Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A free DOS mit jelent pontosan?

A free DOS mit jelent pontosan?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdés, hogy mikor veszel egy új laptopot és az oprendszerhez free DOS van irva. Az azt jelentené hogy nincs rajta semmilyen oprendszer?
2020. ápr. 21. 07:50
 1/6 anonim ***** válasza:
19%
DOS van rajta. Azt már nem nagyon használja senki, csak azért teszik rá, hogy ki lehessen próbálni a gépet. Bármikor lecserélheted Windowsra, Linuxra vagy akármire.
2020. ápr. 21. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"az oprendszerhez free DOS van irva. Az azt jelentené hogy nincs rajta semmilyen oprendszer?"


Arra gondoltál már, hogy azért van freeDOS írva az oprendszerhez, mert freeDOS oprendszer van rajta?

2020. ápr. 21. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 P.O.C. ***** válasza:

Már a free DOS is egy operációs rendszer. Igaz egy átlag felhasználó számára használhatatlan, mert grafikus felülete sincs, de attól még operációs rendszer.


Állítólag számos országban tilos úgy számítógépet árulni, hogy nincs rajta operációs rendszer. És ez a gyártó válasza erre a szabályra.

Bár még mindig nem értem miért inkább ez, mint egy Linux, ami szintén ingyenes.


Így legalább a full laikus vásárlónak sem kéné egyből a szomszédot riasztani, hogy rakjon fel valami használhatót, mert megunta már a villogó DOS promt -ot.

2020. ápr. 21. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A hatályos jogszabályok szerint Magyarországon kész számítógép-konfigurációt nem lehet operációs rendszer nélkül forgalmazni.

Viszont a Windows árajelentősen megdobná a gép árát, így a forgalmazó piaci hátrányba kerülne. (XY is ugyanezt árulja, csak az 30 ezerrel olcsóbb...) Erre kitalálták, hogy akkor tegyünk a gépre ingyenes oprendszert. Amivel nincs is gond. Csak mondjuk egy használható oprendszert illene akkor rátelepíteni. Jobb helyeken ilyenkor egy Linuxot pakolnak rá, ami - ha nem valami némber telepíti fel - egy tökéletesen használható rendszer. (Láttam én már olyat, hogy ugyan volt rá Linux telepítve, csak épp minden komponens ki volt belőle spórolva.)

Aztán persze vannak, ahol FreeDOS-t tesznek a gépre. Hogy milyen mentális elkorcsosulás viszi rá őket, amikor tök ingyen egy full használható Linuxot is tehetnének rá, azt nem tudom.

Maga a FreeDOS nem egy rossz rendszer. ... arra, amire kitalálták. Ez a régi MS-DOS, PC-DOS, illetve DR-DOS rendszerek nyílt forrású, és erősen modernizált változata. Egyfelhasználós, egytaszkos, karakteres felületű rendszer, mint a régi DOS volt. Nem arra találták ki, hogy az ember a zsír új gépén ezt használja. Ezt egyrészt kompatibilitási okokból hozták létre: ha van valami régi szoftver, amit használni akarsz, akkor feltelepíted a FreeDOS-t (nem feltétlenül fő rendszernek: lehet dual bootban, vagy akár Virtualboxban is), és azon futtatod. Vagy ha van valamilyen nagyon antik gép, esetleg még üzemel is rajta valamilyen régi szoftver (nem olyan ritka ám ez, vállalati körökben ami működik, azt nem szívesen cserélik le), és mondjuk megpusztul a gép, új masinára kéne ugyanazt a szoftvert telepíteni, ilyen esetben szintén tökéletes. Vagy beágyazott rendszereknek sem utolsó, bár oda én inkább valamilyen Linuxot használnék.

Szóval: van létjogosultsága a FreeDOSnak, bizonyos területeken. De nem egy új gépre telepítve egy átlag felhasználónak.

Természetesen bármilyen más rendszert telepíthetsz a helyére. Ha úgy tetszik, Windowst, ha úgy tetszik, Linuxot.

2020. ápr. 21. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A FreeDos is egy oprendszer. Csak éppen egy mai modern gépen egy átlag felhasználó számára használhatatlan.

Ahogy írták, csak kényszerből telepítik a gépre, azzal a megfontolással, hogy majd úgyis telepít rá helyette valamit a user.

De én sem értem, miért nem tesznek rá egy Ubuntu-t, ami még átlag felhasználó számára is használható, talán le se cserélné. FreeDOS helyett viszont az esetek 99%-ában kalóz Windows megy fel.

Ugyanez a kategória pl az Acer féle Linpus Linux, amiből a GUI-t kispórolják és kap a user egy terminálos Linuxot és azt hiszi, hogy a Linux szar...

2020. ápr. 21. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Koszonom a válaszokat, Linuxot használtam már nekem bejött de a főbb előnyei nekem használhatatlanok ezért én is a kalóz windowst használom. A free DOSrol csak hallottam hogy van de nem tudtam pontosan milyen és milyen felülete van.
2020. ápr. 22. 09:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!