Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hogyan lehet a privát szférát...

Hogyan lehet a privát szférát megőrizni az interneten?

Figyelt kérdés
Haverom mondta, hogy fizessek elő VPN-re, de nem értek hozzá. Az megoldaná ezt a problémát? Igaz, hogy mindenütt adatot gyűjtenek a felhasználókról? Facebook-ot nem használok, így az már egy nagy lépés ebben gondolom, de pl. észrevettem, hogy a Youtube is mindig az általam korábban nézett videók alapján ajánl fel releváns tartalmakat, akkor is ha nem vagyok bejelentkezve a fiókomba, tehát akkor gondolom az IP címem alapján dobja be azokat a javaslatokat. Az ilyen dolgoktól is megvédene a VPN?

2021. febr. 17. 06:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
26%

VPN nem oldja meg ezeket a problémákat. Ugyanúgy dobni fogja, ha bejelentkezel, mert bejelentkezéshez is köti a rendszer.


Amúgy én nem vagyok fent facebookon, nem vásárolok online, nincs okostelefonom és mégis élek! Youtube-ra sem jelentkezek be, minek? Ha nézek valamit megkeresem. Böngészőmet mindig privat modban futtatom, szóval érdekes, nekem semmit sem jegyez meg a youtube!

2021. febr. 17. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
84%
Én nem látok ebben problémát, hogy az érdeklődési körödnek megfelelő oldalakat, shopokat, videókat stb. ajánlanak fel megnézésre. Nem élsz vele, ha nem akarsz és kész.
2021. febr. 17. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
#2 Ezekkel önmagában nekem se lenne gondom, de ez az adatgyűjtés bármilyen egyéb célra is történhet. Nem pont a Youtube-ra gondolok, de pl. bárkinek a politikai nézeteit könnyen kilehet olvasni a böngészési előzményeiből, illetve, hogy milyen oldalakt látogat, mi az érdeklődési köre, stb. Ezek szerintem olyan adatok, amiket manapság mindenki szeret szélnek ereszteni, bizonyos cégek meg dollár milliókat keresnek az ilyen adatok begyűjtésével és akár csúnyán vissza is lehetne élni velük. Az apró betűs részekben mindig ott van, hogy harmadik félnek is továbbíthatják ezeket az adatokat, azt meg ugyebár soha senki sem fogja megtudni, hogy kinek és milyen célra továbbították az adatait.
2021. febr. 17. 07:49
 4/11 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem első körben kezeltesd a paranoiádat.
2021. febr. 17. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
71%
TOR, Protonmail, Linux.
2021. febr. 17. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
77%

"Haverom mondta, hogy fizessek elő VPN-re"

Nem kell mindent szentírásnak venni, amit egy haver mond.


"Igaz, hogy mindenütt adatot gyűjtenek a felhasználókról?"

Nem.


"a Youtube is mindig az általam korábban nézett videók alapján ajánl fel releváns tartalmakat"

Jobb lenne, ha inkább ZS-kategóriás sminkvideókat ajánlgatna?


"akkor gondolom az IP címem alapján dobja be azokat a javaslatokat"

A többséghez hasonlóan te sem tudod, hogy mi az az IP-cím, csak hallottad valahol, hogy az valami húú, de nagy dolog, és azzal biztos nem tévedhetsz. De, tévedtél.


"Az megoldaná ezt a problémát?"

Nem.


"ez az adatgyűjtés bármilyen egyéb célra is történhet"

Igen.

Meg a buszvezető is dönthet úgy, hogy az utasokkal a Dunába hajt. Mégsem morfondírozol rajta, hogy vajon aznap túléled-e a buszozást?


"bárkinek a politikai nézeteit könnyen kilehet olvasni a böngészési előzményeiből"

Igaz.

És szerinted a Google vezérigazgatójának az lesz a szent ügye, hogy megtudja, vajon Kovács Jóska bivalybaznádi lakos Gyurcsányra szavaz-e? Nem hinném. :) Mint ahogy azt sem, hogy a főnöködnek/főbérlődnek/anyósodnak/stb. a Google kiadná, hogy melyik pártot támogatod.



Én pár dolgot azért megjegyeznék, amiket talán érdemes szem előtt tartani.

1. Valóban fontos, hogy az ember ügyeljen az adataira, de azért túlzásokba sem kell esni. A profitorientált vállalatok annyit szeretnének elérni, hogy termékeket és szolgáltatásokat vásárolj. Nem áll érdekükben a felhasználót saját ellenségükké tenni, hiszen az piacvesztéssel járna. Az érdekli őket, amivel neked termékeket és szolgáltatásokat lehet eladni. Nem érdekük semmiben az, hogy lebukj a főnököd/szeretőd/akárkid előtt.

2. Sokan pont azon adataikat féltik, amikkel extrém nehéz visszaélni, de olyasmiket meg maguktól tesznek közzé, amiből tényleg bajuk származhat. Pár Instagramra feltöltött képből egy ügyesebb ember akár még a pontos lakóhelyet is meg tudja állapítani. Sőt, egyértelműen be lehet azonosítani, hogy mi merre van a lakásban, de akár azt is, hogy ki mikor van otthon. Nem a Google meg Zuckerberg fog ezekkel visszaélni, hanem a betörő, aki épp zsákmányra vadászik.

Ja, meg egyébként cuki, amikor a felhasználónak az első dolga, hogy leragassza a webkamerát, meg sikítófrászt kap, ha nincs VPN-je, de azért Windows 10-et használ, ami finoman szólva sem az adatvédelméről híres, meg persze gondolkodás nélkül tölti le, és telepíti fel a crackelt szoftvereket, amik ki tudja, milyen egyéb "ajándékot" tartalmaznak.

3. A VPN nem csodaszer. Sőt, még csak nem is adatvédelmi célokra találták ki. Mindössze annyit csinál, hogy egy másik hálózathoz csatlakozol, mintha fizikailag is ott lennél. Ez tök hasznos, ha például otthonról kell elérni a munkahelyi hálózatot. A home office idején ez sokaknak életbevágóan fontos. De ennyi, és semmi több. Igen, van egy olyan "mellékhatása", hogy ha VPN-hez csatlakozol, és onnan internetezni kezdesz, akkor kívülről úgy fog látszani, mintha a VPN szervernél ülnél, és onnan neteznél. Ez arra jó, hogy pl. a Netflixet átverd, és hozzáférhess mondjuk a csap USA-ban elérhető tartalmakhoz. De ettől még nem leszel nagyobb biztonságban, nem szűnik meg a Youtube, Facebook, Twitter, stb. adatgyűjtése, gyakorlatilag pusztán azt éred el, mintha máshonnan neteznél. Ennyit. Még a hatóságokat sem tudod átverni, egy kicsit is rutinosabb szakértőnek az ilyesmi nem akadály.

A Tor az mondjuk már egy más kategória, az tényleg komolyabb és hatékonyabb eszköz, de ha a felhasználó maga adja ki az adatait - akár csak közvetett módon -, akkor az sem ér semmit.

4. Ésszel kell használni a technikát. A Facebook sem sátántól való, még akkor sem, ha személy szerint Zucki bácsit nem igazán komálom. Csak tudni kell mindig, hogy hol a határ. Hogy mi az, amit még megadhatsz magadról, és mi az, amit talán nem kéne.

5. Ettől függetlenül jogodban áll használni eleve biztonságos(abb) rendszereket. Sem a Linux, sem a FreeBSD nem fog úgynevezett "telemetria-adatokat" továbbítani a központjuknak. A Windows lazán megteszi. Az open-source szoftverek rendszerint megbízhatóak, nem kell attól tartani, hogy azok bárkinek szivárogtatnának. Használhatsz olyan szolgáltatásokat, amik függetlenek tech-óriásoktól és/vagy kormányzatoktól. Van élet a Google és a Microsoft birodalmán túl is. Sőt, ha nagyon pro vagy, még saját levelezőszervert is üzemeltethetsz. Azt aztán 1000%, hogy nem hallgatja le más. ;) Ha pedig ez sem elég, van ma már rengeteg olyan eszköz, böngésző, kiegészítő, ami ügyel az adataidra. Alapból már a Firefox is korlátozza a valóban problémás oldalakat, de ha ez nem elég, ott van például a Dissenter Browser. Zsigerből tiltja a reklámokat, és egyetlen billentyűkombinációval át lehet kapcsolni Tor-ra.

2021. febr. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#6 Tudom mi az a VPN képzeld, de kiosztás helyett akkor miért nem magyarázod inkább el a nagyérdeműnek ha te annyira tudod? Legalább mindenki okulna belőle.:)


Azt kell mondjam nagyon felelőtlenül gondolkozol szerintem ebbena témában. Az adatvédelem, adatbiztonság egyre kényesebb és fontosabb kérdés a világban. Amúgy meg tudom, hogy itt az oldalon mindenki VPN ellenes mert minek az, mert "idehaza felesleges" bla,bla.. Ha neked csak annyit jelent az adatbiztonság, hogy jelenleg még torrentezhetsz büntetlenül Magyarországon és néha bekövet a Google akkor már bocsi, de nem én nálam van a gond..

2021. febr. 17. 12:02
 8/11 anonim ***** válasza:
36%
Ha valaki fél az érdeklődési kör alapján targetáló reklámoktól, az paranoid. Mert hogy a tevékenység alapú adatgyűjtés erre irányul, hogy releváns reklám jelenjen meg a felállított profilod alapján.
2021. febr. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
38%

Ha ilyen szinten rettegsz, akkor ne használd a netet.

Vegyél egy kutyát, (az megbízható) vagy sportolj valamit, esetleg barkácsolj. Legvégső esetben próbálj meg szert tenni barátokra, barátnőkre.

Annyi értelmes és hasznos időtöltés van...............

2021. febr. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Okostelefonod van? Apple. Android? Dobd ki. Már azzal mindent tudnak rólad. :)
2021. febr. 17. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!