Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » A Wikipédia kb. mikor vált...

A Wikipédia kb. mikor vált "focipédiává"?

Figyelt kérdés

Emlékszem az elején még egész kiegyensúlyozott volt, viszont az utóbbi pár évben döbbenetes hogy mennyire eltolódtak ott az arányok, gyakorlatilag úgy néz ki mintha egy fociadatbázis lenne ahol még mellette megfér néhány általánosabb téma is kiegészítésnek. Miközben az élet legalapvetőbb területeiről hiányoznak alapvető cikkek, vagy vannak összedobva másfél sorral meg egy dobozzal jobb oldalt, addig túlzás nélkül kb. minden élő focista külön oldalt kap ott, de tényleg túlzás nélkül, tehát nem csak azok akik nagyobb nevek meg már voltak VB-keretben meg hasonló (én amúgy még azt is túlzásnak érzem), hanem már ilyen 16-17 éves, másodosztályban játszó meg utánpótlás válogatott focisták is, meg még az utolsó noname ország válogatottjaiból is. (Múltkor talán togói focista cikkével találkoztam.) Emellett kb. minden létező klubnak, sőt már a női focistáknak és a futsalosoknak(!), futsalkluboknak is mind külön oldala van. Szerintem bármiféle költői túlzás vagy ferdítés nélkül a Wikipédia fele foci.

Tényleg erre van szükség? Miért nem értelmesebb témákról írnak egy enciklopédiában? És akkor csodálkoznak hogy ezek után nem veszi senki komolyan a Wikipédiát mint enciklopédiát? Mikor kezdődött ez az "elfocisodás"?



2021. jan. 8. 14:16
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szabad a szerkesztés joga, nincs kikötve hogy mit "kell" csinálni. Ha pedig valaki szerkeszteni kezd, nyilván szívesebben kezd olyan projektbe ami őt érdekli.

Az oldal és tartalom komolyságára semmilyen hatással nincs. Kritizálás helyett például te is leülhetsz és bővítheted az általános ismeretet a foci téma helyett.

2021. jan. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nincs kevesebb egyéb szócikk, mint eddig.

Az, hogy egy focistáról írni többen tudnak, mint a molekuláris biológiáról, szerintem tényként kijelenthető. Ettől függetlenül én így is rengeteg általános, vagy szakmai információt megtalálok rajta, és cseppet sem akadályoz, hogy melyik focistáról mennyit írnak.


"Tényleg erre van szükség?"

Ezek szerint van, aki szükségét látta. ;)

De nem arany árban mérik a szócikkek tárhelyét, úgy gondolom, békésen elfér pár szóz focista 1-2 kilobájtos adata, akkor is, ha én is jobban örülnék, ha csilalgászatból, virológiából, meg mikroelektronikából lenne ennyi.


"Miért nem értelmesebb témákról írnak egy enciklopédiában?"

Mert szerinted aki tud írni egy focistáról, az tudna írni a kvantumfizikáról is? Én ebben nem lennék biztos. ;)


"És akkor csodálkoznak hogy ezek után nem veszi senki komolyan a Wikipédiát mint enciklopédiát?"

Előtte is divat volt lenézni és utálni, mondván ellenőrizetlen forrásm, és abból is csak legfeljebb harmadlagos.. hiába bizonyította be több tanulmány is, hogy semmivel nem megbízhatatlanabb forrás, mint akármelyik "nagy", hivatalosan lektorált enciklopédia.

Aki meg nem elveket hajkurászik, az most sem nézi le.


Egyébként ez sajnos jól mutatja, hogy minek mekkora prioritás jut. Sajnos nem azokat az időket éljük, amikor menőbb az edényes virágtalanok életműködéséről társalogni, mint arról, hogy melyik focista-celeb épp kivel kavart tegnap. Ezen hosszabb távon az tudna javítani, ha magasabb prioritást kapna az oktatás, azon belül is a természettudományos tantárgyak, de ennek sajnos nem látom reális esélyét.

2021. jan. 8. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Több száz? Jó lesz az több tízezernek is, minimum, de szerintem több annál is.
2021. jan. 8. 15:01
 4/5 anonim ***** válasza:
80%

A kérdezővel teljesen egyetértek, de az első válaszoló is igazat mond.


A magyar wiki tényleg sokkal inkább egy adatbázis vagy rajongói klub, mint enciklopédia. Jellemzően megtalálsz benne olyanokat, mint: 16 éves korosztályos focisták, celebek, youtuberek/influenszerek, buszok, mellékutak, sorozatepizódok, katonai temetők, kpop együttesek/albumok, öncikkek, regény méretű gépi fordítások, Mucsaröcsöge FC 2023/2024-es szezonja, Forma-1-es autók, ilyenek. Miközben a fontosabb/érdekesebb témák vagy pirosak, vagy két mondattal plusz egy infobox-szal le van tudva és annyi. És még ez a mi fene nagy tudástárunk. Röhögnöm kell, komolyan. Vagy sírni, nem is tudom pontosan.


Az angolt kell használni, de nyilván arra sem lehet 100%-ban támaszkodni.

2023. jún. 30. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Háborgás és hiszti helyett pedig lehetne hasznos szócikkeket létrehozni...
2023. jún. 30. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!