Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi a különbség az ad-hoc wifi...

Mi a különbség az ad-hoc wifi hálózat és a wifi mesh hálózat között?

Figyelt kérdés
Úgy tudom mind a kettő hasonlóan működik, nincs master, slave

#WLAN #Wifi 6 #Wifi mesh #ad-hoc wifi hálózat
2022. dec. 20. 12:34
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Elég ha egy gép hatótávjában van.
2022. dec. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

De akkor mi a különbség a mesh és az ad-hoc között?

Miért kellett a mesh-t is kifejleszteni?

2022. dec. 21. 10:12
 13/18 anonim ***** válasza:
Leírtuk már párszor. A mesh nem ad hoc hálózat, hanem több Access Point, amik közül bármelyikre csatlakozhatsz és kommunikálnak egymással. A kliens itt nem oszt tovább! Ad hocnál igen, mert ott csak a kliensek vannak. De az nem is állandó hálózat, hanem ideiglenes például fájlátvitel vagy játék erejéig, ahol néhány gép átmenetileg kommunikál egymással és jellemzően internetelérés sincs. A mesh egy állandó hálózat fix lefedettséggel és többnyire interneteléréssel.
2022. dec. 21. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
De nem jól írtátok, mert az, ahogy a kliensek csatlakoznak a mesh routerekhez az nem mesh hálózat hanem egy átlagos wifi access point-kliens kapcsolat. Csak a mesh routerek csatlakoznak egymáshoz mesh hálózatban. Azt értem, hogy a windows nem ismeri a 802.11s-t ezért nem lehet mesh hálózathoz csatlakozni. És ezt írtátok le. Én pedig nem ezt kérdeztem, hanem hogy a mesh hálózat (ami a mesh routerek között van) és az ad-hoc hálózat ami a számítógépek között van, annak a topológiájában mi a különbség. És hogy miért kellett a 802.11s-t kifejleszteni, miért nem ad-hoc hálózatot használnak a mesh routerek között. vagy miért nem 802.11s kapcsolat van a számítógépek között az ad-hoc helyett. Mert eddig úgy tűnik hogy ugyanazt tudja a mesh mint az ad-hoc.
2022. dec. 21. 10:30
 15/18 anonim ***** válasza:

#12: Ezt már elmondták előtted.


A mesh önmagában egy topológia, ahol egy csomópont több, másik dinamikusan választott csomóponttal áll kapcsolatban. Azért "jó", mert - például a csillagtopológiával ellentétben - nincs szüksége központi csomópontra, így annak kiesése nem befolyásolja a kliens csomópontok egymással való kommunikációját.


Az ad hoc wifi hálózat az egyenrangú csomópontok közötti ideiglenes, fájlátvitel céljából jön létre.


Például: egy könyvtárban, iskolában, munkahelyen vagy bármilyen nyílvános helyen (kávézóban, reptéren, szállodában,...) meg akarsz osztani diák-/munkatársaiddal/haverjaiddal egy privát (csak és kizárólag titeket érintő) dokumentumot. Megteheted/megtehetitek azt is, hogy felcsatlakozol/felcsatlakoztok a közület által biztosított infrastruktúrális wifi hálózatra, és csinálsz/csináltok egy fájlmegosztást, de ez akkor mások számára is elérhető/kifürkészhető lehet, illetve feleslegesen terheli/veszélyezteti a közület hálózatát - ezért jobb ilyen esetben az ad-hoc hálózat.


A wifi mesh-t ezzel szemben az infrastruktúrális hálózaton hozzák létre, gyakran Internet-elérés céljából.


Mondok erre is egy példát: egy kistérségi vidéki, Internet-szolgáltatónál dolgoztam, ahol az átvitelt wifi elérési pontokkal oldottuk meg. A bázisállomások nagyobb épületek - silók, templomtornyok, lakótelepek, magasabb magánházk - tetején helyeztük el. A bázisállomások között és a - főként falvakban, Isten háta mögötti tanyákon levő - házaknál levő kliensek mind-mind vezeték nélkül voltak összekötve.


Voltak olyan esetek, amikor egy-egy bázisállomás, ami további bázisállomásokhoz kapcsolódott, látta el őket Internet-eléréssel - főként áramellátási gondokból kifolyólag (bár volt alatta szünetmentes, de az csak adott ideig tudta biztosítani az áramellátást) - "kiesett", így a rá csatlakozó bázisállomásoknál megszűnt az Internet-elérés (és így sok elégedetlen ügyfél morgott).


Erre az találtuk ki, hogy az előtte levő bázisállomás - ami több bázisállomáshoz kapcsolódott - érzékelte a problémát, és átirányította a forgalmát más útvonalra úgy hogy az inkriminált bázisállomást "kikerülve" ellássa az Internet nélkül maradt bázisállomásokat (így csak az inkriminált, áramellátási okokból "kiesett" bázisállomásra csatlakozók nyafogtak az Internet hiánya miatt).


Egy másik felhasználási cél a terheléselosztás, illetve a roaming. Nagyobb területű közületeknél vagy lakásoknál az egész területet lefedő, egymáshoz - iletve az Internet-eléréssel ellátott routerhez - kapcsolódó elérési pontok "megbeszélik" egymás között hogy a rájuk csatlakozni kívánó kliensek melyikükre csatlakozzon (pláne mozgás közben melyikre kell "átmigrálni" a klienset), az általuk generált forgalom hova irányítódjon.

2022. dec. 21. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm.
2022. dec. 21. 11:17
 17/18 A kérdező kommentje:
De azt még mindig nem értem, hogy miért nem ad-hoc wifit használnak az otthoni wifi mesh routerek között.
2022. dec. 21. 11:18
 18/18 anonim ***** válasza:

"De nem jól írtátok, mert az, ahogy a kliensek csatlakoznak a mesh routerekhez az nem mesh hálózat hanem egy átlagos wifi access point-kliens kapcsolat."

De jól irtuk.

Még egyszer (az ismétlés a tudás anyja/atyja/szülő #1/#2-je): A wifi mesh egy infrastruktúrális hálózatra alkalmazott mesh-hálózat - persze nem teljesen elosztott, mert a kliensek nem kapcsolódnak feltétlenül több elérési pontra, de nem is ez a cél.


"Csak a mesh routerek csatlakoznak egymáshoz mesh hálózatban."

Elérési pontok/állomások - nem kell útirányítási protokollt használni.


"Én pedig nem ezt kérdeztem, hanem hogy a mesh hálózat (ami a mesh routerek között van) és az ad-hoc hálózat ami a számítógépek között van, annak a topológiájában mi a különbség."

Az - amit már elmondtunk - hogy a wifi mesh nem teljes mesh.


"És hogy miért kellett a 802.11s-t kifejleszteni, miért nem ad-hoc hálózatot használnak a mesh routerek között. vagy miért nem 802.11s kapcsolat van a számítógépek között az ad-hoc helyett."

Azért kellett a 802.11s-t kifejleszteni, hogy legyen az elérési pontok közötti kommunikációnak egy szabványos módja (az általam már említett wifi-s Internet-szolgáltatásnál a mesh-t nem 802.11s-sel viteleztük ki, hanem trükkös szkriptek garmadájával).


És azért nem ad-hoc-ot használnak, mert - mint azt már előttem írták - az ideiglenes fájlátvitelre van kitalálva.

2022. dec. 21. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!