Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » On-line tipográfiai szokások,...

On-line tipográfiai szokások, vagy igénytelenség?

Figyelt kérdés
Internetes portálok, hírfolyamok, blogok stb. szokása, hogy nincs sorkizárás és a bekezdéseket nem húzzák be, pedig magyarul szokás. Ez igénytelenség vagy sem? Szeretik a szakemberek is megindokolni, hogy ez a szokás, sőt ez a trendi, de eszerintem igénytelenség, és csupán abból fakad, hogy egyszerűbb, főleg a sorkizárás és az elválasztások hanyagolása, pedig ha valamit a gépre lehetne bízni 2017-ben az egy automatikus elválasztás. Szóval szerintem csak azért mert könnyebb így, még nem kéne az igénytelenségből trendet csinálni.

2017. nov. 19. 15:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez nem igénytelenség, hanem technológia. Az online tartalom megjelenítése a böngészőben nem úgy működik, mint egy szövegszerkesztő, mivel a böngésző fogja neked "tördelni" az oldalt, nem a tartalom előállítója, vagy a kód, ami a site-on fut. A bögésző pedig nem szövegszerkesztő, így pl. elválasztani sem tud.


Egyébként pedig a sorkizárás, az elválasztás, vagy a bekezdés behúzása egyáltalán nem szabály, egyáltalán nem "szokás" (nekem is ezt tanították, de vannak jobb tipográfiai megoldások), és nem ettől lesz igényes, vagy igénytelen egy dokumentum.

2017. nov. 20. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

a böngésző rávehető, hogy elválasszon, ha elválasztást írok, vagy sortörjön, ha sortörést írok. Ennyire lehet bízni benne, mert egyébként azt lehetne mondani, hogy semminek nincs értelme, mert úgy értelmezi ahogy akarja.


És ha valamire papír alapon több száz éva alatt kialault szokás és igényesség, amit elvileg a kinézet befolyásolt, én azt gondolom, hogy az on-line ebben a tekintetben semmivel sem másabb, amit láthatunk ugyanaz tökéletesen, csak legfelejebb görgethető, de ez a bekezdések formázását és tipográfiáját nem kéne befolyásolja. Nem magyaráztad meg, hogy miért lenne on-line más az igényes, és hogy technikailag ez miért ne lenne megoldható.

2017. nov. 20. 12:55
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

>a böngésző rávehető, hogy elválasszon, ha elválasztást írok, vagy sortörjön,

>ha sortörést írok.


Persze rávehető. De mi van, ha mégsem? A CSS/HTML nem ismeri az elválasztás fogalmát, így még ha valahogy ki is ügyeskeded, böngésző implementáció függő az egész. Ilyet normális ember meg nem ad ki a kezéből.


>Ennyire lehet bízni benne, mert egyébként azt lehetne mondani, hogy

>semminek nincs értelme, mert úgy értelmezi ahogy akarja.


Nem lehet bízni benne, mert úgy értelmezi, ahogy akarja. Pontosan :-)


>És ha valamire papír alapon több száz éva alatt kialault szokás...


Bah. Meg lovon is járhatunk. Amúgy meg ez egy rossz szokás, megmondom, miért:


Sorkizárt szöveg: szövegszerkesztők és kiadványszerkesztők szépen (?) megbírkóznak az ilyenkor keletkező ilyen-olyan felesleges (vagy túl kicsi) terekkel a szövegben, de milyen áron? Egyes betűk közötti térközöket megváltoztatnak, rosszabb esetben magába a betűszélességbe is belerondítanak. A böngészők viszont nem, ilyet nem tudnak. És mivel megbeszéltük, hogy elválasztani nem tud, így ez probléma marad. Ráadásul nem jó olvasni, mert az ugyanolyan hosszúságú sorokat sokkal nehezebb követni - nehezebb "belőni", hogy melyiket olvasod és hol a következő, különösen igaz ez pl. a diszlexiásokra.


Másként: a szöveged úgy egységes (és úgy szép), ha a megfelelő betű szélességeket megtartod, és az egyes betűk között ugyanazok a távolságok vannak - úgy értem, hogy egyes betűk között mindig ugyanaz. Ezt a sorkizárás szétbarmolja, és egy rosszul értelmezett igényesség oltárán feláldozod a mondanivalód, mert ha szar a typo, megsínyli a mondanivaló is. Ez nem helyes.


Ami a behúzást illeti: amikor az első online szövegek megjelentek a weben (HTML1), ilyesmire szintén nem volt lehetőség. Mire való az első sor behúzás? Arra, hogy egy szövegben jelölje, hogy hol kezdődik a következő bekezdés. Nos, egy görgethető szövegben erre egy sokkal jobb megoldás van, mégpedig a "függőleges szóköz". Ez sokkal egyértelműbben és láthatóbban fejezi ki, hogy hol van egy bekezdés vége, minthogy rábízzuk a böngészőre, hogy az általam írott szöveg renderelésekor mennyi térközt hagy majd a sorban. Ha odavágok egy üres sort, az üres sor lesz, akármelyikben is.


Ez pl. egy, kifejezetten online szokás. Egyesek az eltérést a nyomtatott termékkel szemben gazdasági okokkal is magyarázzák: papíron üres sort hagyni sokkal nagyobb pazarlás, mint egy-két betűnyi behúzással jelölni ezt, míg online ez nem számít. Hogy ebből mi igaz, nem tudom, minden esetre elgondolkodtató, nem? Párszáz oldalas könyv esetében többezer példánynál hacsak 1-2 lapot nyerünk, már olcsóbb :-) Vagy egy újságban befér még egy hirdetődoboz. Wow.


Összefoglalva: a nyomtatott és az online szöveg között nem az az alapvető különbség, hogy online-ban csak egy "lap alja van". Egyrészt vannak technológiai korlátok, másrészt pedig kialakultak újabb "trendek", online nem követünk már 5 éves, nemhogy 100 éves tördelési hagyományokat (általában, persze azért vannak követett hagyományok - gondolok itt az oldalak elrendezésére, a megfelelő betűtípusok használatára). Gyorsan változik, ahogy maga a technológia, és én úgy látom, hogy sikerült mára odáig elérni, hogy az online nem a nyomtatott másolata akar lenni, hanem végre egy önálló, lényeges különbségeket tartalmazó, normális kiadvány.

2017. nov. 21. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!