Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A Linux Mint 19.3 "Tricia"...

A Linux Mint 19.3 "Tricia" 32bit gyorsabb lenne egy lassú adattárolóra telepítve, mint a Linux Mint 20 "Ulyana" 64bit?

Figyelt kérdés
Egyszer próbából egy Micro SD kártyára telepítettem a legújabb Linux Mint-et, Xfce asztali környezettel. Sajnos egy SD kártya nem valami gyors, ha az írási/olvasási sebességét nézzük, szóval néha fél percre "lefagyott" amíg be nem töltötte a RAM-ba a dolgokat. És nem live Linux volt, hanem rendesen rá volt telepítve, akárcsak egy merevlemezre. Néha használtam, csak ugye kicsit lassú volt. Tegnap azonban véletlenül sikerült törölnöm a kártyáról az egész partíciót, így most fájlrendszer sincs rajta. Arra gondoltam, hogy a legújabb Linux Mint helyett inkább egy korábbi, de még támogatott verziót telepítenék arra a kártyára, mert abból még 32bites is van, és gondolom abban még nincs annyi minden, így picivel talán kevesebb hely kell a rendszernek. Szerintetek van különbség a 64 és 32 bites között sebességileg? Vagy a 32 bites sem lesz gyorsabb egy lassú adattárolóra telepítve? Ugyanúgy Xfce asztali környezettel lenne telepítve, és itt most az lenne a lényeg, hogy minél gyorsabb legyen.

2020. okt. 28. 21:17
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem lesz gyorsabb.
2020. okt. 28. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Linuxnál is igaz - bár nem annyira markánsan, mint pl. windowsnál -, hogy az újabb rendszer erőforrásigényesebb, mint a régi. Viszont többet nyersz azzal, ha az ablakkezelőn/asztali környezeten spórolsz. Az XFCE-t eredetileg erőforrástakarékos környezetnek alkották meg, de azóta ő is bőven kilépett a "pehelysúlyú" kategóriából. LXDE. Na, az tényleg spórol a RAM-on.

Vagy telepíts fel egy olyan kiadást, ami eleve kis teljesítményű gépekre lett tervezve. Peppermint, vagy Puppy Linux.

Egyébként rengeteg múlik magán a kártyán, illetve az azt kezelő hardveren. (No, meg persze azon, hogy mennyi RAM, és milyen proci van a gépben.) Én aktívan Raspberryzek. Ott pedig alapból microSD-n van a rendszer. És egyáltalán nem lehet panasz a sebességére.

A biteken meg nem érdemes spórolni. Nem lesz hajszálra pontosan ugyanolyan a sebessége, van, amiben a 32 bites gyorsabb, és van, amiben a 64. Nem fogsz számottevő sebességnövekedést elérni, cserébe viszont jópár szoftver nem fog futni rajta.

2020. okt. 29. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget
2020. nov. 1. 16:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!