Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért nem juthatok hozzá a...

Miért nem juthatok hozzá a saját adataimhoz?

Figyelt kérdés

Köztudott hogy az NSA információkat gyűjt felhasználókról. A sajátomhoz miért nem juthatok hozzá?

Nem értem hogy mi az akadálya ennek. Talán amerikai törvény tiltja? És ha tőlem származik hogy a fenébe nincs birtokjogom a saját dolgaim felett, még akkor is ha az virtuális és titokban gyűjtik?

Ja, és milyen alapon tárolják el ezeket?

Mert azt kiírják ugyan hogy egyes képekhez meg mit tudom mihez hozzáférést kapnak meg cookie-kat tárolnak, de hol az engedélykérés? Ha rányomok arra hogy elfogad, az nekik engedélyezett? Csak hogy hozzá jussak az e-mailekhez?

Milyen jogrendszer szerint élnek ezek, és miért titkosított?



2022. aug. 5. 08:58
 1/8 A kérdező kommentje:
Jól van, már rájöttem.
2022. aug. 5. 09:08
 2/8 A kérdező kommentje:

Jó nagy szarban vagyok.

Hiszen nem birtokolhatom azt ami nem is az enyém.

Csak a telefon az én tulajdonom, de a program az övék. A kémek pedig büntetést kapnak ha megszegik a titoktartást.

2022. aug. 5. 09:10
 3/8 A kérdező kommentje:
És mivel az általuk készített, birtokukban lévő program az övék, az csinálnak az összes létező képpel,üzenettel, stb-vel, amit csak akarnak.
2022. aug. 5. 09:12
 4/8 2*Sü ***** válasza:

Van egy rossz hírem. Hacsak nem vagy nagyobb cég vezetője, nem vagy döntéshozó, nem rendelkezel nagyobb hatalommal, befolyással, valamint nem készülsz terrorcselekményre, nem értékesítesz drogokat, nem kémkedsz valamilyen államnak, nem vagy más egyéb erősen elítélendő ügyletekben, akkor a lőtéri kutyát nem érdekli, hogy mit csinálsz, hogy élsz-e vagy halsz. Nem vagy te fontos senkinek, maximum a rokonaidnak és az ismerőseidnek, de nem az NSA-nak. (Ez nem lenézés, mindez rám is igaz.)


Nincs egy névre szóló aktád, hogy rólad milyen információk vannak. Maximum kumulatív statisztikákban szerepelsz, hogy A nemű, B életkorú, C lakhelyű emberek x valószínűséggel néznek D típusú oldalakat, vagy E valószínűséggel használják nyilvános felületeken az F szót.


> A sajátomhoz miért nem juthatok hozzá?

> Nem értem hogy mi az akadálya ennek.


A titkosszolgálatok nevében benne van, hogy titkos. Jól is néznénk ki, ha egy terrorista, vagy egy drogkereskedő csak úgy bele tudna nézni a titkosszolgálat anyagaiba, hogy mit tudnak az ő tevékenységéről és mit nem. Sok értelme nem lenne az egész titkosszolgálatnak.


> És ha tőlem származik hogy a fenébe nincs birtokjogom a saját dolgaim felett


Amit az NSA vagy más titkosszolgálat rólad tud, azt te is tudod magadról. Birtoklod ezeket az adatokat. Maximum azt nem tudhatod meg, hogy ebből mennyit tud az adott titkosszolgálat.


> Ja, és milyen alapon tárolják el ezeket?


Olyan alapon, hogy ezzel más állampolgárok jogait védik. (Meg persze nem ilyen fehér a dolog, nyilván védik az államot, az aktuális vezetést, stb…)


> Mert azt kiírják ugyan hogy egyes képekhez meg mit tudom mihez hozzáférést kapnak meg cookie-kat tárolnak, de hol az engedélykérés?


Az teljesen más. Egyrészt az internet működésének a sajátosságai miatt sütik nélkül aligha működne a mai internet. (Ha gondolod kifejtem bővebben, de a lényeg, hogy az internet egy dinamikusan változó hálózat, az egyes oldallekérések függetlenek egymástól, még az IP-cím sem azonosít be téged az internetszolgáltatótól származó információk hiányában. Az egyes oldalletöltések tehát egymástól függetlenek. Pl. a GYK onnan tudja, hogy te az a felhasználó vagy, aki valamikor – akár hetekkel, hónapokkal ezelőtt – a jelszó beírásával igazolta, hogy valóban te vagy hogy elhelyez egy sütit a gépeden, és magának feljegyzi, hogy ehhez a sütihez te tartozol. Ennek hiányában minden egyes válaszírásnál, kérdésfeltevésnél be kellene írnod a jelszót, különben a GYK nem tudná, hogy itt és most ki küldte a kérdést, választ.)


Másrészt ezt nyilván ki lehet használni. Ha a GYK-ban van egy a Google rendszere alatt futó statisztika, amivel a GYK tulajdonosai meg tudják mondani, hogy hány felhasználó látogatta meg az oldalt tegnap, vagy melyik időszakban jön a legtöbb felhasználó, az jó a GYK-nak, mert nem kell ezt a bonyolult statisztikai rendszer lefejleszteni. A Google meg ez alapján mégiscsak követni tud. A Google tudja rólad, hogy teszem azt te egy 30–40 éves férfi vagy, aki X és Y témájú oldalakat látogat meg, vagy ilyen tartalmak érdeklik, tudja, hogy kb. hol lakhatsz, milyen lehet az anyagi helyzeted. És ez alapján mikor reklámot jelenít meg neked, akkor tudja, hogy valószínű jobban fog érdekelni mondjuk egy autóalkatrész bolt reklámja, mint egy reuma elleni kenőcs reklámja.


De ennek vajmi kevés köze van a titkosszolgálatokhoz, azok nem így, nem ilyen módon gyűjtenek rólad adatokat.


> Csak a telefon az én tulajdonom, de a program az övék.


Ezt sem értelmezed jól. Persze, hogy a program az övék. Te felhasználási jogot kaptál. De nem lett a szoftver a te tulajdonod, pl. nem sokszorosíthatod, nem adhatod el, stb…


> És mivel az általuk készített, birtokukban lévő program az övék, az csinálnak az összes létező képpel,üzenettel, stb-vel, amit csak akarnak


Nem, ez nem igaz. Mert a képek, üzenetek viszont a te szerzői jogod alá tartoznak. Ők azt csinálhatják vele, amire te – jellemzően a felhasználási feltételek, illetve az adatvédelmi nyilatkozat elfogadásával – tevőlegesen feljogosítottad őket.

2022. aug. 5. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

És ebben te miért is vagy ennyire biztos?

Talán voltál ott náluk? Valaki beszélt veled onnan?

Nem vagyok kíváncsi az üres okoskodásodra.

2022. aug. 5. 14:24
 6/8 A kérdező kommentje:
Egyébként sem kérek már több kommentet ide, értelmetlen hülyékkel nem vitatkozom a nagy semmin.
2022. aug. 5. 14:25
 7/8 2*Sü ***** válasza:

> És ebben te miért is vagy ennyire biztos?


Miben? Abban, hogy személyesen nem nézegetik, hogy te mit csinál, az puszta logikus gondolkodásból következik. Minden adatgyűjtésnek van valamiféle célja, haszna. Ha nincs, akkor racionális döntéshozó nem kezdi el, nem csinálja tovább, leállítja. Hiszen ha nincs haszna, viszont pénzt, időt, energiát követel, akkor minek?


Vagy abban, hogy mire szolgálnak a sütik? Informatikus vagyok, webfejlesztő.

2022. aug. 5. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Húha, nyomkodsz...ez aztán a tudás.
2022. aug. 6. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!