Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Kinek is köszönhetjük az első...

Melancholic Eye kérdése:

Kinek is köszönhetjük az első és a mai számítógépe feltalálását?

Figyelt kérdés

Nekem bonyolult ezt kifejteni, de megpróbálom leírni mire vagyok kíváncsi.

Tudomásom szerint két ember, egy brit - Alan Turing - és egy akkor már emigrált magyar matematikus - Neumann János - dolgozott a számítógép feltalálásán, nagyjából egy időben is. Mindketten részt vettek egy gép fejlesztésében. Nem tudom,ismerhették-e egymást,tudtak-e egymásról illetve, ami fontosabb, lehettek-e hatással egymásra? Melyik számít az igazi első számítógépnek, a Turing-gép vagy a Neumann-elvet használó gép?


Tudom, nem egyszerű, de azért szeretnék, ha lehet, minél bővebb válaszokat, infókat kapni a nálam tájékozottabbaktól, mert mindig érdekel az ilyesmi és a hamarosan nálunk is bemutatásra kerülő ''Kódjátszma'' ( The Imitation Game ) című filmmel kapcsolatban több külföldi oldalon olvastam, hogy a mai számítógépek ''létezését'' egyesek csak és kizárólag Turing-nek tulajdonítják...

Persze tudom, hogy mindkettőjük munkája fontos volt ahhoz, hogy a mai számítógépeket kifejlesszék és Neumann talán több elismerést kapott mint Turing, sőt szép és helyes dolognak tartom, hogy Turingot utólag kegyelemben részesítették, de túlzásnak tartom azt az állítást mi szerint egyedül neki lehet hálás a modernkor... Az Enigma-kód feltörése és a háború lerövidítése szerintem már inkább említésre méltóbb érdeme.

Ha legközelebb találkozom egy hasonló állatással esetleg megemlíteném Neumannt... Szerintetek ezt érdemes vagy inkább hagyjam?


Bocsánat, hogy ilyen sokat írtam és előre is köszönöm a válaszokat! :)



2015. jan. 6. 13:52
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Roviden: Turingnak egy absztrakt elmelete volt, Neumann pedig kidolgozott egy olyan implementaciot, ami a Turing-gep fogalma szerint mukodik.


Hogy kie a nagyobb erdem? Szerintem mindkettejuknek egyforman nagy szerepe volt. Meg me'g par szaz mas embernek is. Az ilyen nagy hordereju, vilagot megvaltoztato talalmanyokrol nem lehet kijelenteni, hogy egy embernek koszonhetjuk.


Megfigyelheto viszont, hogy legtobb atlagember csak a sajat nemzetenek fiat isteniti. Peldaul ha egy brazilnak azt mondod, hogy a Wright fiverek talaltak fol a repulot, biztos behuz egyet neked. :) Az angol / amerikai oldalak nyilvan Turingnak adnak minden erdemet.

2015. jan. 6. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos választ! :)


Teljesen igaz és én is azon a véleményen vagyok, hogy nem egyetlen embert illet korunk '' hálája '', de épp ezért tartom furcsának az efféle kijelentéseket. Mert ha gondolkozik az ember, akkor meglehet az ilyesmit úgy is fogalmazni, hogy mindenkivel szemben igazságosabb legyen a gondolat... Én legalábbis így tennék. Nem egy emberből akarnék mindenki számára ''szentet'' csinálni. Neumannból sem akarok, csak picit piszkál a dolog, annak a kevésnek a fényében is amit tudok a témában... :)


Még 1x köszi!

2015. jan. 6. 16:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!