Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » A facebook üzeneteket figyelik?

A facebook üzeneteket figyelik?

Figyelt kérdés
Úgy hallottam, hogy az üzeneteket mind elmentik és elolvassák.
2012. jan. 11. 14:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Napersze majd nekiállnak olvasni az üzeneteket vagy milliárdot szerinted létezik annyi idö hogy elolvassák mindet?
2012. jan. 11. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 2xSü ***** válasza:
3%

Én meg úgy hallottam, hogy a Föld banán alakú. :-)


Elég csak logikusan gondolkodni. A Facebooknak van 800 milló felhasználója. Van vagy 3 millió magyar felhasználó. Vannak szép számmal olyanok, akik órákon át leveleznek, chatelnek (a kettő között ugye nincs technikailag különbség). Tehát naponta több millió üzenet születik. Tegyük fel, hogy egy ember kb. 500 user üzeneteit tudná átolvasni – ez erősen túlzás, igazából jó, ha 100-at tudna.


A kérdés. A Facebook vajon pusztán Magyarországon alkalmazna-e 10 000 embert – világviszonylatban pár millió embert – azért, hogy olvassák az érdektelenebbnél érdektelenebb üzeneteket, amit aztán semmire nem tudnak használni?


Annyi igazság van, hogy természetesen a Facebook hozzáfér az üzenetekhez, meg mindenhez, amit ott megosztasz. Ha valaki jelenti az üzeneteidet, téged, akkor nem kizárt, hogy átvizsgálják, amennyiben az szükséges, persze ehhez alapos indok kell, nagyjából a terrorcselekmények és hasonló kaliberű bűncselekmények adhatnak erre okot.

2012. jan. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Persze hogy elmentik, különben hogy tudnád még mindig elolvasni?
2012. jan. 11. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Oké ebben igazatok van, de az nem kizárt, hogy valahol azt mondják valakik, hogy Kispistát mától figyeljük, mert ezért meg azért és akkor annak az üzeneteit simán el tudja olvasni egy ember is. Az összes levelet meg mi van ha számítógépek olvassák, mikor elküldi valaki a mondanivalóját pl: holnap gyerünk el focizni...akkor ezt egy szervergép már olvassa és kulcsszavakat keres...ebben nem volt semmi, nem jelentem. Mert ugye minden üzenet egy szerveren megy keresztül mire a beszélgető partneredhez ér.
2012. jan. 12. 09:21
 5/17 A kérdező kommentje:

Ugyanígy mikor skypon beszélsz, a hangod is előbb egy központi szerverhez megy, utána onnan mennek tovább az adatok a beszélgető partnerhez.

Az internet szolgáltató, az msn beszélgetéseidhez is hozzáfér. Ez a felhasználói feltételekben benne van.

2012. jan. 12. 09:24
 6/17 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy én vagyok az üldözési mániás, de az is eléggé érdekes, hogy annyira részletekbe nyúlóan ki lehet tölteni azt a facebook adatlapot. Képen az embereket megjelölni, még azt is hogy honnan ismered, hol készült a fotó stb... Hamarabb hasonlít ez egy nyilvános nyilvántartásra, mint "közösségi oldalra". Érdekes módon egy időben az összes TV csatorna hírei a facebookról szóltak, meg csomó filmben megemlítik. Ennél jobb reklámot keresve se találtak volna, ma már egy divatot csináltak a facebookból, azt sugalják, ha nem vagy fent akkor nem vagy "menő". Mindez csak azért lett volna, hogy Zuckerberger úr vagy ki, jól járjon?

Szerintem ez egy marha régi találmány csak az emberek számára most lett elérhető annyira az internet meg a számítógép, hogy jóformán mindenkinek van. Most kell a facebookot nyilvánosságra hozni, és az összes birkát tudjuk is ellenőrizni.

u.i.: Amíg a facebook előtt bámulja az ember az üzenőfalat meg a sok okosságot, ami nélkülözhetetlen az élethez, addig sem gondolkozik. Lefogadom, ha nem lenne egy hónapig TV meg internet a világon, 180 fokot változna a világ és pozitív irányba.

2012. jan. 12. 09:39
 7/17 2xSü ***** válasza:
3%

Igen, szigorúan elméleti szinten hozzá lehet férni a levelezésedhez, a megnézett honlapjaidhoz, SMS-eidhez, bármihez, ami egy adott szerveren átmegy, vagy adott szerverre beérkezik nem titkosított csatornán. Elméletileg van rá lehetőség, de gyakorlatilag nulla a valószínűsége. Elméletileg lehet, hogy a szobád be van poloskázva. Meg lehet oldani. Az más kérdés, hogy nem sok értelme, haszna lenne.


De pl. a cégünk üzemeltet egy szervert, amin vannak külsős honlapok, levelezéssel. Eszembe se jutott, hogy valakinek a levelezésébe beleolvassak. Minek? Vagy ugye én vagyok a rendszergarázda a cégnél. Elméletileg hozzáférnék mindenkinek a levelezéséhez, de egy informatikus tisztában van és tiszteletben tartja a személyiségi jogokat, ha eljut arra a szintre, hogy képes egy rendszert felügyelni. Márcsak azért is, mert ha információ szivárog ki, akkor a rendszergazda lesz az első gyanúsított, tehát neki a legnagyobb érdeke, hogy a rendszer zárt legyen. Ez olyan mint a pénztáros. Bár rengeteg pénzt kezel, neki sem jutna eszébe felhasználni azt, már csak azért sem, mer elsőként rajta keresnék az eltűnt pénzt. (Persze vannak kivételek, de nagyon ritkák, és nem sokáig van az illető a szakmában, vagy egyáltalán szabad lábon.)


A Facebook üzenetek 99,99%-a tökéletesen érdektelen egy vadidegen ember számára. (Küldök egy linket, megkérdezem, milyen volt a buli, hogy van az illető, mikor küldi át egy doksit, milyen zenét szeret, stb…) Ha találna valami információt, akkor sem használhatná fel, hiszen ott vannak a felhasználási feltételek, amelyek alapján az információkat bizalmasan kezelik, harmadik félnek nem adják át. Ezt csak erősen törvényileg szabályozott esetben lehet felrúgni, pl. terrorcselekmények, gyermekpornográfia esetén.


Maximum tényleg azt tudom elképzelni, hogy nem személyes – ömlesztett – módon titokban figyelnek bizonyos tartalmakat. (A userek x%-a küld youtube videót.) De véleményem szerint ez csak előremutató lenne, mindenkinek csak haszna lenne belőle, hiszen ennek a tudatában lehetne bővíteni a funkciókat.


(Azt látni kell, hogy a Facebook egy cég. A Facebook, mint cég számára azok az információk relevánsak, amelyek növelhetik a bevételt, vagy csökkentik a kiadást. A te és más userek üzenetei nem ilyenek.)


Ha valaki nagyon illegális tevékenységet végez, vagy nagyon paranoid, akkor – ha van egy csepp esze – nem a Facebookot és a többi közösségi, félközösségi oldalt fogja használni.


Ha van magyarul beszélő alkalmazottja a Facebooknak, annak is megvan a maga baja, szerintem örül, ha a munkáját el tudja végezni.

2012. jan. 12. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 2xSü ***** válasza:
3%

#6 : Igen, ez már puszta paranoia, üldözési mánia. A Facebookon azért lehet ennyi adatot megadni, mert igény van rá. Nem kötelező kitölteni. Én pl. hasznosnak tartom, hogy az ismerősök látják, hogy mi a mobilszámom, mikor születtem, mi a hobbim, szakmám, mi érdekel. Elvégre pont ez az egyik oka, ami miatt az ember regisztrál egy közösségi oldalra, hogy magából többet meg tudjon mutatni és az ismerőseit minél könnyebben elérje, minél többet megtudjon róluk. Nem szégyellem a gondolataimat, tetteimet, hanem büszke vagyok rá és meg szeretném osztani ezeket másokkal is, hátha hasznukra válik, tanulnak belőle, jobban megismernek és én is őket. Még akkor is, ha az ismerőseim kisebb-nagyobb hányadának esetleg nem tetszik, más a világképe, más célokért él, más utat jár.


Az internet előnye az anonimitás és a decentralizáltság. De ez az egyik legnagyobb rákfenéje is. Eltörli a belső kontrollt. Egy fórumon simán hozzászólhat névtelenül valaki, anyázva, esetleg reklámokat küldve, anélkül, hogy törvényileg, erkölcsileg felelősséget kellene vállalnia ezért, anélkül, hogy szembesülnie kellene a következményekkel. A magam részéről anonim módon is kizárólag olyat írok le, amit névvel is felvállalnék, de más nem törekszik erre, sőt…


Szükség van a netezők azonosítására sok esetben. (Persze a Facebookon is lehet kamu regisztrációt csinálni, de ez kicsit macerásabb.) Nem véletlenül látható egyre több oldalon, hogy a komment modulhoz a Facebook rendszerét használják. Könnyebb moderálni, kitiltani egy-egy trollt, sokkal nehezebb névtelenül, hosszútávon zaklatni az kommentelőket.


Szükség van valami centralizált rendszerre is. Minden oldal egészen más funkciókkal rendelkezik, egészen más megvalósítással. A Facebook adott egy egységes rendszert néhány dologra, és az informatika ipar rá is kattant a témára, mert igény volt rá. Nekem, mint honlaptervezőnek nem kell törődnöm azzal, hogyan dolgozzak ki egy értékelő rendszert, hogyan könnyítsem meg a látogatónak az adott tartalom továbbküldését. Bedobok egy Like és egy Megosztás gombot, és kész. Nem kell elmagyarázni, hogyan működik, mert mindenki ismeri.

2012. jan. 12. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 2xSü ***** válasza:
6%
(Pl. én a saját bejegyzéseimet is publikussá tettem, holott a legtöbb ember azzal van elfoglalva, hogy a bejegyzéseit elrejtse. Én örülök, ha egy idegen rátalálva hasznosnak látja az adott bejegyzés tartalmát, sajnálom ha nem, de ettől még nem szégyellem azt, mert ez engem tükröz.)
2012. jan. 12. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Elmentik és el is tudják olvasni. De vajon a világon hány ember tud magyarul?:)
2012. jan. 12. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!