Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Tudom hogy ha pl youtube...

Dj Bax kérdése:

Tudom hogy ha pl youtube videot nézünk akkor az is adatfoprgalomnak számít, csak fura nekem hogy miért hiszen valójában nem töltök le semmit??

Figyelt kérdés
2021. máj. 10. 11:56
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

igen, akár látszódhat is, hogy fogy a tárhely a gépen, de nem feltétlenül kell így lennie, mert nem feltétlenül kell a merevlemezre lementenie a videót a lejátszáshoz.

a számítógépnek több féle tároló képessége van. a RAM az operatív memória, amiben "észben" tartja az aktuálisan végzett műveletek adatait, aztán ha már itt nincs rá szüksége, törli és valami másra hassznája. elvben akár itt it stárolhatja a videót a lejátszásig, amit a netről letöltött.

a virtuális memória már a háttértáron van, de a RAM kiterjesztése. ide menti le a merevlemezre, amit aktiívan használ, de a RAM-ban már nem fér el.

aztán vannak az Internetes böngészésnél is használt átmeneti fájlok, amik akár teljes egészében lemásolhatnak weboldal struktúrákat, amik itt pont ugyanúgy néznek ki, mint a szerveren, ahonnan letöltötted - de ha már nincs rájuk tovább szükség, akkor ezek is törlődnek.


az operációs rendszer a tárhely használatának egy jó részét dinamikusan a saját szükségletei szerint kezeli. amíg tárolnia kell a merevlemezen, addig tárolja ott. ha már nincs rá szüksége, vagy másnak nagyobb szüksége van, akkor felszabadítja a régi tartalmak által elfoglalt helyet, hogy mást tudjon a helyükön tárolni.

a legtöbb operációs rendszer valamennyi tárterületet rögtön az induláskor lefoglal magának a háttértárolón. így az nem fog menet közben látszani, hogy mikor mi van benne, mert a tartalmát az operációs rendszer magának menedzseli, neked foglalt helyként látszik. de az is előfordulhat, hogy egy erőforrás igényesebb művelet (pl. komplex fotó/videó szerkesztések) miatt annyira megnő a gép tárhely igénye, hogy már nem is működik.


egy-egy netes videó lejátszása általában nem annyira erőforrás igényes, hogy teljesen meghiúsítsa a tárkapacitás fogyása. valószínűleg annyi helyet mindig tud az induláskor lefoglalt területekből felszabadítani a gép.


az viszont velem rendszeresen elő szokott fordulni sajnos, hogy annyira megtelik a gép, hogy már nem enged egy képet megnyitni Photoshopban, sőt olyan is elő szokott fordulni, hogy törölni sem enged, míg újra nem indítom a gépet - ilyenkor törli a korábban lefoglalt virtuális memória területeket, az aktuális tárhely foglaltság figyelembe vételével újra foglalja, üzembiztosabban működik utána tovább - és tudok én is törölni, helyet felszabadítani.


teljesen 0 szabad helyre korlátozni az operációs rendszer lehetőségeit sosem szabad, mert veszélyeztetheti, akadályozhatja a gép stabil működését. nem véletlenül szokták a legtöbb játék és más szoftver leírásában is írni, hogy mennyi szabad hely kell a működéséhez. ez általában nem csak az a terület, amit a program telepítése igényel, hanem azt is beleszámolják, hogy a működés során használt átmeneti fájlok tárolásához mennyi hely kell.

2021. máj. 14. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Szirty ***** válasza:
32%

"Tehát amikor megy a video akkor valahol észrevenni hogy fogy addig a tárhely a gépről"


Nem fogy. A streaming szolgáltatás ami ezt lehetővé teszi úgy működik, hogy jön az adat(forgalom) a netről (szerverről) amit a számítógéped azonnal kirak a képernyőre kb. képkockánként (némi puffereléssel).

Amit már kirakott azt felülírja a következő képkocka és így megy végig.

Nem tárolja azt ami jön. Csak megjeleníti neked hogy lásd. De attól még jön. Ez a "jövés" az adatforgalom :)

2021. máj. 14. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

#10


Így van, amikor videót nézel a netről, azt először le kell töltenie a programnak a gépedre, így az tárhelyet foglal.

2021. máj. 14. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Szirty ***** válasza:
50%

"Így van, amikor videót nézel a netről, azt először le kell töltenie a programnak a gépedre"


Ha letorrentezed akkor igen. Előbb letöltöd az egészet a HDD-re aztán megnézed.

A youtube-on (és egyéb streaming szolgáltatáson keresztül nézett video) nem foglal tárhelyet a lokál gépeden, mert nem töltődik le file-ba.

2021. máj. 15. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
#14 szerinted a YouTube pontosan mit csinál puffereléskor?
2021. máj. 15. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Szirty ***** válasza:

"#14 szerinted a YouTube pontosan mit csinál puffereléskor?"


A szoftver ami a stream-et lejátssza neked előre olvas néhány másodpercet.

De ezzel számoltam a válaszaimban, meg is említettem. Talán elkerülte a figyelmed.


Szerintem a puffer a memóriában van, nem a háttértáron, ráadásul annak mérete nem nő lejátszás közben (esetleg változhat kis mértékben).

Emiatt nem fogja folyamatosan csökkenteni a szabad hely méretét a HDD-n.


A kedvedért kipróbáltam. Elindítottam egy öt és fél órás videót a YT-ról. Közben néztem a szabad helyet, ami 2kb-al csökkent. Valószínűleg nem a video lejátszás miatt, mivel közben egyéb programok is futnak.

2021. máj. 15. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

azt mondtad "nem foglal tárhelyet a lokál gépeden", de ez nem igaz, mert a memóriában is tárhelyet foglal, legfeljebb nem a háttértáron, hanem a memóriában. ráadásul ha a virtuális memóriában tárolja, akkor az a merevlemezen van, csak egy általában előre lefoglalt területen, aminek a tartalmát dinamikusan változtatja az OS.


pl. ha megállítod a lejátszást, de a háttérben nyitvahagyod a videót néhány napig, akkor biztosan nem fogja a RAM-ban tartani napokig, miközben más programokat használsz aktívan és napok óta hozzá se nyúlsz a videóhoz - viszont amit már bepufferelt ott van és ha visszaváltasz a videóra, azonnal tudod folytatni...

2021. máj. 15. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

A dolog úgy néz ki, hogy amikor letöltesz a friss rendszeredre egy böngészőt és elindítod, az lefoglal magának egy X méretű tárhelyet a diszken, amit cache-nek tart fenn.

Chrome esetén ennek mérete kDefaultCacheSize = 80 * 1024 * 1024 byte, indításkor ennyit próbál lefoglalni, de ha nem sikerül neki, akkor kevesebbel is beéri. Ez egyébként állítható a --disk-cache-size paraméterrel.

A meglátogatott oldalak ezen a disk cache-en osztoznak egy adott kvóta szerint.


Amikor elkezded nézni a videót, a böngésző a RAM-ba cachel, de ezt előbb-utóbb kiírja a lemezre. Lehet, hogy csak a böngésző bezárásakor, de lehet, hogy csak a gép leállításakor, de természetesen a beállított disk cache-t sosem lépi túl. De valamikor biztosan kiírja.

Kivétel ez alól, ha inkognitó módban indítod, mert akkor nem cache-el a lemezre (vagy ha igen, akkor bezárás után törli).

2021. máj. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Szirty ***** válasza:

"azt mondtad "nem foglal tárhelyet a lokál gépeden", de ez nem igaz"


Így van. Csak két dolgot hagytál figyelmen kívül ebben a válaszban.

Szándékosan lehagytad a mondat végét.

Nem vetted figyelembe hogy amit írtam azt a kérdező 10-es hozzászólására írtam amiben ez áll:


"Tehát amikor megy a video akkor valahol észrevenni hogy fogy addig a tárhely a gépről"


Továbbra is fenntartom a válaszom: Nem, nem fogy a tárhely addig amíg nézi a videót.

2021. máj. 16. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!