Mi a kibertért?

Figyelt kérdés

A kibertérről kell egy videófeleletet beküldeni

de nem találtam semmit arról hogy a kibertér mi pontosan vagy hogy mire használjuk

valaki tudna nekem ebben esetleg segíteni?

A válaszokat előre is köszönöm!


2020. ápr. 7. 08:01
 1/1 anonim ***** válasza:

Wiki: A kibertér (angol: cyberspace) számítógép-rendszerek és -hálózatok által alkotott metaforikus tér, amelyben elektronikus adatok tárolódnak és online adatforgalom, valamint kommunikáció zajlik.


Kibertér nem más, mint a valós tér digitális "tükörképe" avagy kiegészítője. Ez alatt azt értem, hogy míg egy természetes beszéd esetén megformáljuk a hangokat, amit a levegő közvetí és a hallgató meg értelmezi a hallottakat. Kibertér esetén a levegő (terének) helyére a kibertér csatlakozik be.


Ugyanúgy meg kell formálnod a mondataid valamilyen nyelv alapján. Én most megyarul írom és magyar nyelvre fordítom le a gondolataim. Amit most nem elmondok a számmal, hanem kézzel írom le. Ezt nem levegő fogja továbbítani, hanem a kibertér. Számítógép bitekre lefordítva a hálózatát felhasználva eljut a GYÍK szerveréig. Ott letárolódik és akkor kapod meg, mikor megnyitod e kérdést. Ezután a biteket a számítógép visszaalakítja karakterekre valamilyen szabály szerint, amit megjelenít a monitoron. Így számodra is értelmes információ tartalommal bír.


További jellemzője, hogy az információ 1000+1 módon valósulhat meg: írott szöveg, hang, virtuális valóság, kiterjeszett valóság, grafikus megjelenítés (pl. játékok).


Továbbá a kibertér nagy jó adattároló is. "A hang elszál, az írás megmarad". Kibertérben csak "ÍRÁS" van, mivel minden adatot el kell küldeni. Minden adat elektronikusan továbbítódik. Tehát, minden bitet rögzíthetsz (tehát írhatsz egy diskre). Az már egy másik kérdés, hogy szándékodban-e áll ez vagy inkább eldobod és csak "továbbítod". Gondolhatsz itt skype-ra, aminek a beszélgetése nem visszahalgatható, de ha hangrögzítést használsz gépen, akkor már igen. Felveted a beszélgetést, tehát írtál a diskre.


Az ilyen adattárolás miatt beszélgetünk adattestről is, de ezt inkább nem fejteném ki, mert leírták már helyettem.

[link]


De a lényeg a kibertérről, hogy információ közlésre és tárolásra képes. De most, hogy mit értek "információ közlés" alatt? Mindent is! Még olyan információt is, ami nem 2 ember, hanem 2 gép között zajlik automatikusan. Mikor egy weboldalt nyitsz meg, és egy domaint írsz be, a gép még nem tudja, hogy az micsoda. Ezért a Gép megkérdez egy másik ő általa ismertsz másik szervert (lásd: DNS), hogy "Te, ezt hol találom?" Majd a DNS megválaszolja, hogy ezt a domainnek ez az IP címe. Tehát már tudja, hova kommunikáljon a böngésző.

De ilyen információ csere történik olyan két gép között, amik azt kérdezgetik egymástól, hogy "Üzem alatt vagy? Élsz még? Nem kell még átvennem a helyed?" Ez általában olyan esetekben szokott megesni, ha van 2 szerver földrajzilag is elkülönítve, és teszem azt az egyiket letarolja egy meteor, akkor sem esik ki a szolgáltatás, mert a másik szerver átveszi a helyét, így te semmit sem veszel ebből észre. Nevezhetjük ezt akár: kibertér-állóképességnek is vagy kibertér-rendelkezésre állasi biztosíték.


De ezt még elég szépen lehet csűrni-csavarni.

2020. ápr. 7. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!