Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Melyik Linux disztribúciót...

Melyik Linux disztribúciót lenne érdemes használnom ezek alapján?

Figyelt kérdés

A Windowsnak szeretnék egy életre búcsút mondani.

Egy hete nem tudok dönteni a kismillió létező Linux distro közül. Amire használnám:

1.Tanulás (Fizika, programozás)

2. Szórakozás (zene, videó, játék /aknakeresőben ki is merült minden igényem/)

3. Kommunikáció (Skype, Teamspeak 3. stb.)

4. Böngészés ide tartozik mind: 1; 2; 3.

Szempont lenne:

-viszonylag könnyen használhatóság (nem baj ha kicsit döcögős de megakadni sem szeretnék)

-ne zabáljon sokat a rendszer

-ne ugráljon a rendszer, hogy váratlan hiba után állt helyre, meg jujj rendszerhiba stb. stb. Tavaly kb. 2 hétig használtam Ubuntut aztán ez nagyon rossz pont volt, valamint az hogy lassúnak találtam. Tehát az nem baj ha döcög a dolog, de ha egy mód van rá ne kuszálja össze az idegrendszeremet. (már az is megfordult a fejemben, hogy lehet én nem voltam kellően körültekintő/hozzáértő:D)

-minél sokoldalúbb annál jobb

-minél stabilabb annál jobb

-minél frissebb annál jobb


A masina: Egy acer apire 5750g

intel core i3-2330M | 2.20GHz

Nvidia GeForce GT 520M | 1Gb

4Gb mem.

640Gb HDD


Distrók amik, között nem tudok egyértelműen döntést hozni:


Debian 7

Ubuntu 14.04

Zorin

PcLinuxOS

Elementary OS

CentOS

Fedora

Mint (ha lehet ezt csak azért |NE| ajánljátok mert ez a legjobb a noob linuxernek, erről legalább annyi rosszat olvastam/hallottam mint jót.)


A kérdést azért tettem fel, mivel ezt mindet liveCds változatban kipróbálni nem egy nap. Én disztrónként 1-2hetet számoltam ami azt jelenti, hogy legjobb esetben is 7 hét alatt jutnék végére, amit sokallottam. (Kipróbálás szerintem nem annyi, hogy beteszem-élvezem-kiveszem majd jön a vélemény)

Még annyira megkérném a mélyen tisztelt válaszolókat, hogy a válasz ne egyszavas legyen, megfelelően terjedelmes indoklást szeretnék: Miért pont az? És ha az, miért nem a többi a fentebb felsoroltak közül? Természetesen érdemleges válasz a 8. ill. 9. disztró beajánlása, de szeretném ha könnyítenétek a döntésemet nem megnehezítenétek.

Engedjétek meg, hogy előre megköszönjem részlet,- és információ gazdag válaszaitokat.



2014. szept. 22. 10:49
1 2
 1/12 Tengor ***** válasza:

Ubuntu 14.04-et ajánlanék XFCE-vel, ha már a Linux mintet nem szabad ajánlani.

Kiforrott, jól összeállított, nagyon sok leírás van hozzá a neten. Ha csak használni akarod, akkor is működik, ha szeretnéd bütykölni, akkor is megteheted.

A disztrók kiadása ütemezett, tervezhető. A frissítések, javítások kiadása rendszeres.

2014. szept. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Már hogy ne volna szabad ajánlani:D Azért van ott a 7 opció között. A kérésem ezzel kapcsolatban csak annyi volt, hogy ne azért mert nooboknak az a legjobb. Mint említém nem baj ha döcög, de ne kapjak agyfaszt se.

Kösz a választ.

2014. szept. 22. 11:12
 3/12 Tengor ***** válasza:

De jó, akkor én a Linux mint 17-et ajánlanám XFCE-vel :D

Gyakorlatilag az Ubuntu 14.04-re épül, ami azon megy, az megy LM17-en is, és ha találsz egy beállítási módot Ubuntura, azt megtalálod LM17-en is.

Ugyanakkor én azt vettem észre, hogy az Linux Mintek jobban optimalizált kiadások, nekem jobbak a csomag összeállításaik (ezért is külön disztró).

Az XFCE amúgy is gyors, de ahogy tapasztaltam a LM XFCE-vel még az XUbuntunál is gyorsabb.

Ugyanakkor a Cinamonnal nem volt jó tapasztalatom, nálam instabil volt.

2014. szept. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Én tisztán Ubuntu 14.04-et használok. Ha valaki a csomag kiszerelése miatt panaszkodik, mert hiányzik neki valami, akkor ajánlom figyelmébe a "apt-get install" parancsot...


Amúgy édes mindegy melyik disztribúciót választod, mert mindenki azt fogja mondani, amit ő használ és tetszik neki, így érdemben 100%-os választ úgy se fogsz kapni.


- Kernel ugyanaz

- Shell ugyanaz


Szóval, nincs miről beszélni.

2014. szept. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Tengor ***** válasza:

#4, nem mindegy, hogy azzal kell folytatni a telepítést, hogy törlöd a csomagokat, amikre nincs szükséged v. azzal, hogy beállítod a böngésződ és használod.

Egyébként igazad van.

2014. szept. 22. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Tom Benko ***** válasza:
Manjaro lesz a te választottad. Pedig nem is használom, csak az egyik kollégámnak telepítettem.
2014. szept. 23. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom. Utána olvastam egy kicsit. Azt írják nem kifejezetten kezdőknek ajánlják. És idézném magamat: "Még annyira megkérném a mélyen tisztelt válaszolókat, hogy a válasz ne egyszavas legyen, megfelelően terjedelmes indoklást szeretnék: Miért pont az?"
2014. szept. 23. 18:33
 8/12 Tom Benko ***** válasza:

Azért, mert meghatóan egyszerű a telepítése, a kezelése pedig szintén. Lehet, hogy kezdőknek nem ajánlják, mégis, az egyik kollégámnak, aki bevallottan egyáltalán nem ért a számítógépekhez, telepítettem, és gond nélkül használja. Te valószínűleg még akár hajlandó vagy utána is járni, ha valamit nem tudsz, úgyhogy nem valószínűsítem, hogy megoldhatatlan problémát jelentene.

Mellette szól továbbá, hogy meglehetősen kis hardverigényű disztró. Mellette szól, hogy rolling release elvű, azaz mindig mindenből a lehető legfrissebb verziót kapod.

Kontrának gondolható, hogy nem tol mindent a segged alá, mint a *buntuk, de pont emiatt sokkal jobban testre szabható, úgyhogy nem veszem annak.

És van még egy erőssége - mivel Arch-fork, az a wiki áll rendelkezésedre, ami jóformán minden Linux-disztribúció wikijénél fő forrás: az ArchWiki.

Az a baj, hogy tényleges kontra érvet nem tudok hozni így hirtelen. Talán egyet: ncurses-alapú a telepítője. Sajnos volt már, hogy emiatt valaki gagyinak nézte...

2014. szept. 24. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Én viszont a Manjarót nem ajánlom. Évek óta használom és már többször borult a rendszer egy rossz frissítés miatt. Most készülöm leváltani. Ráaádásul a csomagkínálata is rosszabb. Nem egyedül nekem gyűlt meg vele a bajom. *buntu és családjából Xubuntu és Linux Mint XFCE bevált. Unity borzalom, mert még háttérképet sem engedett cserélni, mikor legutoljára próbáltam. Cinnamon is instabil, Mate-nak meg nem látom értelmét. Kde-t már meguntam, de nem rossz. Még talán a Suse az, amivel nem volt sok bajom.
2014. szept. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tom Benko ***** válasza:
Nem tudok mit mondani, Linuxot kétszer láttam borulni. Egyszer Ubuntut, egyszer UHU-t. Utóbbit én csesztem el, előbbi viszont pont egy frissítés miatt. Szívesen mondanám a kérdezőnek az Archot, csak attól tartok, kissé szokatlannak találná a telepítését.
2014. szept. 30. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!