Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ki jogosult arra, hogy a...

Ki jogosult arra, hogy a honlap látogatójának IP címét lekérdezze?

Figyelt kérdés
2020. okt. 21. 18:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az oldal, illetve a szerver működtetője.
2020. okt. 21. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Indokolt esetben a hatóságok.
2020. okt. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A hatóságot még megértem és el is fogadom, de ha egy honlapot meglátogatok és ott áll, hogy mi az IP címem és ki az internetszolgáltatóm, az kicsit számomra ijesztő és elbizonytalanító. De valószínűleg én vagyok járatlan a jogban :-)
2020. okt. 21. 18:24
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az nem több, mint egy szkript ami a böngésződ ujjlenyomatát meg 1-2 adatot lekérdez, majd visszaad egy információs táblázatban vagy képként. Az oldalt üzemeltetőnek nem sok köze van hozzák, ő csak beszúrja a szkriptet/modult az oldalába. Az információ ami megjelenik, csak te látod, nem pedig nyilvánosan van kint az oldalon, mintha mindenkinek látható lenne a te adatot. Fordítva: mindenki a sajátját látja viszont.


Ha erre, ilyesmire gondolsz, ugyanaz mint az "what is my IP" szolgáltatások:

[link]

2020. okt. 21. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

technikai értelemben meg sem tudnád látogatni az oldalt, ha nem tudná az IP címedet. :) Az hogy vizuálisan ezt megjelenítik az egy dolog, de hidd el, MINDEN oldal tudja az ip-det, csak kérdés hogy megjeleníti és/vagy letárolja-e. előbbinek némileg még előnye is lehet, mert ha óvatos vagy akkor megnézed a külső IP-det a routeren/modemen és ha eltér az ott látotttól akkor gyanakvásra ad okot hogy valami a kapcsolat közé ékelődött. (persze ez nem biztosíték mert ettől függetlenül is lehet és ez sem feltétlen jeleni azt, csak mint érdekességképp említettem.)

utóbbi (letárolás) már más kérdés: alapvetően sok oldal megteszi, de mivel GDPR adat (jogászok szerint az, de csak mert nem értenek hozzá) szóval elvileg indokolt esetben tárolhatod csak le és meghatározott ideig.

(amúgy nem GDPR adat, mert nekem annó úgy fogalmazta meg az egyik, hogy csak az számít annak, amivel pl egy személy egyértelműen beazonosítható. Na, az IP nem ilyen.)

2020. okt. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes magyarázatot, nagyon örülök. :-)
2020. okt. 21. 18:48
 7/8 anonim ***** válasza:

#3: Amikor a webböngésződ felkeresi a honlapot, akkor - hisz a webszervernek szüksége van arra az IP-címre, amelyre elküldheti a honlapot - látja az Internet-szolgáltatódtól kapott publikus IP-címedet.


A látogató IP-címét a weboldalakat kiszolgáló webszerver naplózza. Ezen naplóállományokból a weboldal/a webtárhely üzemeltetője tud látogatási statisztikákat készíteni (hányan nézték meg az oldalt, abból mennyi egyedi látogató volt, milyen országból/hálózatból nézték meg az oldalt); ezen naplóállományok használatával tud szűrést végezni (spammelőket, túlterheléses támadókat, jelszópróbálgatókat, stb...); tud intézkedési tervet készíteni, hogy milyen irányba bővítse a szolgáltatását, stb...


Illetőleg ha valamilyen bűncselekményt követnének el (illegális tartalmak megosztása, hálózati támadások, stb...) - akár az oldallal szemben, akár az oldal felhasználásával - akkor a hatóságok ezen tárolt naplóállományok alapján elindíthatják a nyomozást (az Internet-szolgáltatónak is - kis hazánkban a "2003. évi C. törvény az elektronikus hírközlésről" 159/A. §-a alapján - el kell tárolnia, hogy az általa az ügyfeleinek kiosztott IP-címet mikor, melyik előfizetőjének adta, így a hatóság a weboldal üzemeltetőjétől kapott IP-cím alapján visszakeresheti a szolgáltatót, majd a szolgáltatótól kikért naplóállomány alapján visszakereshető az ügyfél vagyis a feltételezhető elkövető).


Viszont ez az IP-cím különböző módokon - VPN-szolgáltatással, proxyszerverekre, titkosítóhálózatra (ilyen például a TOR) csatlakozva - elrejthető, így a weboldal üzemeltetője nem a valódi IP-címedet látja.


Egyébként jól mondják az előttem hozzászólók: az IP-cím nem személyes adat, egyszeri végfelhasználó számára nem alkalmas annak meghatározására, hogy ki leledzik az IP-cím mögött - ilyen adatot az IP-címet birtokló Internet-szolgáltató a hatóságoknak (csak nekik, mezei felhasználónak nem!!!) csak nyomós indok esetén köteles kiadnia.

2020. okt. 21. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Oh. Nagyon köszönöm a részletes válaszokat, sokat tanultam tőletek. :-)
2020. nov. 7. 06:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!