Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ha közös wifire csatlakozok,...

Ha közös wifire csatlakozok, akkor lehallgathatnak?

Figyelt kérdés

Példának okáért adott egy társasház melynek az szintjén lakom. A wifi hálózat neve legyen mondjuk "alberelt1", erre a wifi hálózatra csatlakozik mindenki, aki az első szinten él ugyanazzal a közös jelszóval, amit a tulajdonos a beköltözéskor megadott.


Mennyire biztonságos? A tulajdonos, aki megadta a jelszót mihez férhet hozzá az engedélyem nélkül, vagy mások akár a szintről? Megnéztem a wifi beállítások tulajdonságait elvielg wpa/wpa2. Előfordul, hogy sokszor mindenféle előzmény nélkül pár másodpercre lecsatol a hálózatról. Ilyenkor pedig paranoiás leszek, mert arra gondolok biztos valami ddos támadás, vagy ilyesmi. Egyébként nem értek az infóhoz.



#hálózatbiztonság
ápr. 25. 22:15
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Kapcsold be a biztonságos DNS-t mindkét helyen.

-Minden böngészőben elérhető.

-Androidban elérhető

-Win11 en elérhető (10-en nem)

ápr. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Nekem egy ubuntu van jelenleg a laptopomon, aminek pont a napokban járt le a támogatása. (20.04) de megnéztem a chrome-on és alapértelmezetten be van kapcsolva.
ápr. 25. 22:25
 3/17 anonim ***** válasza:

Ez egy totál nyilvános wifinek tekinthető. Bárki láthat bármit. Kezdd csak a legegyszerűbbel, a windows SMB hálózattal. Ubuntuban samba néven fut asszem, és fogalmam sincs hogyan működik a hálózati felderítés, de akinek van megosztott mappája, azt kb látnod is kellene vele.


Ha nincs normális jelszó rajta, akkor még a routerbe is beléphetsz, garázdálkodhatsz.


Ettől függetlenül egy ilyen hálózatot is lehet biztonságosan használni, pl egy VPN szolgáltatással, és a tűzfal, hálózati megosztás, stb helyes beállításával


wpa kód amúgy nagyon könnyen feltörhető manapság, mert az adatcsomagok tartalmazzák a jelszót. Megfelelő eszközökkel elfoghatóak ilyen csomagok.

wpa2 már sokkal biztonságosabb. Nem kell tartani attól, hogy random az utcáról valaki feltöri. Szóval úgy kéne beállítania a tulajnak, hogy vagy csak wpa2, vagy wpa2/wpa3

Viszont mivel nyóccázan használjátok, így ki a franc tudja ki mire, kinek adta meg a jelszót még. Nyilván azért kicsi az esélye, de ez tényleg egy közösségi wifi, amiben nincs igazán privát szférád.

ápr. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Én azt hittem, hogy csak az számít nyilvános wifinek, aminél nem kér jelszót. Ha van titkosítás (wpa/wpa2) és jelszót is kér, akkor miért nyilvános? Egyébként nyolcan lakunk a szinten, a wifi jelszó elég biztonságosnak tűnik.


Külön jelszó van a routerhez is? Hol lehet a router? Ki fér hozzá, ha hozzáfér a routerhez, akkor mindent láthat? Annyira buta vagyok ezekhez, pedig szívesen megtanulnám csak nem tudom hol, vagy mivel kellene kezdeni.


Linuxban a jogosultságokat már értem, meg is tudom változtatni, fájlrendszer szinten attribótumok jogait is, meg biztonsági mentéseket, dd-t is használtam már, meg egy pár vírsusirtót, rkhuntert, stb. A hálózatokhoz viszont totál hülye vagyok, próbáltam már nmap-et is használni, meg próbáltam megnézni hogy a portok mikkel kommunikálnak, de nem mentem bele, mert foglmam sincs, ezek mennyire legálisak, és milyen szintig, és amúgy sem értettem igazán ezeket.

ápr. 25. 23:20
 5/17 anonim ***** válasza:

Meg ez is alap: hálózatoknál ne Magánhálózat hanem Publikus legyen, illetve SMB1 előtt ne legyen pipa!

[link]

[link]

ápr. 25. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
64%

Ha tudod a jelszót, ugyanúgy lehallgatható mint egy nyílt hálózat, mivel azzal nyílik. De sokra nem mennek vele, mivel az alkalmazások és a weboldalak 99%-a titkosítást használ, így csak annyit láthatnak, hogy milyen szerverekkel milyen porton kommunikálsz, az adatfolyamot nem. Így a legritkább esetben tudják csak meg, hogy milyen oldalt látogatsz, ha az dedikált szerveren (vagy IP címen) fut, de nem ez a jellemző, mivel vészesen fogynak az IP címek.

Pontosan ezen ok miatt nincs szükséged VPN-re akkor se, ha nyílt hálózaton vagy.

Egyébként az internetszolgáltatónál rá lehetne kérdezni, hogy ez legális-e amit a tulaj csinál. Mivel a társasházakban külön előfizetés szokott lenni minden lakásban. Nyilván ez a bérlőnek költség, ha igényli az internet szolgáltatást, de így szabályos.

ápr. 26. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Magánhálózaton mindenki látja az automatikus beépített Windows file megosztásokat (azaz minden meghajtót) ha tud egy admin user jelszót (vagy kitalálja), vagy ha jelszót se használ akkor méginkább. Sőt a registryhez is ugyanígy hozzáfér lanon belül.
ápr. 26. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Nincs megosztott mappám, egyébként a /home alatt chmod -R 700 at állítottam, nehogy bárki bele tudjon turkászni a cuccaimba. Veracryptet használok a bizalmas fájljaimra.


Inkább attól tartok, hogy valaki vagy akár a tulaj nyomon követheti az internetes tevékenységeim. Igazából semmi illegális dolgot nem nézek, de akkor sem szeretném ha "kukkolná" valaki a tevékenységem.

ápr. 26. 12:25
 9/17 anonim ***** válasza:

"Nincs megosztott mappám" --- biztos vagy benne???

[link]

ápr. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

12:58-as mire szeretnél ezzel kilyukadni, nem értem. Beszúrtál egy képet, ahol alapértelmezetten megosztás alatt van egy C:\ meghajtó. Egyébként ezt sem értem miért kell alapértelmezetten lehetővé tenni ilyen dolgokat.


Mindenesetre nekem linux van a gépemen, ebben nincs C-meghajtó, /home alatt a hostnevemre pedig a jogokat 700-ra állítottam. A csoportok sem férnek hozzá, ahogy senki más. Ha hozzá is férnének, veracrypt alatt vannak a cuccaim. Nekem nem ezzel volt a bajom, hanem a hálózattal, hogy egy nyivános wifin vagyok, ahol a router tulajdonosa szerintem figyelheti a tevékenységem, de nem csak enyémét, hanem lényegében bárkiét a lakásban.


Igazából ezt szeretném valahogy elkerülni, ha veszek mobilnetet és hotspoton megosztom lehet biztonságosabb.

ápr. 26. 14:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!