Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Windows vagy linux? Többi lent.

Windows vagy linux? Többi lent.

Figyelt kérdés

Aki mind a két rendszert ismeri (jelenleg használt verziókat), milyen előnyöket és hátrányokat tudna felsorolni. Nekem mondjuk a linux barátibb verzióinál nagyon tetszik hogy a csomagkezelőből fel tudok rakni programot mindenféle buhárálás nélkül, míg a vindózos programoknál ügyeskedni kell (már ha nem vettük meg) és sokszor nem jön össze a dolog.

Hardvertámogatás lerágott csont, de nagyon is valós probléma linuxok esetén. Ami még jó a linuxnál az előretelepített programok. Viszont ami zavaró nálam a bugos dolgok, pl nem működő plazmoid.


Kinek mi a szubjektív véleménye ezekről?



2014. jan. 19. 13:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
33%

Windows felhasználóbarátabb, könnyebb fájl és mappa szerkezete van.

Rengeteg program windows -ra készült, köztük a játékok 99% -a.

Linux biztonságosabb, jóval kevesebb vírus van, mivel a legtöbb distro ingyenes, így nem kell crackelni, meg tört szoftvereket használni.

Egy csomagkezelőből beszerezhető minden szükséges program.

Hardverek túlnyomó részét külön driver vadászat nélkül egyből kezelni tudja. (amit nem az egy átlag felhasználónak szinte lehetetlen telepítenie)

Linux olyanoknak való, akik internetezésre, videózásra, és office dolgokra használják.

2014. jan. 19. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Szecsői Tibor ***** válasza:
100%

Személy szerint nekem átláthatóbb és logikusabb a unixszerű fájlszerkezet, mint ez a c, d, dzs, ty meghajtózás.

Az egyetlen érv, amit a vindóz mellett fel tudnék hozni, az a DirectX. Ha játékon kívül nem igen használod másra a gépet, akkor elég a vindóz. Minden más számomra kényelmesebb linuxon, és nem csak netezésre meg videónézésre használom (az office-szerű alkalmazásokat pl igyekszem messzire elkerülni). Szóval ha bizonytalan vagy, dual boot, aztán majd ráérzel, melyik a jobb neked.

A hardvertámogatás annyiban valós probléma linuxon, hogy nem mindenhez fejlesztenek gyári drivert, de arra is kijön előbb-utóbb (általában inkább előbb) egy használható megoldás. Jó pl erre az Nvidia Optimus és a Bumblebee esete.

2014. jan. 19. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Nem vagyok bizonytalan, mert két külön lemezen (nem partíción) használom mindkettőt. Nálam a videónézés nem 100%-os, az ajánlott zárt driver-nek gagyibb a színkezelése mint a win-en, bár attól még használható, ha lusta vagyok újraindítani a gépet windowsra, akkor ott nézem. Az irodai alkalmazásokról nem tudok nyilatkozni, a gimp viszont egészen használható. A torrenteket is jobban kezeli a linux, meg úgy általában netezni jobb. Alapjáraton a linuxos lemezt tölti be a gép. Viszont ha hiba akad és fórumozni kell, az csak akkor jöhet szóba amikor nagyon ráérek. És hát ilyen bizony akad nálam is, nem csak másoknál.
2014. jan. 19. 18:06
 4/11 Tom Benko ***** válasza:
Egyértelműen Linux. Átlátható fájlszerkezet, logikus felépítés, stabilitás, biztonságos jogosultságok, könnyű kezelhetőség. Utóbbi a windows-nál csak látszólagos, addig tart, amíg nem futsz bele registry-matatásba, eldugott uninstallerbe, hasonlókba. Ilyenkor aztán többet fogsz fórumozni meg google-zni, mint Linuxnál valaha is kellett. Anyáméknál egy ilyen után vágtam az egész info-szemetet a kukába.
2014. jan. 20. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Az én szubjektív listám a Linux előnyeiről:


1. Ingyen van.

2. Ha a hivatalos repositoryból töltök le programokat, biztos lehetek benne, hogy valóban ingyenes (nem zaklat se reklámokkal se böngészőbe épülő szemetekkel) és ártalmatlan.

3. Nem egyenként buzerálnak a programok, hogy frissülni szeretnének, hanem a frissítéskezelő elintézi az egészet egyszerre a rendszer frissítésével együtt. Frissítés után csak akkor kér újraindítást, ha a linux-kernel is frissült.

4. Új hardver, nyomtató telepítése összehasonlíthatatlanul egyszerűbb linux-szal. (Feltéve, hogy támogatja a kernel.)

5. Ha a /home könyvtárat külön partícióra teszed, újrainstallálhatod úgy a rendszert, hogy az ÖSSZES beállításod megmarad. Ez még akkor is igaz, ha kicsit más disztribúciót teszel fel.

6. Olyan ablakkezelőt választasz, amilyet csak szeretnél, az egyszerűtől a csicsásig. (fejből fel tudok sorolni vagy ötöt)

7. Alapból van benne pdf printer és VNC szerver. SSH szervert is pár kattintás (vagy inkább 2 sor a terminálba) felrakni.

8. Évek óta nem használok se vírusirtót, se szoftveres tűzfalat, mégsem találkoztam semmilyen biztonsági problémával a gépemen.


Ennyi jutott hirtelen eszembe. Ha valaki sokat akar játszani, akkor sajnos továbbra is a Windows a jó választás. Minden más esetre tökéletes a Linux. De a játék sem kizáró körülmény, Ubuntun, Arch-on és azok variánsain megy ugyanis a Steam. A választék persze nem akkora, mint a Windowsos változatban, de a lényeg, hogy Linux alatt is lehet most már egyre több játékot játszani.

2014. jan. 20. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Amit az ötös pontban írtál azt meg lehet csinálni már telepített rendszernél is? Úgy is működik, nem okoz zavart hogy újabb verzióra frissítek? Ezt még nem hallottam, de érdekelne, ha van róla linked akkor idedobhatnád.
2014. jan. 20. 16:14
 7/11 anonim ***** válasza:

Én annak idején Ubunturól váltottam Mintre (meglehetősen hasonló lelkivilágú 2 disztró) és a /home könyvtárat nem bántottam. Mint írtam, az új rendszeren minden ugyanolyan volt, mint a régin. Az ikonok az asztalon, a böngésző beállításai, de még a Firefox-bővítmények is megmaradtak. Vagy pl. nem kellett újra-indexelnem a Shotwell-t és a Rythmboxot. Érthető a dolog, minden olyan beállítás, ami a /home-ban lakik, változatlan marad.


Azok a beállítások, amik nem a /home-ban laknak (pl. fstab, crontab, hogy 2 fontosat említsek) értelemszerűen nem maradnak meg.


Bevallom, hogy ma már nem így csinálnám. Talán jobb megoldás, ha csinász egy backupot és onnan másolod vissza a kedvenc beállításaidért felelős fájlokat. Előny: tisztább marad a rendszer Hátrány: sok vele a munka.


A másik dolog, hogy ez jól működhet mondjuk a Debian családon belül, de egy gyökeresen más disztróra váltáskor nem biztos, hogy bejön.

2014. jan. 20. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Szecsői Tibor ***** válasza:

#6 Ha ezt úgy érted, hogy adatvesztés nélkül átparticionálni a lemezt egy már fent lévő oprendszer esetén, az szerintem nem működik, de érdemes utánanézni a neten. Nézz utána a GPartednek ( [link] például. Még az is lehet, hogy megoldható :).

Itt arról van szó, hogy a különböző partícióknak megadhatod manuálisan a mountpontját telepítésnél, ami akár lehet a /ocelot/negyvenketto/kiscicaskepesparticio, vagy a /home is. Ugye a home-ban van elég sok lényeges fájl, mint pl a ~/.bashrc (feltéve, hogy bash-t használsz, de ez valószínű), és ha újrapakolod a rendszert, megmaradnak a beállításaid. Egy verziófrissítés mellett meg mindenképp megőrződnek. Illetve a partíciók persze lehetnek fizikailag is külön diszkek, de nem szükségszerű.

2014. jan. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Szecsői Tibor ***** válasza:

"A másik dolog, hogy ez jól működhet mondjuk a Debian családon belül, de egy gyökeresen más disztróra váltáskor nem biztos, hogy bejön."

Jogos. Nekem Ubuntu Natty (Gnome2) -> Debian Wheezy (MATE) váltásnál teljesen rendben volt.

2014. jan. 20. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Tom Benko ***** válasza:
@7: Mivel a /home általában csak a személyes beállításokat tárolja, nem tudom elképzelni, mi szállhatna el disztrócserekor. Én Archra váltottam így Uhuról zökkenőmentesen.
2014. jan. 21. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!