Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt miért nem enged...

Linux alatt miért nem enged HDD-t wipeolni?

Figyelt kérdés

Xfce Linuxot szeretnék telepíteni. De folyton azt írja hogy nem tudja a filerendszert létrehozni. Próbáltam terminálban is ezzel a parancsal:


mkfs.ext3 /dev/hda


De azt írja hogy parancs megtagadva/elutasítva.


Kezdő linuxos vagyok esetleg valami ötlet? Mintha nem tudna írni a hdd-re. Igazából szerintem annyi a HDD-nek mert másik laptopra fel ment azonnal amin ugyan így win 7 volt előtte.



2019. okt. 13. 13:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Root vagy? Unmountolva van a /dev/hda?
2019. okt. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tessék? :D Kiírtam pendrive-ra az op rendszert és ott az asztali felületnél megnyitottam a terminált. Hogy tudok "root" lenni?
2019. okt. 13. 14:45
 3/7 anonim ***** válasza:

pl. su root

vagy: sudo sh

(Linux-kiadástól és beállításoktól is függ, hogy melyik működik.)

Ha telepíteni akarod, akkor bootolj be a telepítő médiáról, és ott kell lenni valamilyen "install" lehetőségnek.

Egyébként még egy hiba: /dev/hda az maga a teljes merevlemez. A merevlemezeken pedig partíciókat KELL létrehozni. Akkor is, ha az egész merevlemez egyetlen partíció lesz. Az első merevlemez első partíciója /dev/sda1, a második partíció /dev/sda2, stb. A második merevlemez első partíciója /dev/sdb1, stb, stb... Az általad kiadott parancs persze, hogy azt írja, hogy ott nem tud fájlrendszert létrehozni, mert ott nem is lehet. Az mkfs.ext3 /dev/hda1 (vagy /dev/sda1, konfigurációtól függ...) már esélyesebb, hogy működik, persze, csak ha van elég jogod hozzá.

Az is érdekes, hogy miért hda, és miért nem sda? IDE (PATA) merevlemezed van? Bár úgy emlékszem, azt is már pszeudo-SATA-ként látta a Linux. De a hda, hdb, stb. megnevezések az IDE eszközöknek vannak fenntartva. SATA eszközöknél sda, sdb, ... van.

Egyébként meg az mkfs nem fog wipe-olni. Ez csak fájlrendszert hoz létre, gyakorlatilag leformázza a meghajtót. Kellő elszántsággal és szakértelemmel simán kinyerhetők belőle az előző adatok.

2019. okt. 13. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Még valami: a Linux nagyon széles rétegét célozza meg a felhasználóknak. Laikusként sem nehezebb vele elboldogulni, mint mondjuk egy Windows-zal, de a tapasztaltabb felhasználóknak is rengeteg lehetőséget ad. Ha valaki még nem ismeri ki magát a fájlrendszerekben, vagy nincs annyira otthon a parancssori segédeszközökben, az nyugodtan használjon grafikus felületű segédprogramokat. Mondjuk egy gparted-nél látszik is, hogy mi az, amivel műveletet akarunk végezni, így nincs pl. olyan hibalehetőség, hogy rossz partíciónevet írunk be véletlenül.
2019. okt. 13. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek de ezzel még most vagyok előrébb. Akkor kérdezem úgy hogy a terminálban milyen parancsot adjak meg hogy le formázza a hdd-m és csináljon neki egy particiót? Illetve milyen információt adjak meg hogy konkrétumot tudjanak nekem mondani?
2019. okt. 13. 16:09
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha nem megy terminálból, megoldás lehet az is, hogy készítesz pl egy bootolható Mint pendrive-ot, elindítod vele a gépet és GParted-del grafikus felületen megcsinálod a partíciókat. Utána indíthatod a telepítést.
2019. okt. 13. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"folyton azt írja hogy nem tudja a filerendszert létrehozni"

"Kiírtam pendrive-ra az op rendszert és ott az asztali felületnél"

Lehet, hogy csak én nem értem, de akkor most a kiírt live rendszerről indítottad a gépet, és abban próbáltad ezeket terminálban?

Az eredeti hibát telepítés közben írta ki? Azon belül a Gparted futása közben?

"Xfce Linuxot" - Az melyik disztró? Linux Mint Xfce?

"formázza a hdd-m és csináljon neki egy particiót"

A lemez van partíciókra osztva, és a partíciókat kell formázni. Szóval a telepítés közben először mondjuk törlöd a partíciókat, particionálod, ezekhez beállítasz csatolási pontokat és fájlrendszert. Aztán ő majd a fájlrendszernek megfelelően formázza az egyes partíciókat.

Ha nem telepítés közben akarod ezt megtenni, hanem előtte, akkor is GParted progit javaslom használni, ahogy fentebb is ajánlották. Telepítés során is ugyanez indul el. Ha előre megcsináltad a javát, a csatolási helyeket akkor is meg kell adni ott telepítéskor. (/, /home, swap... A swap partíció típusa swap vagy cserehely!)

2019. okt. 13. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!