Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Kezdőnek milyen 3d nyomtatót...

Trashboy kérdése:

Kezdőnek milyen 3d nyomtatót érdemes vennie?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Hosszú lesz a mondandóm de full kezdőként sok kérdésem van.Egy ideje már nézegetem a 3d nyomtatókat mert úgy vagyok vele, hogy szívesen alkotnék valamit, de mivel nincs nagy kézügyességem ezért a gépek felé fordulnék. Viszont a 3d nyomtatóknál is van ügye két fajta, az fdm(műanyag szálas) ezekből van olcsóbb is de határ a csillagos és és van a resin(műgyantás) ami alapvetően drágább maga a gép is meg a műgyanta is, bizonyos időközönként cserélni kell egy "fóliát"(most nem jut eszembe a neve) viszont gyorsabb mint az fdm és sokkal részletgazdagabb is a vele nyomtatott termék is.


Elsőre amíg ismerkednék vele addig minden félét nyomtatnék, viszont alapvetően figurákat(közepes méret) és szobrokat(videójáték,anime,film stb.) szeretnék nyomtatni. A következő nyomtatókat néztem ki:


FDM:

1.)

[link] 145ezer forint kb.


2.) [link] 190ezer forint


3.) [link] 178ezer forint


4.) [link]

188ezer forint, most van rá 50$kupon ezért 173ezer lenne (én egyébként ezt néztem ki a műanyag szálasok közül)


RESIN(Műgyanta):

Itt igazándiból ezt néztem ki mert amit még dícsérnek az anycubic photon mono x az már 220ezertől kezdődik csak a gép és akkor még nincs hozzá mosó sem.


1.) [link]


Ez a műgyantás 620 dollár lenne mosóval-195ezer forint


Ahogy olvasgattam a műgyantásat apró dolgokhoz érdemes használni, viszont ahány videót nézek ott a szobrokat és figurákat amik nem csak kicsik szinte mindet műgyantával nyomtatják. Szerintetek mi lenne az ideális gép egy kezdőnek ami nem is annyira gagyi de nem annyira drága. Sok oldalon ezt a gépet magasztalják, de 807(294ezer forint) euró egy kicsit sok szerintem, pláne ha aztán végül nem is jön be annyira a dolog. Vagy mégis csak érdemes lenne ezt? [link]


A másik kérdésem pedig az lenne hogy saját dolgok tervezéséhez milyen cad programot érdemes használni? Blender,Freecad vagy mit?



2021. okt. 26. 01:38
1 2
 1/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

"van a resin(műgyantás) ami alapvetően drágább maga a gép is"

Nem drágább.

Van egy Weistek gépem 39 ezerért és egy Longer Orange 30 masinám 42 ezerért. Mindkettő 0,05-0,1 mm felbontással képes dolgozni, kb. 7X12X16 cm munkatérben.

Aliexpressről vettem mindkettőt. Pótalkatrész-utánpótlás is van onnan, meg gyanta is.


"meg a műgyanta is"

Hát az tényleg elég drága.

Aliről a weistek és a resione gyantákat veszem, kilója típustól függően 10-30 eFt.

Mondjuk ha belegondolsz, egy kilóból mennyi mindent lehet nyomtatni, nem is olyan vészes.


"bizonyos időközönként cserélni kell egy "fóliát"(most nem jut eszembe a neve)"

FEP fólia.

Ezt is leeht rendelni hozzá.

Ha rendesen tisztán tartod, olyan 50-100 nyomtatásonként cserés, darabja 1-3 ezerre jön ki.

Amióta száraz teflonnal fújom használat előtt, duplára nőtt az élettartama deformálódásig és menthetetlen letapadásig.


"viszont gyorsabb mint az fdm"

Hát, ez csak részben igaz.

Az fdm-nél a nyomtatási idő kb. a felhasznált alapanyag térfogat függvénye, a resin printernél pedig csak a függőleges, "z" irányú méreté.

Szóval attól függően, milyen az alak, a tárgy térfogata, nyomtatási pozíciója, lehet ez is meg az is gyorsabb.


"és sokkal részletgazdagabb is a vele nyomtatott termék is."

Ez tény.

Ilyet fdm-en nemigen csinálsz (Weistek második tesztnyomtatásom):

[link]


Viszont szilárdságilag az fdm jobbat tud általában.

Az alap gyanta merev, de törékeny. Az ABS jellegű kicsit rugalmasabb, de még mindig törik. Létezik gumis jellegű is, ami óraszíjnak pl. tök jó, ha ebből keverek az ABS-be, törésálló lesz, csak kicsit túl rugalmas.

Egy fdm ABS mindegyiknél jobb szilárdságú.

A resin viszont nem hőre lágyuló darabot csinál, ami egyes helyeken előny lehet.


"milyen cad programot érdemes használni? Blender,Freecad vagy mit?"

Blender organikus modellezésre jó, nem műszakira.

Pl. emberalakokra állati jó.

De egyébre, főleg műszaki, geometrikus, méretezett tervwezésre a Fusion 360 a legjáratosabb.

Kész modelek módosítgatására elég jó a Meshmixer.

Tanulás céljára az online TinkerCAD nagyon jó, egyszerűen kezelhető, csak annak elég limitáltak a képességei.

2021. okt. 26. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy nagyon jó kérdés. Ahogy Wadmalac írta, ha "funkcionális" darabra van szükség FDM az egyszerűbb RESIN inkább a részletgazdagság esetén előnyös (makettek, modellek). Az FDM esetén már akár egy alap PLA vagy ABS szállal készíthető olyan tárgy amelyik kisebb igénybevétel esetén használható (kisebb tartók, fogasok stb.).


Tervezésre ha nem kell műszaki pontosság (és ahogy írtad inkább "figurák"-at szeretnél) akkor Blender jó választás. Ha kell a műszaki pontosság vagy a Fusion360 (bizonyos megkötéssekkel ingyenes), vagy a FreeCad. Ennek a szeletelője elég buta, én úgy használom, hogy a FreeCad modellt Cura-val szeletelem a nyomtatás előtt.

2021. okt. 26. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ennek a szeletelője elég buta, én úgy használom, hogy a FreeCad modellt Cura-val szeletelem a nyomtatás előtt."

Lychee-t próbáltad már?

A Chituboxhoz képest jelentős ugrás felfelé.

2021. okt. 26. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Még nem, de köszi a tippet.
2021. okt. 26. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Hintalow ***** válasza:

Kezdésnek talán egy FDM lenne jobb megoldás, kevésbé igényes, és nem olyan koszolós.

Persze attól is függ, hogy miket nyomtatnál, egy resin-es nyomtató bár részletes, de 10-20 centis tárgynagyság az átlagos náluk amit tudnak, FDM-ből jóval nagyobb formátumúak vannak.

Én pl. elsődlegesen asztali szerepjátékhoz nyomtatok dolgokat, resin a figurákhoz, FDM a környezeti elemekhez előnyös.

2021. okt. 26. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

Hát a gyantával tényleg elég trutyis bánni. Viszont nincs birkózás a nyomtatás előtti beállításokkal, nem nagyon kell alapanyagonként a presetekkel játszani, tesztelgetni.

És a kezdő sokkal jobban tud bánni némi koszolással, mint szakszerű beállításokal. :)

Alapvetően sokkal kevesebb beállítási paraméter van.

Szóval szerintem kezdésre, főleg a mielőbbi első sikerült nyomtatásra a resin printerek esélyesebbek.


A munkatér méret tényleg elég kicsi.

Viszont simán tudsz nagyobb darabokat gyártani külön elemekben, amiket a saját gyantájával uv lámpa alatt nem ragasztani, hanem egy anyaggá tudod tenni.



Amúgy nézegettem az FDM árakat, úgy látom, a resin printerek belépő szintje jóval olcsóbb, mint az FDM-eké.

2021. okt. 26. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha szobrokat akarsz nyomtatni, akkor resin.


anycubic saját oldalán épp akciós a photon S, az egy elég jó gép.


gyantának Amazonról rendelj Elegoo water washable resint, az egy nagyon enyhe alkoholos vízzel mosható a legjobban, nem is olyan büdös mint a sima resin.

Szeletelni chitubox, vagy Zortrax saját szeletelője, hirtelen nem ugrik be a neve.

Az FDM is van olyan pepecs meló, mint a resin, csak máshol, máshogy kell vele tökölni. Én most egy Creality Cr10 S4-el szívok, alaplapot kellett benne cserélni, 3 hétig játszottam a beállításokkal, mire hajlandó volt egyáltalán végig nyomtatni egy kockát. De az még minden volt, csak szép nem.

2021. okt. 26. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. Hát tényleg nem egyszerű dönteni :D. Alapvetően nekem is a gyantás jött be de egy kicsit riasztó a gyanta drágasága illetve a méret korlátozottság. Az fdm nyomtatóknál nekem az tetszik, hogy lehet velük nagy tárgyakat is készíteni illetve még az alapokkal is sok féle anyagot lehet használni pl. pla,abs,wood,carbon stb. Viszont amit írtatok ti is egy kicsit birkózni kell a beállításokkal. Egy 3d-s facebook csoportban is gyakori probléma a nyomtatásoknál, hogy nem ragad a lapra a termék,ronda rétegváltás, a nyomtatott dolog teteje valamiért elvetemedik stb. Chitubox-ban megnéztem valamit amit nyomtatnék, hogy mennyi gyanta kell hozzá támasztással és az eredmény 135,50ml( [link] Ezt a goku figurát néztem próbának és itt 198,42ml-t ír támasztással, nélküle 174,12ml( [link]
2021. okt. 26. 20:35
 9/12 A kérdező kommentje:
Most nézem a linkek nem működnek. Azt még nem kérdeztem tőletek, hogy milyen festéket érdemes használni gyantára illetve pla vagy abs-nél?
2021. okt. 26. 20:38
 10/12 Wadmalac ***** válasza:

A felvett térfogat: ha méretesebb a darab, én használni szoktam a Lychee slicer üregelőjét, automatikus belső merevítésekkel. Elég sok anyagot leeht vele spórolni.


Festés: a gyantásra bármilyen akril festék jó, lévén a gyanta is akril. Elég jól összenőnek, nem pattog le.

2021. okt. 27. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!