Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Ha Micro SD kártyára akarok...

KmsRys kérdése:

Ha Micro SD kártyára akarok Linux Mint 20 Xfce-t telepíteni, akkor tehetek rá ext4 fájlrendszert? Nem árt a kártyának úgy, mint az ntfs?

Figyelt kérdés

16GB-os a kártya, elférne rajta ez az operációs rendszer (bár nem sok hely maradna).


Bootolható pendrive-ról telepíteném a kártyára, telepítésnél simán engedné. A HDD-t, amin Ubuntu 20.04.1 LTS és Windows 10 van, azt lecsatlakozattam, a kártyát meg beraktam az olvasóba.


Igazából az érdekelne, hogy mennyire ártana a kártyának az ext4 (naplózó) fájlrendszer? Mert ugye az lenne ideális arra a célra, amire most nekem kell. És azt tudom, hogy az ntfs fájlrendszert nem szeretik az SD kártyák és a pendrive-ok, ezért érdekelne, hogy mi a helyzet az ext4-gyel. Vagy formázzam inkább ext2-re? Mert az nem naplózó fájlrendszer. Azzal milyen lenne? Működne egyáltalán?


Egyébként láttam ilyeneket, hogy SD kártyára telepítettek Linuxot és arról bootolták (a boot optionsnál ki tudom választani a kártyát, ott van az eszközök listáján), szóval tudom, hogy lehet, csak nem szeretném, ha a nap végére már megadná magát a kártya a fájlrendszer miatt.



2020. szept. 27. 15:00
 1/10 anonim ***** válasza:
82%

Mit tudsz arról, hogy miért nem szeretik az SD kártyák az NTFS filerendszert? Pendrive-oknál tapasztalom, hogy néha nehézkesek NTFS-el, pedig néha kénytelen vagyok 4GiB-nél nagyobb file-okat is cipelni rajtuk.


Fúúú nem emlékszem már, hogy legutóbb milyen filerendszert adtam a Raspberry Pi-ben lévő SD kártyának, talán ext2-őt, de lehet hogy ext4-et, évek óta használom, semmi gond nincs vele.

2020. szept. 27. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A "nem szeretik"-et úgy értem, hogy mivel naplózó fájlrendszer, minden írási, olvasási folyamatot beírkál valahová, ezért lerövidítik a flash alapú meghajtók élettartamát. Bár nem tudom, lehet a mai kártyák már jobban bírják, mint régen. Szerintem megpróbálom ext2-vel.
2020. szept. 27. 15:46
 3/10 anonim ***** válasza:
90%
Javaslok legalább egy ext3-at.
2020. szept. 27. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Az ext3 is naplózó, nem? Mindenesetre ha az első válaszoló ntfs-t és ext4-et használ szintén flash alapú meghajtókon, akkor lehet megpróbálom. Amúgy még jöhetnek válaszok, most mentem le az adatokat a kártyáról, utána kezdem a telepítést.
2020. szept. 27. 16:11
 5/10 anonim ***** válasza:

NTFS és ext4 egyre megy mindkettő naplóz. Legjobb talán UDF lenne vagy valami flash-ra optimalizált filerendszer.

De maga az oprendszer az ami SD kártyán nem optimális. (legfeljebb amolyan live rendszer ami ramdriveba töltődik és nem sd-ről fut valójában)


Fat32 helyett pedig ott az exFAT, pl filmek zenék hurcolására.

Linux kernelbe idén tavasszal került be a natív exfat support, talán jövőre vagy azután a disztribúciókba is bekerül. Ahogy látom ez linux-nál nagyon lassúúú folyamat.

2020. szept. 27. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
5-ös, eddig live módban használtam egy pendrive-ról, de azzal az a baj, hogyha kikapcsolom a gépet, akkor visszaáll minden. Pont azért, mert mindent csak a RAM-ban tárol. Szóval ha egy "hordozható" operációs rendszert akarok, ami menti a dolgokat, akkor a live mód nem opció.
2020. szept. 27. 16:28
 7/10 anonim ***** válasza:

#6

Linuxnál ezt Persistent módnak nevezik.

Live, de megjegyzi a változásokat.

2020. szept. 27. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Végül ext2 lett a választásom, egyébként se várok el nagy teljesítményt egy micro SD-re telepített rendszertől :-)


Ha nem működik jól, lehet újratelepítem ext3-mal. Vagy ki tudja, majd kitalálom.

2020. szept. 27. 16:51
 9/10 anonim ***** válasza:
90%
Én is ext2-vel csinálnám.
2020. szept. 27. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

És ezt most a kártyára telepített Mintről írom! :D


Érdekes, 6.6GB szabad hely maradt a kártyán, én max egy olyan 3GB-ra számítottam. A sebességétől nem voltam elragadtatva, amikor elindult, de miután betölti a dolgokat a memóriába, már teljesen jó a sebessége. YouTube videókat is akadás nélkül lejátssza. Ja, és mint már írtam, az ext2 fájlrendszert választottam. A telepítés kb. 3 órát vett igénybe. A merevlemez vezetékeit továbbra sem dugtam vissza, de így legalább nem melegszik a táp annyira, mint szokott :-)

2020. szept. 27. 21:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!