Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Egy régi buszmegálló lehet e...

Egy régi buszmegálló lehet e jogvédett?

Figyelt kérdés

Helósztok. 3D modellezek, és egy olyan problémába ütköztem, hogy nem tudom eldönteni egy objektumról, hogy a formája jogvédett e. Konkrétan erről a buszmegállóról lenne szó: [link]


Találkoztatok e már ezzel a típussal, illetve tudjátok e, hogy hol található ilyen, esetleg a nevét? A másik, hogy lefényképeztem egy régi buszmegálló táblát textúrának. Annál is az érdekelne, hogy jogvédett e. Ezen felül az is érdekelne, hogy jogilag mennyit érdemes módosítani egy objektumon, hogy ne lehessen azt mondani rá, hogy másolat, ugyanakkor felismerhető maradjon. Azért nem jog témakörbe írtam, mert aki PS-el az gondolom gyakran ütközik hasonló problémába. A válaszokat előre is köszi.



2017. máj. 10. 00:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Nos, csak tapasztalatot tudok megosztani, jogszabályt nem.

A Microsoft Train Simulatorhoz lelkes civilek rengeteg pályát építettek, s sok-sok modell készült a gördülőállományról, épületekről, mindenféle objektumokról, amelyek a vasút mellett előfordulnak. Kiemelkedően szép kivitelezés, fotótextúrával.

Kb. 5-6 éven át rendszeresen figyelemmel kísértem ezt, használtam a modelleket, figyeltem a fórumokat.

Egyetlen jogi esettel sem találkoztam.

Nem ilyen szinten, mint amit kérdezel, de pl. multinacionális cégek világmárkái is megjelentek, de nem olvastam perről.

Pl. Coca Cola, KFC, meki, Tesco, Aral stb.

Szóval aligha kell ilyesmitől tartanod.

Pénzért fogod értékesíteni?

2017. máj. 10. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a választ:D Időközben segítséggel megtaláltam a buszmegálló koordinátáit! Assetpackokat készítek a két legnépszerűbb game engine-re, és előre modellezek ilyen általánosabb dolgokat mint padok, villanykarók stb., hogy hátha jó lesz később egy packhoz, és ne akkor keljen szenvedni vele, amikor szorít az idő. Tehát igen egyszer valószínűleg pénzért lesz értékesítve.
2017. máj. 10. 00:48
 3/3 anonim ***** válasza:

Hirtelenjében ezt találtam:

"1. § (1) Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.

...

k) az építészeti alkotás"


De!

"68. § (1) A szabadban, nyilvános helyen, állandó jelleggel felállított képzőművészeti, építészeti és iparművészeti alkotás látképe a szerző hozzájárulása és díjazás nélkül elkészíthető és felhasználható."

Forrás: 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról ( [link] )


Szabadban? Igen!

Nyilvános helyen, állandó jelleggel felállított? Igen!

Építészeti alkotás? Igen!

Látkép? No ez már kérdéses...


Szvsz. vedd fel a kapcsolatot a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával:

[link]

és/vagy a Magyar Építész Kamarával:

[link]

és kérj tölük állásfoglalást (jó kis jogi kérdés, hogy egy játékba készült 3D modell minek számít).

2017. máj. 10. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!