Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi a merevlemezen lévő üres...

Mi a merevlemezen lévő üres hely többszöri felülírásának lényege?

Figyelt kérdés

Azt persze tudom, mire jó maga az eljárás, ezzel próbálják meg a korábbi adatokat ténylegesen törölni.

De amikor első alkalommal felülírjuk a szabad területet, utána onnan hogyan lehet a felülírás előtti adatokat kinyerni?


2015. febr. 26. 12:44
 1/6 anonim ***** válasza:
35%
Az a lényege, hogy vannak paranoiás emberek, akik egy speciális piacot jelentenek, és azt is meg lehet célozni, ha valaki nagyon akarja. Technikailag nem sok értelme van.
2015. febr. 26. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Pl:Ha mentesz valamit,letörlöd az még visszahozható de ha törlöd és mentesz egy valami más annak a helyére akkor már nem tudod visszahozni az elsöt.
2015. febr. 26. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Engem a technikai háttér érdekel, olyantól, aki ért is hozzá.

#2: Pont hogy tévedsz. Én felülírtam többször is az egész szabad helyet a lemezemen, mégis vissza tudtam nyerni a felülírások előtt törölt fájlokat épségesen.

2015. febr. 26. 12:58
 4/6 anonim ***** válasza:

Technikailag valami olyasmi az oka, hogy amikor törölsz egy fájlt, akkor az valójában nem törlődik. Hanem csak azt mondja a "merevlemeznek", hogy mostantól ez és ez a szektor felülírható. Egyrészt ezért lehet visszaállítani.


Másrészt valószínűleg van ennek technológiai oka is, de erről nincsen meg a szükséges háttérismeretem. Egyszerűen az a megérzésem, hogy más merevlemezen adatot visszaállítani, mint pl. egy SSD-n vagy pendrive-on. De lehet, hogy tévedek.

2015. febr. 26. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
50%

"Én felülírtam többször is az egész szabad helyet a lemezemen, mégis vissza tudtam nyerni a felülírások előtt törölt fájlokat épségesen."


Akkor nem írtad felül. Ezen a lepontozás se változtat. A felülírás nem azt jelenti, hogy új fájlokat csinálsz, ami vagy odakerül a régi helyére, vagy nem, hanem hogy egy speciálisan erre készült szoftverrel (még jobb a meghajtó saját firmware funkciójával) teljesen kinullázod az összes szektort. Ha pedig ez megtörtént, akkor egy bitet se fogsz tudni visszaállítani, mert onnantól kezdve nem létezik az adat.

2015. febr. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
82%

A merevlemezen az adatok igaz, hogy bitek - "egyesek és nullák" - formájában tárolódnak, azonban a jel, ami a lemez felületére íródik, az egy analóg jel. Gyakorlatilag soha nem fogod pontosan ugyanazt az értéket visszaolvasni, mint amit odaírtál. Persze, otthoni körülmények között a felülírás után már nem fogod tudni visszahozni az adataidat, de megfelelő technikai háttérrel és hozzáértéssel (Kürt, titkosszolgálatok, stb.) vissza lehet hozni a felülírt fájlokat is. Ugyanis a felülírt adat (meglehetősen pongyolán fogalmazva) "átüt" az újonnan ráírt adaton, azaz az előzőleg ott található érték kicsit módosítja a ráírt új adatot. Persze, ezt a merevlemez elektronikája nem érzékeli, de egy jóval finomabb olvasófej, a megfelelő szoftverrel ellátva megmutatja, hogy fizikailag milyen jelek lettek rögzítve a lemezre.

Továbbá - bár ez állítólag csak a régi merevlemezekre volt jellemző - a merevlemez feje nem mindig pozícionál pontosan ugyanarra a helyre. Nagyon apró eltérések, félrepozícionálások előfordulhatnak, így akár az is megeshet, hogy hiába írsz felül egy fájlt, az előző adat kicsit "kilóg" a felülírt területből, így egy jóval nagyobb precizitású olvasóberendezés ezt vissza tudja olvasni.

Ezért szokták az érzékeny adatokkal teli merevlemezt jó sokszor felülírni, lehetőleg random adatokkal, illetve szoktak várni pár napot, és megint párszor felülírják, pont azért, hogy fizikailag se maradjon maradványa az előző adatnak.


Persze, egy mezei otthoni felhasználó nem fogja visszanyerni az adatokat, miután felülírtad a merevlemezt.

2015. febr. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!