Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Ezek szerint újabb, erősebb...

Ezek szerint újabb, erősebb gépen nem érdemes Linuxot használni?

Figyelt kérdés
Eddig egy közel 15 éves, LGA775-ös gépem volt, Core2 Quad-dal, DDR2 memóriával és AMD/ATi Cedar videokártyával. Most vettem egy másik gépet, ebben Intel i5-7400 CPU, DDR4 16GB memória és AMD Radeon RX 460 videokártya van. A régi gépemből áttettem az SSD-t az újba, amin Fedora Linux 37 van, és sajnálattal vettem észre, hogy az új gépemen se lett jobb. Nem bootol gyorsabban, a feladatkezelőben a CPU load üresjáratban ugyanakörül van, mint a régin, a PipeWire hangrendszerrel ugyanúgy vannak xrun-ok (kihagyások, reccsenések a hangban), illetve a Linuxos Steam-en ugyanúgy nem tudom elindítani a Garry's Modot, ahogyan a régin se (más játékom még nincs, de majd szeretnék). Ami még érdekesebb, hogyha YouTube-ot nézek, és megnyitom jobbklikkel a statisztikákat, akkor ugyanakkora felbontásra állítva sokkal több képkockát dobál el lejátszás közben, mint a régi gépemen! A böngésző, minden ugyanaz, hiszen a régi gépből tettem át a SATA SSD-t egy az egyben, tehát ez azt jelenti, hogy a teljesítmény rosszabb lett, mert ugyanazt rosszabbul bírja az új gép! Egyébként semmilyen zárt drivert nem használok, csak amik a kernelben vannak, szóval nem hinném, hogy egy driver kavarna be, a Linux rendszerek amúgy is jól bírják a másik gépbe költöztetést. Esetleg van valami másik distro, amivel nem lenne ilyen gondom, és ki tudná használni a gépem nyújtotta teljesítményt, funkcionalitást? Csak ne Arch alapú legyen, korábban sokat szívtam az Arch és Manjaro rendszerekkel, mindig tönkrementek, a Fedora és a Debian alapúak jobban bírják, pedig rendesen nyúzom ezeket is. Ha esetleg nem lehet megoldani, akkor visszateszem a gépbe a Windowsos SSD-t, amivel vettem, aztán egy külön gépen fogok Linuxozni, persze azért örülnék, ha ezen a gépen is jó lenne, mert a Windows-zal van pár problémám, ami miatt nem szívesen használom...

2023. aug. 14. 18:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
67%

Ezt ennyiből nem tudom megmondani, de ez egy kortárs hw, nem kéne, hogy lassú legyen. A Youtube teljesítménye attól függ, hogy mi a formátumkód, azaz milyen formátum, enkódolás. Nekem Chrome alól alapból jobban megy, mint Firefoxból, OS-től függetlenül, és ez szerintem nem is fog változni a jövőben. Attól leszel okosabb, ha látod, hogy használja-e a hardveres dekódolást vagy sem (a statd for nerd/videó statisztikákból, amit jobb klikkel nyitsz meg).



Szerintem rosszul gondolod ezt a migrálás dolgot. Ha van partíció a user adataidnak /home/en_userem stb., akkor azt megtarthatod magadnak, de a system partíciókat nem kéne. Nyilván megindokolni nem tudom, hogy miért, mert nem tudom, mi akadhat össze. De szerintem épp azért előnyös a Linux, mert nagyon hamar újra tudod húzni.


Titkosítva van a fájlrendszer (pl..LUKS)? Bootoláskor attól lehet lassú, ha az így van konfigurálva, hogy túl lassú a dekriptálás. Esetleg a grub-bal van valami. Vagy az UEFI-ben be vannak kapcsolva felesleges ellenőrzések, várakozások. De amúgy nem kéne, hogy jelentősen gyorsabban bootoljon, csak mert újabb a proci. A SATA-s SSD annyit tud, amennyit.


Hanghoz én pulseaudiót használok, asszem ez jön a KDE Plasmával.


UI ha gyakran fagy, akkor vagy valami bug lesz, vagy kifogysz a memóriából, vagy próbáld ki a Waylandet (Sway, KDE pl. jól kezeli). Érdemes lehet ZRAM-eszközt bekonfigolni (lásd: Arch wiki asszem).


Játszani ritkán játszom, de a Steam/Valve Proton nevű szoftverével tudsz játszani, ha nincs natív port. Esetleg másik gépről, Steam Linkkel.


Sajnos okosabbat tudom mondani, telepítse újra gépét.

2023. aug. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ennél jóval erősebb gépen is használnak Linuxot. Valszeg valamit te hibáztál amikor simán csak átdobtad egyik rendszerből a másikra az SSDt.
2023. aug. 14. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Dehogynem.
2023. aug. 14. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Lehet az integrált kártyát használja? Vulkan driver fent van? Steam mit ír ki? Üresjáraton hány %-on van a proci, mit ír mi használja?
2023. aug. 14. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Hogy vannak neked xrun-ok ilyen géppel? Ennél gyengébb gépen (i5-2320) is használok Fedorát, Gnome-mal, és soha nem tapasztaltam xrun-t.

Én egy tiszta telepítést megpróbálnék a helyedben, illetve a videókártyához a zárt drivert.

2023. aug. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
A fájlrendszer egyáltalán nincs titkosítva, sima ext4 fájlrendszer. A hardveres gyorsítás állapotát nem tudom megnézni, mert a Linuxos feladatkezelők sajnos nem mutatnak GPU terhelést a Windows-zal ellentétben, annyi viszont biztos, hogy a CPU félig sincs terhelve YouTube nézés közben, mégis intenzív a frame dropping. A memória félig sincs tele. Wayland-et használok KDE Plasmával. Az integrált kártyát használhatja úgy, hogyha a dedikáltba van dugva a monitor? Amúgy meg asszem letiltottam az integráltat UEFI-ben. A CPU terhelés olyan 2-20% közt ugrál folyamatosan, a processes résznél nem nagyon ír semmit a System Monitor a futó folyamatokra külön. A repoban olyan van, hogy mesa-vulkan-drivers.x86_64, de ez is fel van telepítve. A PipeWire a saját alap beállításaival nem xrunozik annyira, inkább akkor, ha alacsonyabb buffert állítok be. Az alap dinamikus bufferrel illetve a fix 2048-cal nincs gond, de ez nekem túl nagy latency, olyan 1024 jó lenne maximum, de inkább 512, mindezt vagy 44100 vagy 48000 mintavételezési frekvenciával.
2023. aug. 14. 22:08
 7/14 anonim ***** válasza:

Leszögezem: fogalmam sincs a linuxokról és működésükről. :D


Windows alatt máködik böngészőben is a hardveres gyorsítás - támogatott formátum és hardver esetén - és alap esetben kb 0% processzorterheléssel tudsz Youtubeozni, mert mindent megold a videókártya. Biztos vagyok benne, hogy ha youtubeozás közben elmegy a processzorterhelés ilyen magasra akkor ott valami nem nagyon nem jó.


Itt a találsz drivereket a videókártyádhoz:

[link]

2023. aug. 14. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 gentoojedi ***** válasza:

"A régi gépemből áttettem az SSD-t"

+"Nem bootol gyorsabban..."


Talán azért, mert ugyanarról az ssdről használod. Persze egy M.2 NVMe sem jelentene akkora áttörést. Talán nyernél vele három másodpercet.

2023. aug. 14. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 gentoojedi ***** válasza:

Azért próbálj ki egy stabilabb disztrót. Mondjuk egy Debian 12-t vagy openSuSE leap 15.4-et. Vagy ha fontos Neked a Red Hat vonal és nem kell minden csomagból a lehető legfrissebb, akkor Alma linux, esetleg Centos Stream. Én elgondolkodnék egy ssd upgraden, pláne ha az egy régebbi sata3-as, mert azoknál előfordul, ami csak sata2-es sebességgel ír és az olvasás is alig múlja felül.


A másik, ami valamit dob a sebességen a /tmp ramba tolása.

2023. aug. 14. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
KDE Systemmonitorban tudsz hozzáadni GPU terhelés figyelőt
2023. aug. 14. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!