Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Más is észrevette h elkepesztő...

Más is észrevette h elkepesztően sok lett a digitális analfabéták száma?

Figyelt kérdés

Alapszinten sem tudnak számítástechnikai eszközöket használni. Pl egyik ismerősöm azért zargatott h egy tv applikációt tegyek fel a telefonjára, meg frissítsek rajta rendszert.


Volt ismerőm aki 80 E-s laptoppal akart játszin azt nem értette h mért nem megy neki.

Egy osztálytársam azért sírt h nem jó neki az Office.

Mondom újra kéne rakni. Ja ő ahhoz nem ért.


Volt olyan aki felhívott h vett egy 8 GB-s pendriveot az neki jó lesz ? Mondom mire ?

Hát h mp3-ra meg fényképeknek, aha igen egy alapszintig. Mer mennyi kéne ? Hát úgy az egész laptop HDD-jén lévő kb össze fájl. 300 GB-s HDD-röl.


Az úgy JÓ XD.

És az eszközök leírását sem tudják értelmezni meg a perifériákat sem. Volt ki nem értette mi az h HDMI kábel ? És az hol van és hova való ?


És ezek 20-on 30 éves emberek.

És ott van neki a legújabb iPhone meg a Macbook de használni nem tudja.



#analfabéták
2018. okt. 21. 21:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem csoda, mivel a funkcionális analfabéták száma is egyre nő...
2018. okt. 21. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%
Mondok jobbat, az egyik kolleganőm gazdasági Informatikus (levelezőn rakta le, de még úgy se tudom hogyan?) és nem tud egy pendrive-t bedugni a gépbe, ezért felhívta a rendszergazdát és keres oylan 250 nettót...
2018. okt. 21. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 tabaki ***** válasza:

Nincs mit lesajnálni a digitális analfabétákon. Az emberek nagy része sohasem akarta megérteni a számítástechnikát, megelégedett azzal, hogy használja, és a piac évtizedekig kondicionálta őket arra, hogy ennyi elegendő is. Ha valami hardverösszetevőre volt szükség, azt úgyis a szakember intézte, egyébként meg vegyen jobb gépet, és kész. Az az utóbbi tizenegynehány év fejleménye, hogy egy halom, sajátos tulajdonságokkal bíró, egymással a laikus számára nehezen áttekinthető kapcsolatban álló kütyü jelent meg, amelyek közt nem tud eligazodni, és ha egy sima összedugástól nem működik valami azonnal, máris elveszettnek érzi magát, és bosszantóan együgyű kérdésekkel zaklatja a hozzád hasonló szerencsésebbeket, akik egy más szemléletben nőttek fel. Szerintem ez nem a felhasználók képességeinek hanyatlását jelzi, hanem az egyre bonyolódó rendszer, illetve az általuk megszokott, ismeretek nélküli működtetés iránti elvárás inkompatibilitását. Ez a kettő idővel közelít majd egymáshoz, de egyelőre egymást érik a változások, amelyeket nem mindig egyszerű követni.

Elismerem, a pendájvos anekdoták már nemigen menthetők, de sok dolgot magyarázhat az, hogy hosszú éveket éltünk le olyan felhasználói Eldorádóban, ahol már nem kellett floppyk kapacitását számolgatni, bonyodalmas telepítési procedúrákban diadalmaskodni, az átparticionálás sem borotvaélen táncolást jelentett a félsiker és a teljes adatvesztés között. Az emberek elfeledkeztek arról, hogy tulajdonságokban és mértékekben gondolkozzanak (vagy, hogy egyáltalán). Most, amikor más okokból mindez ismét jelentőséget kap, van, akinek fájdalmas beletanulni. De én optimista vagyok, csak némi idő kell hozzá, és menni fog. Igaz, addigra az már kevés lesz...

2018. okt. 21. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
85%
Számomra inkább az a szomorú, hogy sokan képtelenek még arra is, hogy megpróbáljanak utána nézni annak amire éppen szükségük van. Az idősebbeket megértem, de a fiatalabb generáció néhány tagját nem igazán...
2018. okt. 22. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Ha "optimista" vagyok akkor a kérdésből azt szűrőm le, hogy igen, ezzel valamit kezdeni kell (ld. később).

Ha "pesszimista" vagyok akkor azt szűrőm le, hogy "a kérdező hú de rohadtul értek én hozzá és mindenki más meg hülye" tipikus hozzá állású 10-en éves "senki" aki ismer kb. 5 fogalmat és azzal dobálózik, és akkor a "haverok" körében már ő a menő. Ez ma legalább annyira gyakori (mint az, hogy nem ért hozzá), és talánv eszélyesebb is mert bszéli a nagyobbnál-nagyobb "okosságokat" amik után lesz adatvesztés, meg újratelepítés meg stb.


Optimista változat:

1./ a mai számítástechnika már annyira bonyolult, hogy sokszor még azoknak is gondot okoz akik napi szinten benne vagyunk. Pl. most olvastam egy másik kérdésben "Az SSD-t egy CD rom helyére köthető öbölbe tettem" nem kevesett kellett googlézzek, mre megtudtam, hogy mi az a "CD rom helyére köthető öböl". Pedig nap mint nap foglalkozom számítástechnikával (OK PC hardverrel nem napi szinten). Amit a korábbi hozzá szólók is írtak,hogy a "plug and play" (csak dugd össze és menni fog) elv oda vezetett, hogy az embereknek "vágyuk" sincs arra, hogy megismerjék, megértsék. (egyébként nem is kell egy bizonyos szintnél mélyebben). Ennek olyannak kéne lennie mint a ceruzának, kőrzőnek, vagy az autónak. Ma már az autó esetén sem kell tudni, hogy hogyan kell izzót cserélni (mi még vizsgáztunk belőle a B-s jogsinál), meg nem is fogsz tudni izzót cserélni csak a szervíz (mert olyan helyen van, hogy hozzá se férsz stb.). Ennek erre a szintre kell eljutnia. És ebbe az iránybe halad a világ (helyesen). Ugyanannak kell kialakulnia mint az autózásnál. Megveszi Gizike az autóját és ha elromlik elviszi a szerelőhőz. Megveszi Gizike a számítógépét ha elromlik elviszi a szerelőhőz. Ennyi és nincs többre szüksége. Arra lesz szükséges, hogy felfogja, hogy mikor romlott el. Ugyanígy nem kell tudnia, hogy mire van szüksége (pl. mekkora pendriveot vegyen), neki tudnia kell, hogy van akitől megkérdezheti.


"Volt ismerőm aki 80 E-s laptoppal akart játszin azt nem értette h mért nem megy neki." mert rosszul magyaráztad de ez nem az Ő hibája, hanem a Tied mert nem tudtal elmagyarázni neki megfelelően. Nem kell ehhez értenie. Ez a Te hibád, és részben a játék gyártóké akik nem képesek normális specifikációt kiadni.


"Volt ki nem értette mi az h HDMI kábel ? És az hol van és hova való ?" És kell neki értenie? Szüksége van neki a mindennapokban erre a tudásra? Te megismersz és be tudsz kötni egy ESCON kábelt (anélkül, hogy googléznál)?


Minden netes keresés nélkül fejből mond meg nekem, hogy ha van egy adatforrásom amiből 5 percenként jön az adat, ami úgy néz ki, hogy "időbélyeg" "1. változó" "2. változó" "3. változó" ... "20.változó" (ebből 10 változó 32 bites előjeles egész, a mértékegysége tized c. fok, 5 változó 32 bites előjel nélküli egész, mértékegysége db., 5 változó 32 bites IEEE Float) és ezt kell letárolni egy SQL-ben akkor mekkora diszket vegyek ha 3 év mérési adatát kell tárolni, úgy hogy ebből kell tudni tetszőleges időszakról grafikonokat készíteni, illetve a statisztikai elemzés később auto és keresztkorreláció függvényekkel fog történni.


Kicsit tovább menve:

"És ott van neki a legújabb iPhone meg a Macbook de használni nem tudja." Ez a gondolat mutatja, hogy inkább a "2"-es kategóriába tartozól és irigykedsz inkább. Mit jelent, hogy "nem tudjahasználni?" az ő céljaira megfelelő? Akkor tudja használni. Minek vesz valaki x száz LE-s autót ha úgyse tudja használni mert a városban 50km/h a megengedett? Itt kezd látszani, hogy totál nem érted az egészet, és nem értesz hozzá.

Saját példa: napi szinten használom az excelt, számításokra, grafikonokat készítek, néha VB is bejátszik. De még életemben nem csináltam pivot táblát (csak halványan sejtem mire jó) és azt sem tudom, hogy hogyan kell csinálni, akkor én nem tudom használni az excelt? De tudom használni de annyi számomra felesleges dolog van benne, hogy azokat a funkciókat nem is ismerem, mert minek. Ugyanígy egyszer "funból" kipróbáltam a feltételes formázást, de nem tudom megcsinálni, sose kellett, ha esetleg egyszer kelleni fog megfogom kérdezni olyantól aki már használta és tudja "csipőből", hogy hogyan működik. És közben néhány 1000 soros adattáblákat dolgozok fel excellel, de erre sem volt még soha szükségem (pedig legalább 20 éve napi szinten használom). És sorolhatnám tovább és tovább.

Ma fel kell fogni, és ezt nagyon nehéz, hogy ez egy eszköz. És "nem tudja használni" az mindenkinél más és más. Nekem erre van szükségem, Gizikének meg a Pivot táblára.

Én sokáig hexában olvastam a Z80 gépikódot, más azt se tudja mi az és számítástechnikával foglalkozik. Én felprogramozok egy PIC mikrokontrollert asm-ben arra, ha bizonyos bemeneti kombinációk létrejöttek akkor küldjön egy SMS-t, de egy honlapra nem fogok egy JS részt összerakni (nyilván ha rászánnék néhány napot össze bírnám egerészni,de erre kersek valakit aki meg ehhez ért).

A szakmából ami eltűnt az "alázat" és az, hogy értsék az emberek, hogy itt már nincs senki aki"ért mindenhez" és "mindent tud használni".

2018. okt. 22. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

"Ez a Te hibád, és részben a játék gyártóké akik nem képesek normális specifikációt kiadni."


Köszi majd beleírom az emlékirataimba, h irodai laptoppal (2 GB rammal Intel Pentium procival meg integrált kártyával meg 160 GB-s HDD-vel,) mér nem lehet játszani 2015-16-os címekkel. Am én az általános felhasználósról beszéltem nem a szakmai szintűről.

2018. okt. 22. 14:26
 7/12 anonim ***** válasza:
Látom megértetted a hozzászólásom lényegét... Légyszíves definiáld azt, hogy mit jelent: "általános felhasználósról beszéltem nem a szakmai szintűről"
2018. okt. 22. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
79%

Egy (jó nevű dunántúli) szakközépben tanító infó tanár ismerősöm mesélte,hogy egyszerűen nem tudja beleverni a diákok többségének a fejébe még az alapokat se.Nem kell millió oprendszerről tanulniuk,csak a Windows-ról és az Office-ról nagyon nagy vonalakban.

A Facebook-ra,Messenger-re és Instagram-ra terjed ki a tudásuk és kész.Azon túl agyhalottak.

Az a durva,hogy kénytelen felosztályozni őket,mert erősen rontanák a statisztikát ami előbb,vagy utóbb vizsgálatot vonna maga után az iskolával szemben.

Jobb a békesség alapon át van engedve mindenki.

Az hogy órán is megy a Facebook és nyíltan sszarnak az óraadó tanár előadására senki se érdekel...

2018. okt. 24. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

"A Facebook-ra,Messenger-re és Instagram-ra terjed ki a tudásuk és kész.Azon túl agyhalottak."


Köszönöm 8-as pont erről beszéltem.


"Légyszíves definiáld"


Kérlek.


Nem tud alapvetően se használni egy OS-t (nem h többet). Szorítkozzunk a W szériákra.

Nem tud szoftvereket telepíteni, törölni, bármilyen szinten módosítani. (Most a legálisokról beszélek.)

Az ezen lévő dolgokat használni. Mint Office v Paint, v egy VueScan.


Nem tudd kikeresni egy drivert a google-böl h azt telepítse az se tudja mi az h driver egyáltalán ?

Meg semmilyen információt se.

Nem tud beállítani egy Mozilla Thunderbird-t h kezelje a leveleit.


Egy screenshot se tudna csinálni. Semmi.

Nem tud megszerkeszteni egy képet Paint-ben.

Az alap billentyű parancsokkal nincs tisztában.

Tők jó amikor pl egy 500 oldalas dokumentumnál elkezdesz egérrel kijelölni egy teljes szöveget CTRL+ A helyett.


Ha a telefonjáról van szó, nem tudja h milyen szoftver tudja kezelni. Pl egy LG PC Suite v egy Samsung Kies.

És h azt h kéne használni úgy egész konkrétan egyáltalán ?

Ott van pl az APKMirror teljesen legálisan le lehet tölteni ingyenes appokat a telefonodra. De fogalma sincs róla h h kell.


Azt se tudja h az ő telefonján most Andoid van vagy Windows v iOS.


Volt munkatársam pl mondta h megakar osztani filmeket az otthoni hálózatán. Mondtam h használjon egy NAS-t.

Így néz rám az mi ?


Kb ezeket értem alap dolgok alatt.

Szegény Albert Einstein-nek tökéletesen igaza volt, elértünk egy olyan korba mikor a technikai /informatikai eszközök, többet tudnak mint a használóik.


Tisztelet a kivételnek.


És akkor abba már bele se megyek h az eszközök specifikációit h kéne értekezni.

Lézer nyomtató esete a tinta patronnal, meg ilyenek.

2018. okt. 27. 22:28
 10/12 anonim ***** válasza:

Nézzük amit te leírtál és szerinted "alap tudás" kéne, hogy legyen.


Te ezeket milyen gyakran használod?


1. "Nem tud szoftvereket telepíteni, törölni, bármilyen szinten módosítani. (Most a legálisokról beszélek.)" És erre valóban szüksége van napi szinten mindenkinek? Vagy elég ha van egy "telefonszám a zsebében" és felhív valakit (ld. autószerelő), hogy fel kéne tenni ezt és ezt.


2. "Az ezen lévő dolgokat használni. Mint Office v Paint, v egy VueScan." MS Office: fent kérdeztem, de nem válaszoltál rá, hogy mit értesz pl. az Excel esetén "tudja használni"? Ugyanez az MS Office csomag része az ACCESS adatbázis kezelő tényleg alaptudás, hogy tudja használni? Milyen szinten kell tudni használni a power pointot egy autószerelőnek akinek azért kell a gép, hogy néhány e-mailt elolvasson és egy webes formon el tudja küldeni a megrendelést a nagykernek? Esetleg egy sima excel táblában tudja követni a kiadásait (ami nem bonyolultabb mint egy kockás füzetbe beírt számok?). Illetve ugyanezen gépen meg tudja nyitni a szerelési leírásokat PDF-ben (vagy egyedi olvasó programmal, amit sok esetben a cég ahonnan vette fel is telepít a gépére). Mert pl. a Power point is része az Office programcsomagnak. Kell-e egy péknek Access-t használnia aki arra használja a gépét, hogy rendeljen 100 mázsa lisztet? Nagyon egy oldalról nézed a dolgokat (és tudom le leszek pontozva, de akkor kérek cáfolatot is). És mire használja a vuescan-t (30 éve használok PC-t, ebből az utolsó 25 évben nap mint nap, de még életemben nem használtam ezt a programot, most kössem fel magam?).


3. "Nem tudd kikeresni egy drivert a google-böl h azt telepítse az se tudja mi az h driver egyáltalán ?" Miért kéne neki bármilyen drivert telepítenie? Egyáltalán kell tudnia, hogy mi az a driver? Az autódban be tudod állítani az előtöltést? Esetleg a klímádban a PID szabályzó paramétereiről tudod, hogy melyik mit jelent? Kell tudjad (kivéve ha ezzel foglalkozol)? Nem nem kell tudjad. Megint egy olyan dolgot vársz el amit nem kell tudni. Sőt ha olyan hardvert veszel esetleg amit "csak be kell dugni" a kézikönyvben szépen le van írva a telepítés. Ld. korábbi kérdésemnél (mivel látszik, hogy te nagyon értesz hozzá), google használata nélkül mond meg nekem, hogy hol találkozol ESCON kábellel? Ugyanez a szint a driver. Minek kéne neki tudnia?


4. "Meg semmilyen információt se." Itt mire gondolsz? Ha arra gondolsz, hogy általában nem tudnak keresni a google-val (és hasonló keresőkkel).Igen, sokan nem tudnak hatékonyan keresni a google-val, de ugyanezen emberek egy "hagyományos" könyvtárban sem tudnak keresni, de sokan egy szótárban sem találják meg azt amit keresnek. Ez nem IT specifikus probléma. Ez valóban probléma. Ez az első ami igaz, de az alap kérdésedhez sok köze nincs. De ha odaadsz egy fél oldalas szöveget abban sem találják meg a lényeget. Miért van az, hogy a mai emberek nagy része nem képes értelmezni a szövegeket, megtalálni egy szövegben azt ami számára fontos? (ld. funkcionális analfabéta).


5. "Nem tud beállítani egy Mozilla Thunderbird-t h kezelje a leveleit." Gmailt használok. Minek kéne nekem Thunderbirdöt beállítani? A munkahelyemen valami "outlookot kell használni de azt a rendszergazda beállította..."


6. "Egy screenshot se tudna csinálni. Semmi." És minek screenshotot készíteni? 30 év alatt ha összesen 10 esetben kellett nekem screenshotot csináljak. Rendkívül fontos és hasznos, naprakészen elvárható tudás. Ha csak azért nem mert "te nagytudású überszakértő" majd egy screenshot alapján próbálsz neki segíteni távolról, mert lusta vagy odamenni hozzá? Elárulom, hogy akkor nagyon rossz úton jársz. Aki komolyan ért hozzá és esetleg vállal távsegítséget feltelepíti (igen a "kijáró rendszergazda" feltepelepíti ld. korábban) az ehhez szükséges programokat és megkéri, hogy indítsa el. Egy screenshot alapján nem lehet hibát-tanácsot adni távolról. Ezt aki ezzel foglalkozik tudja. Amit egy screenshotból látnál azt telefonba is meg lehet kérdezni, hogy mit lát. Ismét egy telejsen felesleges dolgot vársz el.


7. "Nem tud megszerkeszteni egy képet Paint-ben." És ezt is nap mint nap használja mindenki (ld. autószerelő akinek egy PDF alkatrész katalógusra és egy webes rendelési felületre van szüksége). Egyébként a paintet már 2x írod. Legalább arra figyelnél amit írsz.


8. "Az alap billentyű parancsokkal nincs tisztában.

Tők jó amikor pl egy 500 oldalas dokumentumnál elkezdesz egérrel kijelölni egy teljes szöveget CTRL+ A helyett." Ez a word aktuális változatának a használatához tartozik. És még van a wordben kb. 100 billenytű parancs. Melyek az "alapok"? Itt ebben igazad van, de pont a word az a szoftver ami brutálisan "támogatja" az alapkérdésedet. Igen a word egyre "gázabb". Időnként totál átrendezik a menüket, a helpje (súgója) egyre gyengébb. Alapfunkciókat átvariálnak. Nagyjából olyan mintha mától kezdve az autóban felcserélnék a fék és a gázpedált (mint ezt pár éve egy kritikus leírta). Igen ez valós probléma. De hidd el, hogy erről nem csak a felhasználó tehet. Én a word 2.0 változat óta használok wordot (legalább 25 éve), és a mai már nagyon nem hasonlít rá, és rengeteg "alap billentyű parancs" másképpen nézett ki. Pl. a régi programokhoz még voltak (sok esetben a kézikönyvben) kis "kártyák" amiket ha kivágott az ember (vagy eleve ki is volt vágva) rá tudtál tenni a billentyűzetre a funkció gombokhoz és rá volt nyomtatva, hogy alap, shift, ctrl, alt-al együtt nyomva mit csinál. És ugyanígy legalább a "szélső" gomboknál megvolt. A többihez volt egy kis "kártya" ugyanerre. És ha másik programot használtál ezt a kis emlékeztető kártyát kicserélted. Ma hol van ilyen? A gyártó segíti ezt? Főleg úgy, hogy néha átrendezik. (ld. pl. fejezetek automatikus számozása, minden word változatban totál másképpen működik).


9. "Ha a telefonjáról van szó, nem tudja h milyen szoftver tudja kezelni. Pl egy LG PC Suite v egy Samsung Kies.

És h azt h kéne használni úgy egész konkrétan egyáltalán ?

Ott van pl az APKMirror teljesen legálisan le lehet tölteni ingyenes appokat a telefonodra. De fogalma sincs róla h h kell." Megint kérdezem és erre miért van szüksége nap mint nap (pl. az APKMirror-rol most hallottam először, legalább 10 éve okos telefont használok). A Samsung Kies-t egyáltalán támogatja még valamelyik okos telefon? Én úgy tudom a maiak már leginkább a SmartSwitchet támogatják. Vagy esetleg rosszul tudom? Miért kéne egy olyan programot ismernie alapból mindenkinek ami egy gyártó egyes termékeihez valók? Ha kell neki feltelepíti, ha nem akkor nem. Itt a mobilgyártónak kéne jobban nyomnia azt, hogy tedd fel, mert ezzel tudod menteni a telefonodat a számítógépedre. Ezt bele kéne tenni a kezelési kézikönyvbe (Bocs tudom fent leírtam, hogy nem találja meg a számára hasznos infót. Igen tudjuk. szövegértelmezési probléma).


10. "Azt se tudja h az ő telefonján most Andoid van vagy Windows v iOS." és nem totál mindegy mi van a telefonon? Milyen ECU és ABS verzió van az autódban? Van benne EBS?


11. "Volt munkatársam pl mondta h megakar osztani filmeket az otthoni hálózatán. Mondtam h használjon egy NAS-t.

Így néz rám az mi ?" Mert a Te fajta magától elszállt "informatikus" csak HBR-ben tud beszélni. Megint rosszul magyarázod el neki. Miért kéne tudnia mi az a NAS? És csak a NAS jó neki? Egy SMB miért nem elég neki? Ilyenkor normális helyen úgy magyarázzák (ha a magaslovon ülő informatikus lealacsonyodna a por néphez), hogy erre a feladatra találták ki az ún. NAS-okat, és ilyet készen tudsz venni és esetleg ajánlasz pár típust/beszerzési forrást. És nem lenézed, hogy nem tudja mi az a NAS.

2018. okt. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!