Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A HD adáshoz miért szükséges...

Pro Patria kérdése:

A HD adáshoz miért szükséges a felső és alsó sáv feketén hagyása?

Figyelt kérdés

Értem, hogy széthúzzák a képet, de ha szét is húzzák, felvehetnék olyan lencsével, ami nagyobb teret fog be, és alul-felül sem lesz fekete sáv.


Az, hogy kétoldalt "többet látunk", nem azt jelenti, hogy ezzel szélesebb a látómezőnk, csak maga a látótávolság van nagyobbra állítva, emellett alul-felül - szerintem - indokolatlanul levágva.


2014. jún. 19. 23:07
 1/5 anonim ***** válasza:
Háát ez igy nem teljesen igaz ez azért van mert más képarányban vesznek fel ezért ha nekünk más képarányú kijelzőnk és azt akarjuk hogy kiférjen kénytelen lesz ezt csinálni(vagy nehuzza szét)
2014. jún. 19. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
HD tévénk van, mégis megvan alul-felül a két fekete sáv. Még a 16:9-es képarányra állítva is. Csak akkor tűnik el, ha bekapcsolom rá a nagyítás (de akkor a szélét vágja le), vagy széthúzom a képet hosszanti irányban, de akkor az arcok lesznek nyújtottak.
2014. jún. 19. 23:44
 3/5 anonim ***** válasza:

Elvileg a mozi képarány a 7:3-hoz áll a legközelebb (21:9), ami szélesebb, mint maga az elterjedt 16:9 (HD/FHD/UHD)...bár már vannak 21:9-es kijelzők is:

[link]

Ez is jól mutat:

https://www.youtube.com/watch?v=p3ut4hj85Hg

2014. jún. 19. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 csacsi2 ***** válasza:

4:3 ról való áttérést is sokan nehezményezték.

"Az, hogy kétoldalt "többet látunk", nem azt jelenti, hogy ezzel szélesebb a látómezőnk"

de azért a szegolyód mozgatható (jobb esetben) és 145° elég hogy belássa az ember a teret akár mozdulatlanul is. A szélesvásznon viszont több képi adat fér el, azaz többet megmutat. Az hogy miért ez lett a szabvány az egy statisztika erdménye. A mozivászon méretarány nyert (1,85:1 ; 2,39:1), ez (statisztikusan)a legjobb arra hogy az ember a legtöbbet észlelje a videóbol.

A jelenlegi tv-s arány (16:9)is változni fog még, szélesebb lesz-e miatt. Ezen kívül vannak technikai részletek is amik behatárolták a jelenlegi arányokat a tévézésben. Összegezve ,valahol olvastam hogy pontosan miért a mozivászon méret lett a befutó képarány, de már nem tudom hol. Lényeg, hogy ez van és ha minden igaz akkor még szélesebbek lesznek a tv adások a jövőben. Jelenleg ezt a tv készülék gyártók is tudják és egyre több 21:9 -es tv-t gyártanak, megalapozva az elmélet kivitelezését. Ez van el kell fogadni, nekem is 4:3 -as tv-m van még de szerencsére nagy így még (egyenlőre) nem zavar hogy "összébb ment" a kép, de a jövőt nézve, jó tudni merre is halad a televíziózás!

2014. jún. 20. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Megmutatom, mire gondolok:

[link]


Láthatod a második képen vörössel a "plusz" hozzáadott részt.


Miután átálltak a csatornák a HD adásra, semmivel sem lett nagyobb a látómező, nem lehetett többet belátni az RTL Híradó stúdiójából, nem olvashattam hosszabban a sort a HírTV szalagcímei között, stb. Csupán kisebb - és némiképp elnyújtottabb - lett a képen szereplők arca, és alul-felül fekete sávval töltötték ki az ürességet.


Ha megnézed az illusztrációmat, azt akarom kifejezni vele, hogy valójában nem a látómező változott, csupán csak kevésbé közelít rá a kamera a képre (kisebbek a képernyőn szerepeltetett dolgok), _ezáltal_ nagyobb teret fog be. És értem, hogy HD, de az, hogy fekete sáv vegye körbe, nem indokolt (lásd: 4-es kép, és ha így nézzük, érthetőbbé válik, hogy csak a kamera vesz "távolabbról"; de ehhez minek kell levágni a kép alját és tetejét?)


A mozivászonnál, ahol falnyi kép vetül az ember szeme elé, biztosan számít, hogy ekkora a látószög. De a tévé képernyőjén, ahol ez csak 4-5 centi eltérést jelent, és egyaránt belefér az egész kép az ember tekintetébe, nem hiszem, hogy szükséges.

2014. jún. 20. 11:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!