen jól működik.

2020. jan. 18. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
79%

#2, Na mert neked aztán van bármi fogalmad a témáról?


Akkora bődületes ostobaságokat írtál, hogy félelmetes.


A lomha kristályok miatt a VA felejtős. Messze jobb az OLED response time, kb 1 nagyságrenddel is.


VA panelon strobinggal lehet megoldani hogy ne húzzon csóvát minden a kristályoknak hála.


Nekem van összehasonlítási alapom, IPS, VA monitorom is. Elegem lett az LCDből, ezért vettem egy 55 colos OLED-et. Ég és föld, kontraszt és betekintési szögben is.


Egy okból nincs monitor. Konstans tartalom 1000 óra után beleéghet. Kumulatívan. Tele lenne a net beégett monitorokkal.

2020. jan. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyébként mérések szerint akár 500 Hz-es flicker stimukust is meg tud különbeztetni még a látórendszer... de kb ha értelmes folytonosságot nézzük akkor 140 Hz körül van az egészséges határ.


Egy 60 Hz-es és 120 Hz-es monitort nevetve meg lehet különböztetni, viszont egy 120 Hz vs 240 Hz már nem ilyen.


Tehát az ideális monitor ~120 Hz, alacsony input lag és 0.2 ms response time, hogy mozgáskor se húzzon csóvát, és ne overshootoljon.


Ezt tudja az OLED, kvázi végtelen kontraszt mellett.

2020. jan. 18. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Derwer ***** válasza:

#3 írta le: az Oled hajlamos a beégésre.

Na most a Windows tálca tökéletesen olyan dolog lenne amit fix és beégne.


Természetesen minden évben ez egyre kisebb gond, de monitor esetén ez egy nagyon fontos hiányosság.

2020. jan. 19. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Legalább 10000-15000 óra kéne kumulatív konstans tartalom esetén... és még az is csak 2-3 év garantált használat mondjuk napi 10 órával számolva.


Addig nem mernék monitort kiadni amíg nincs alkalmazva az új tartósabb kék komponens. Ugyanis az LG fehér OLEDben is stackelve van a kék OLED anyag. Hiába színszűrős fehér subpixeles, attól még az intenzitása csökken idövel. Az is számít, hogy mennyi fényerőtartalék van a pixelekben és a kompenzáló elektronika mennyit tud utánhúzni.


Remélem a Samsung is beszáll, és kiadják a kék OLED-es megoldást. Tisztán kék anyag, és hatékony quantum dot konvertáló "szűrők" a pirosra és a zöldre. A kék előtt pedig nincs semmi.


Ezzel hatalmas fényerőtartalékhoz jutna a panel, a szűrőzött fehérhez LG-hez képest. Kár hogy most ebbe a mikroledbe ölik a pénzt, de az még 5-10 év mire értelmes áron jöhet.

2020. jan. 19. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!