Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A Gentoo Linux jó mindennapi...

A Gentoo Linux jó mindennapi használatra?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy jól feltelepítem követve a Gentoo Handbook-ot, és úgy működik, mint mondjuk egy Fedora vagy Debian, grafikus felület, játék, meg minden anyámkínja.


Ezután bonyolultabb karbantartani, mint egy ilyen felhasználóbarátabb linux rendszert?



2023. jún. 14. 17:27
 1/8 anonim ***** válasza:
31%

Rolling Release disztrók karbantartása eleve nehéz, mert nagyon gyorsan fejlődik. Ez alól a Gentoo sem kivétel.

Ha ezzel megbirkózol, akkor viszont semmivel nem több energia, mint egy Manjaro.

2023. jún. 14. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 gentoojedi ***** válasza:
53%

#1

"Ha ezzel megbirkózol, akkor viszont semmivel nem több energia, mint egy Manjaro."


De sokkal több hosszú távon. Mondom ez hat év gentoozással a hátam mögött.


Már ott kezdődik, hogy nagyobb frissítésnél látványosan meg tud nőni a fordítás miatti idő. Nekem 6. genes i7-es procim van 32GB rammal és ramban fordít nem ír a hddre sem az NvME ssdre, így is eltart néha egy nagyobb frissítés 8-10 órát.


Aztán ezen felül nem mindig elég egy emerge --sync && emerge --ask --update --verbose --deep --with-bdeps=y @world parancs.


Napi gyakoriságú frissítésnél is néha debuggolni kell. Egy meglévő program blokkol egy másikat, vagy az adott use flaggel nem fordul le stb.


Jópár gentoos pár év után váltott.


Ha nincs konkrétan erős indokod a gentoo használata mellett, előbb-utóbb el fogod engedni.

2023. jún. 15. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
53%
A Gentoo (meg az Arch) azoknak való, akik szeretik bütykölni a rendszert, és komolyan értenek is hozzá. Ha ez megvan, akkor persze, jó mindennapi használatra. :-)
2023. jún. 15. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 SIDLER22 ***** válasza:
10%

Szerintem nem jó. Én telepítettem már Gentoo-t (Arch után úgy gondoltam, hogy lehetne a következő mérföldkő). Igazából amit a tutorialok mutatnak az baromság. A tutorialban lényegében azt mutatják meg, hogy hogyan tudod feltelepíteni alapszinten. Csak az a baj, hogy ezzel elveszíti a rendszer az egyetlen előnyét is: A hardveres testreszabást.

Amikor én telepítettem Gentoo-t hamar rájöttem, hogy tutorialokból nem érdemes táplálkozni. A rendszert úgy amúgy hamar megértettem az Arch után, de még így is iszonyat macerás volt rajta minden.

A legfőbb gondom az a tárolójának a méretével volt. Jelenleg kb 18 000 csomag található benne és ez baromi kevés. A használt programjaimnak kb a negyedét találtam meg benne. Persze tudom van a közösségi Overlay, de sokat az sem segít. Szóval a programjaimnak kb a felét Github-ról kéne összekaparásznom meg buildelnem.


Összességében tehát:

- macerás telepítés (macerásabb mint az Arch)

- gyenge processzoron nagyon elhúzódó építés (bár nálam ez kb csak másfél óra volt)

- kis csomag tároló

- körülményes konfigurálás...


És mind ezért cserébe mit kapok? 4-5%-kal jobb teljesítményt CPU intenzív programokon. Hát, köszi nem!


Én a Gentoo egyetlen felhasználási területét abban látom (legalább is amire én így használnám), hogy olyan gépre felrakni amin céltudatosan konkrétan egy folyamatot szeretnék futtatni. Például ffmpeg-el av1 videót renderelni. Ehhez a Gentoo megadja a lehetőséget, hogy a processzor össze funkcióját felhasználhassam, de számomra a Gentoo szerintem sose lesz asztali rendszer. Az Arch szintű testre szabhatóság nekem bőven elég. De lehet még ez is sok.

2023. jún. 21. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 gentoojedi ***** válasza:

Kedves Slider22!


"macerás telepítés (macerásabb mint az Arch)"


De sokkal egyszerűbb, mint az LFS (Linux from Scratch)


"gyenge processzoron nagyon elhúzódó építés (bár nálam ez kb csak másfél óra volt)"


Gyenge procis gépen nem forgatunk! Gentooval meg lehet tenni chroottal h egy másik (erősebb) gépen lefordítod és elkészíted a csomagokat, majd a gyengébben csak telepíted. A másik megoldás, hogy csak nagyon kevés featuret állítasz be, tehát csak ami tényleg szükséges. A memóriazabálása is alacsonyabb lesz a soványabb csomagok miatt.


"kis csomag tároló"


Nos igen. Ez lehet probléma, látványosan kevesebb választék egy Ubuntu/Debianhoz képest. Archot nem használok, ezért nem tudom. De tudomásom szerint pont az Achosok használják kevés csomaggal a rendszert a KISS elvét követve.

Te miért nem? Nem félsz az Arch horda kioktatásától?

Overlay sokat dob a szoftverkínálaton, de meglep, hogy azt írod, az is kevés.


Azért sorold már fel miket használsz, ami nincs meg a közösségi Overlayben sem.


Van egy trükk, ha valami nincs meg és nem akarsz githubon meg tar.gz nyersanyaggal cseszekedni.


emerge app-arch/rpm


És rpm csomagokat tudsz telepíteni, mintha fedorád lenne vagy openSuSEd.


Tudom ilyenkor portage nem látja, oda az optimalizáltság, meg előfordulhatnak függőségi problémák. Erre a célra nem szabad rendszerszintű alkalmazásokat így telepíteni. Én pl. nerolinuxot ezzel a módszerrel tettem fel. Néha írok Blu-Rayt.


körülményes konfigurálás..."


Ezt pont egy Archos mondja. Téged meglincsel az Arch Horda :D


"És mind ezért cserébe mit kapok? 4-5%-kal jobb teljesítményt CPU intenzív programokon."


Gentoonál nem ez az egyetlen előny ám! Van egyéb. Sok alter megoldás van a divatdisztrók, de még Archoz képest is. Kiemelném ezek közül a systemD mentességet.


"Hát, köszi nem!"


Szívesen!

2023. jún. 21. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 SIDLER22 ***** válasza:

Macerásabb egy Gentoo telepítése mint az Arch-é, de most hogy jön ide az LFS?


Gyenge procis gépen meg valóban nem érdemes buildelni. Én is láttam, hogy egy-két amatőr Gentoo-s a régi fozs gépén kezdte el renderelni azt sírt a szája, hogy 5 napig dolgozott :D Ahelyett, hogy mondjuk megnézte volna a processzor család pontos megnevezését meg egy CPU flag-et lekért volna és beállítja egy másik gépen a make-be...


A probléma ezzel a "máshol buildelős" dologgal, hogy egyszer ezt jó buli megcsinálni, de mondjuk frissítéseknél (ráadásul egy rolling disztróról beszélünk) azért már annyira nem vicces minden alkalommal. Ennyit nekem már nem ér meg...


A KISS elvét nem ismerem.


Most megnéztem az Overlayt meg a rendes tárolót és igazából a Veloren játék kivételével mindent megtaláltam. Lehet, hogy valamelyik Overlay-ben az is meg van, de címben nem találtam sem a játékot sem a launcherjét.


Lehet, hogy pont egy Archos mondja a nehezebb konfigot, de szerintem igen is körülményesebb beállítani. Jópár csomagnak (például a PipeWire-t akarok használni) meg kell adni, hogy milyen modult telepítsen és mit ne. Meg kell adni melyik szerver mehet meg melyik ne... Archon csak feldobom a csomagot és kész.


Az meg, hogy SystemD helyett használhatok OpenRC-t nekem annyira nem releváns. Hogy milyen init rendszer indítja a folyamataimat annyira nem érdekel.


Egyébként meg valamiért az általam configolt Gentoo kernel tovább tölt mint az alap arch kernel. Nem tudom ez miért van, de az init rendszer picivel később indul el pedig elvileg pont, hogy gyorsabban kéne neki.


Összességébe most, hogy szóltál, utánanéztem a csomagoknak és tényleg meg vannak a tárolóba. Lehet, hogy majd egyszer még visszatérek a Gentoo-hoz mert komolyabb hátrányom igazából csak ez volt vele. Illetve a steam-ről is azt láttam, hogy baromi sok mindent kell állítgatni, de a github oldalát nézve annyira azért nem bonyolult.

Majd meglátom, hogy megy ez a gyakorlatba. Most egyenlőre Debian-ra terveztem váltani ugyanis kezdem kicsit megunni az Arch-ot meg a rolling kiadásait... Van vele probléma...

2023. jún. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha értesz hozzá, akkor igen, alkalmas lehet.

Nehezebb karbantartani, mert nem egészen úgy működnek a dolgok, mint egy Debian vagy egy Fedora vagy akár Arch alapú rendszeren.

A frissítés ugye mondanom sem kell, hogy sok idő. :)

Ha nagyon szereted bütykölni a rendszered és minél jobban testreszabni, illetve nem zavar a fordítási idő, USE flagekkel való babrálás, konfigurálgatás, akkor hajrá. :)


Én egy évig használtam Windows mellett dual boottal. Tetszett, jó móka a telepítése is, de valahogy inkább felhagytam vele és egyszerűbb megoldásokat kerestem. Ettől függetlenül tetszik a rendszer és ha igazán érdekel a Linux és annak működése, akkor javaslom, hogy próbáld ki te is.

Gentoo wiki legalább olyan jó mint az Arch wiki, szépen leírja a dolgokat.

2023. júl. 20. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Aztán persze ha nem értesz hozzá, de érteni akarsz hozzá, akkori is jó választás, mert sokat lehet tanulni vele. :D

Előző voltam.

2023. júl. 20. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!