Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » FM Transmitter rádió adásból...

Username666 kérdése:

FM Transmitter rádió adásból lehet baj?

Figyelt kérdés
Ha van egy adott frekvenciám ahol biztosan nem zavarok senkit akkor lehet belőle jogi következmény? A rádió kalózkodás illegális de a kalózkodás akkor kalózkodás ha más adását zavarom. Ezt persze nem tenném így is lenne belőle baj? Erre is engedély kell?

2023. febr. 20. 09:58
1 2 3
 11/21 Mr. V. ***** válasza:

10mW-ig működnek hivatalosan az elfogadott transmitterek (a tied is annyi), 100mW-ig mennek a nagyobb teljesítményűek, ám ha nincs rajta rendes antenna, akkor az SWR értéke olyan rossz lesz, hogy 50mW sincs a tényleges kimenő teljesítmény, ami egy rádiós mikrofon teljesítménye (max 50m-re).


Szóval ezeket senki nem fogja bemérni. 50m-re már a nagy adók simán elnyomják, ám ha pirosnál melléd áll egy autó a 87,5-ös adásával, az simán elnyomja a 88,1-es Infórádió adását, de 3 autóval arrébb megy és már nem zavar.


Én annó kalózkodtam 15W-al közvetlenül a hatóságtól 2-3 utcányira, plakátolva, mégsem mértek be, később más helyszínen folytattam rendes műsorokkal.

Aki profin csinálja, azt nem cseszegetik, főleg ha nem zavar senkit.

A frekvenciaválasztásom mindig azon alapult, hogy az adott helyszínen se előtte, se utána 1MHz-en ne legyen semmi adás (még a zaja sem). Ez BP környékén nehéz, de 2-3 hely így is van.


A profiknál is vannak kategóriák. Aki külön adótornyot épít (nem a háztetőre rakja), RDS-t is sugároz, éjjel-nappal ad, azt rendszerint megtalálják és elviszik a technikáját.


Aki kicsit visszafogottabb, nem 0-24-ben ad, azzal nem foglalkoznak.


Én 6. éve dolgozok a 15W-os cuccommal, az adott frekvenciára hangolt antennával, több helyszínen és soha nem volt ebből gond.


De megsúgom, hogy a rádióamatőrök is arra panaszkodnak, hogy valaki reklámokat, meséket nyomat fél napon át az ő csatornájukon. Ők ebből vizsgáztak, engedélyük van, felháborodnak, de hiába jelentik a hatóságoknak, nem mérik be a zavarót. Hallgatom őket több, mint 1 éve és azóta van jelen az, aki szórakozik, ennyi idő alatt nem sikerült lekapcsolni az illetőt, pedig ő kifejezetten zavar egy kizárólag engedéllyel használható kommunikációs frekvenciát.

Van, aki egy átjátszóra küld be tévéműsorokat vagy rádióműsort, ami szintén csak a rádióamatőröknek használatos csatornán van.

Őt sem fülelték még le, pedig napi több órán át sugároz illegálisan.



Ezzel természetesen SENKIT NEM BÍZTATOK arra, hogy kalózkodjon, csak leírtam a tapasztalataimat.

A kereskedelmi forgalomban kapható 10mW-os (max 100m-re írt) adók használata legális, nem szükséges külön frekvenciaengedély rá. 10mW felett (hivatalosan) már engedélyköteles, de mivel 100-200mW-ig nem méretezett antennával annyira gyenge, hogy bemérhetetlen, ezeket sem mérik be, kivéve, ha valaki bejelentést tesz, hogy zavarja valami pl. a tévéjét, rádióját. (Nem maga az adás zavar, hanem a felharmonikusa.)

2023. febr. 20. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
#11 Köszi a válaszodat! Magyarországon szaküzletben esetleg árulnak 5-7W körüli transmittert? Ma kipróbáltam az enyémet, de sajnos nem kapcsol be és úgy gondoltam inkább veszek egy újatt, mert kinézetre hasonlít, de elég régi(padláson találtam rá nagyszüleim vidéki házában). Nem baj ha nincs szaküzlet csak valahonnan ahonnan rendelhetek és megjön max egy héten belül.
2023. febr. 20. 19:11
 13/21 anonim ***** válasza:
15w-os cucc? Az már 10-12km-t simán lefed, nem?
2023. febr. 20. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Mr. V. ***** válasza:

Itthon nem lehet kapni nagy teljesítményűt, mivel engedélyhez kötött. És az már nem transmitter, hanem rádió adó.

Kínából lehet rendelni, én annó 20e körül vettem az említett 15W-osat + 20e volt az 1/4-es antenna hozzá.

1 héten belül nem érkezik Kínából, min 2 hét + "processing time"... de ha van esetleg EU raktárban, akkor talán.


A 15W akkor fedne le 15km-t, ha egy adótorony tetején lenne egy hegyen.

Az Árpád hídtól egy 6. emeleti teraszról nem behangolt antennával a Margitsziget másik végéig vitt el (úgy, hogy körben házak takarták az antennát). Az térképen kiszámítható, hogy mennyi, autóval olyan 3km-ig tudtam zavarosan venni a Hungárián másik irányba.


Vidéken alacsonyabb háztetőn 1/4-es antennával autórádión durván 5-7km-ig volt zavarosan vehető, 3-4km-ig tisztán sztereóban.


Azaz ha egy hegy tetejéről adnál, akkor jó terjedés mellett (amit az időjárás is befolyásol) 15km-re elmehet, de általában soha semmi nem olyan optimális, ahogy azt írják. (Lásd telefon akku üzemidő 4-5 nap, aztán mindenki naponta tölti, vagy vezeték nélküli mikrofon, router 100m-t írnak rá, a felét se tudja.)


A nagyadó kW-okkal sugároz, mégis kb. 50 km-ig tiszta a vétel, pedig akkor elmélet szerint 50W-al elég lenne sugároznia. Nagyon más az elmélet és a gyakorlat a tereptárgyak miatt.

Egy kisebb falu lefedéséhez 50W legalább szükséges és egy nagy árbóc.

Egy kisvároshoz akár 100W is kellhet.

Ám a pusztában a víztorony tetejéről sugározva talán 10km is elérhető 15W-al.


Az SWR (veszteség/visszaverődés) mérés meg elengedhetetlen adás előtt, hiszen nem mindegy, mennyi a veszteséged. Az SWR-nek 1-hez minél közelebb kell lennie. Ha túl nagy, akár 5-7W-ot is elpocsékolsz a teljesítményből és az adó is melegszik tőle. Szóval oda nem elég egy kilógatott drót antennának ekkora teljesítményre, hanem pontos hossz kell az adás frekvenciája függvényében és kell ellensúly is (autónál ez mágnestalpas antenna esetén maga az autó, 1/4-es antennáknál ez 45 fokban lefelé álló általában 3 vagy 4 rúd az antenna aljától). Vagy ha nem ellensúlyos, akkor irányított, ami sokkal drágább és csak 1 irányba szór.


Tehát össze lehet dobni dróttal is, csak az semminek nem jó és azzal be lehet zavarni sok mindent (pl. CD-játszó megkergül mellette 5m-en belül). Rendes antennával nem történik ilyen, mert akkor az antennán megy ki minden jel és nem az adó körül szivárog.



"Kinézetre hasonlít" - ezt honnan tudod? Nagyon sok épített adó van az országban, ami lehet épp egy videó házába lett építve, vagy egy szimpla fadobozba és még kijelző sincs rajta.


1 FM rádióban dolgoztam (legálisan), ott 15W-os profi adó volt (10-20 kilós doboz), egy frekvencia kijelzés volt, egy teljesítmény mutató és egy SWR mérő az előlapján, a hátulján gondolom egy táp, egy bemenet és egy antenna csatlakozó és egy COM port, mert RDS-t is sugároztak.


15W-ig BNC/TNC csatlakozó az elterjedt antennához, afelett az N illetve az Amphenol csatlakozót használják.


Viszont tartós adáshoz (a többi adáshoz hasonló hangerő eléréséhez) Compressor szükséges, mert anélkül egy tüsszentés miatt el tud menni a sztereó jel és eleve kb. csak 70%-os lesz a max hangerő a többi adóhoz képest. Compressorral és megfelelő beállítással még hangosabb is lehet a többi adó hangerejénél.


Szóval profi adáshoz még gagyi technika mellett is kell költeni egyéb cuccokra (pl. rendes antenna, compressor, stb.) hogy elérd azt a hangot, amit a nagy adók használnak.

2023. febr. 20. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Szirty ***** válasza:
0%

"10mW-ig működnek hivatalosan az elfogadott transmitterek (a tied is annyi)"


Az NMHH közleménye szerint:


[link]


59. oldal 13. fejezet: "Vezeték nélküli hangfrekvenciás alkalmazások" cím alatt az szerepel hogy az ilyen eszközök megengedett sugárzási teljesítménye 50nW (nanowatt!!).

2023. febr. 21. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Mr. V. ***** válasza:

2010-es a dokumentum, akkoriban hol volt még az 5GHz-es dupla teljesítményű wifi, vagy a bluetooth 5-ös verziója, ami sokszorosa az eredetinek. Vagy hol voltak a sok G-s telefonok (talán 3G már létezett), amik frekvenciáit sem tartalmazza.

2015-ben a "digitális átállás" miatt sok addig használható rádiós mikrofon a tévé sugárzási frekijére került, ezért azokat áthangolni vagy cserélni kellett... szóval a 2010-es dokumentum így 13 évvel később erősen elavult, noha még mindig ez érhető el a hivatalos oldalon.


A nW annyira csekély, hogy a max hatótávolsága kb. az ülés és a szivargyújtó távolsága, de ilyet senki nem gyárt, csak erősebbet.

Az átlag az a 10mW.

Egy 5 alkatrészes "poloska" is 1mW-al dolgozik és 5m-rrel arrébb már nem vehető.


De mint írtam, egy 1/4-es profi hangolt antennával egy 100mW-osnak vett adó az udvar végéből a lakás másik végébe 2 falon át visz irányba állított vevő-rádióantennával. Egy walkman-on már serceg a 100mW-is e durván 50m-es távolságon.


Néztem a leírásban, a rádiós mikrofon 50mW és az se visz 50m-re sem. Szóval az a nW tényleg csak centikre vinne, de ilyen gagyi adóval még nem találkoztam.


Az SWR mérőm nem ilyen kis teljesítményre van kitalálva, így azzal csak W-okat tudok mérni, de amelyik transmitter 10m-re elvisz, az 10mW lehet.



Továbbra sem akarok senkit rábeszélni a kalózkodásra, de abba is érdemes belegondolni, hogy a hazai útviszonyok mellett (40-es táblák mindenhol, autópálya max 130) hány olyan autó fut, aminek 200 feletti a végsebessége és hányan tartják be a szabályokat akár sebesség terén, akár "ne telefonálj kézben tartott telefonnal" témakörben. Ha csak minden másodikat mondom, akkor hazudok, mert pl. BP-n szinte mindenki összenőtt a telójával, ezért nem irányjelez, nem indul amikor zöld, stb. Őket ki lehetne szűrni, hiszen csak ki kell állítani egy kamerát/rendőrt és dől a pénz. Valahogy mégsem ellenőriznek.

Akkor ha senki nem jelent fel, mert a kutyát sem zavarod, szerinted a mai üzemanyag-árak mellett csak úgy utazgatnak a mérőautóval, hogy hátha valaki kapuja előtt találnak valami túl erős jelet?

Iskolarádiók is vannak FM-en, ami beteríti az iskolát, azok szerinted kifizetik a frekvenciahasználati díjat? Feljelenti őket bárki?


Szóval más a törvény, az elvárás (pl. 40-es tábla) és más a valóság (40-el soha nem érnél haza, ha mindenhol betartod).



Amúgy meg a teljesítményre visszatérve... a teljesítmény az SWR-től függ.

Hiába van jó adód, ha pl. 50 helyett 75 ohm-os (tévé) antennakábelt használsz, mert csak az volt otthon és egy darab vezetéket lógatsz ki valahova, ami nem méretre vágott. Ezzel az összeállítással egy 10W-os kimenetből talán ha 2-3W-os valós kimenetet produkálsz, a többi csak melegíti az adót. Ha viszont minden illesztve van (antenna hossza, ellensúly, megfelelő vastagságú kábel, az antenna szabad terepen van házak fölött és függőlegesen, akkor a 10W-os kimenetből 9,6W körüli legalább ki tud menni.

2023. febr. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Szirty ***** válasza:

"akkoriban hol volt még az 5GHz-es dupla teljesítményű wifi, vagy a bluetooth 5-ös verziója"


Nem is azokról volt szó, hanem FM transmitterről.


"A nW annyira csekély, hogy a max hatótávolsága kb. az ülés és a szivargyújtó távolsága, de ilyet senki nem gyárt"


De bizony hogy gyárt! Én (sajnos) vettem is egyet. Aztán visszavittem.

2023. febr. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Beszéltem egy ismerősömmel és ő azt mondta, hogy addig nem kalózkodás ameddig nem zavarok más rádió adókat.
2023. febr. 23. 07:50
 19/21 Mr. V. ***** válasza:

Kalózkodás, mert engedélyköteles.

Autót is lehet vezetni jogsi nélkül, mert nem jogsival megy, hanem üzemanyaggal, csak hát ebből vannak a balesetek és egy lebukás esetén pénzbüntetés + jogosítvány se tehető le x ideig. De továbbra is lehet majd vezetni jogsi nélkül egy nagyobb (visszaeső) büntetés fenyegetése mellett.


Elkapott kalózoktól hallottam, hogy első körben csak az adót és a hozzá tartozó eszközöket viszik el (antenna, de akár még számítógép, CD-játszó is), második körben már több százezres pénzbüntetés mellett teszik ugyanezt.


Tehát ha van egy 5e Ft-os készüléked, nincs túl nagy vesztenivalód a lefoglalásával.


Nem zavarsz más adókat... igen, de gondolsz a nem megfelelően méretezett antenna miatt pl. a felharmonikusokra, azaz nem csak ott adsz ahol, hanem még valamivel mellette, a freki dupláján és felén is, és ott épp zavarsz-e valakit.

Ehhez is spéci PC-s műszer van, ami meghatározza, hogy az adás helyén kívül még hol ad/zavar az adó. De ilyen kis teljesítménynél mindegy, ám ha a padláson talált 2-3W-os adót használod, ott már számít ez is.

2023. febr. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:

Bár már nem aktuális, de én is hozzászólnék, hátha segítek valamit. :)


Én mostanában egy autós FM transzmitterrel szoktam sugározni az akkori Music FM adásait. Az egész úgy működik, hogy a transzmitterbe beleforrasztottam egy hangszórókábelt (kb. 5-6m) és az van kivezetve a tetőre. Amint már leírtátok, megvan ennek a kábeles antennának a hátránya, az adó körül 10 méteres körzetben a kettővel lejjebbi és feljebbi frekiken is szól az adás, viszont (gondolom az adó csekély teljesítménye miatt) 30m után már csak 1 frekvencián szól, de azt egészen 300 méterig lehet zúgás nélkül hallani. Az audiót egy tablettel oldottam meg, mivel mint mondtam, autós cuccról van szó, bluetooth-al használom.


Gondolkoztam már, hogy valahogy hozzá rakok egy RDS encodert, de egy ilyen autós cucchoz,(már, ha nem lehetetlen) nagyon nehéz lenne hozzákapcsolni, szóval hagytam a francba.


Amitől kicsit féltem, hogy az eggyel feljebbi frekin működik egy kisközösségi rádió. Féltem, hogy zavarni fogom, ugyanakkor nem akartam frekit váltani, mert szerettem volna megtartani a Music FM 89.5-ös frekvenciáját. A helyzet érdekes, mert amikor zsebrádióval méregettem, a szomszéd frekit (amin a máski adó szól--89.6 MHz) 200 méteren keresztül zavartam. Viszont az autóm rádiójával a zavarás már 20-30 méter után megszűnt, tehát lehetett külön fogni az én adómat és a másikat is, zavarás nélkül.


Ami a műsorszórást illeti, nem is tudnék 0-24 sugározni, mert nagyon sokat utazom. Bár már próbálkoztam vele, (össze is állítottam egy 48 órás műsort) de az Androidos VLC valami miatt kb. 15 óra után megáll, és újra kell indítani a playlistet.


A feeling kedvéért megpróbáltam programmal lefedettségi térképet csinálni. Na itt szembesültem azzal, hogy olyan kis tákolmányom van, hogy még a teljesítményt sem tudom megadni a programnak, nem hogy a járulékos veszteségeket, vagy akár az antennám típusát, ami egy 6 méteres hangfalkábel. :)


Tehát összegezve, van egy rádióm, ami lefed egy 300 méter sugarú kört, és zavarni is max a kerten belül zavarja azt az 1, de amúgy is nagyon gyenge jelű rádiót. Közben figyelgetem a város facebook csoportját, hátha felbukkan egy kérdés, hogy "Láttátok az új rádiót?" vagy vmi ilyesmi. :D

2023. júl. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!