Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mennyire tudtatok átváltani...

Mennyire tudtatok átváltani windows-ról linux alapú rendszerre?

Figyelt kérdés

Elkezdtek érdekelni a linux alapú rendszerek, most windows 10 van a laptopomon. Viszont ahogy utána olvastam, sok előnye és hátránya van főleg a programok támogatottsága terén. Ettől még adnék neki egy esélyt, mert ígéretesnek tűnik nekem.


Tapasztaltabb linux felhasználók segítségére lenne szükségem, hogy melyik disztribúciót lenne érdemes választanom mert rengeteg van ahogy láttam.

Illetve még attól tartok hogy driver gondjaim lesznek, de ezek akkor derülnek ki ha feltelepítem azt hiszem.


A laptop: acer aspire a515-51g

Hardver:

Processzor: DualCore Intel Core i7-7500U, 2700 MHz

Ram: 8 gb ddr4

VGA: Intel Graphics 620, és Nvidia Geforce MX150 (például a linuxok ezt a 2 vga rendszert támogatják-e egyáltalán)

1 tb tárhely, az sima

wifi ilyesmik biztos működni fognak.


Szóval a kérdésem az lenne melyik disztribúcióval volna érdemes kezdeni, illetve driverek közül ez a 2 vga rendszer érdekelne leginkább. Köszönöm a segítséget előre is



2020. jan. 30. 11:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
69%
Alkalmazás-játék oldalon van jelentős különbség. Netezésre, alap szövegszerkesztésre nagyjából azonos a kettő. Amikor már komolyabb programokat akar futtatni az ember visszakerül a windows (pl. photoshop, lightroom, videó szerkesztő). Elméletileg ezek is léteznek linuxra de egyik sem annyira jó mint a fizetős windowsos programok. Nekem mindkettő van, mert egy csomó SW. fejlesztéshez jobb a linux (ha nem .NET és C# amit fejlesztesz az ember).
2020. jan. 30. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Mondanék egy ubuntut, és néz utánna kicsit mert mehet egymás mellé a két rendszer.

Pld. [link]

2020. jan. 30. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

1. Valamelyik elterjedtebb disztribúciót (ez lényegében a Linux kernel és különböző Linuxos programok összességét jelenti) javasolnám - Ubuntu vagy annak származékai (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu - ezek az ablakkezelőkben (az ablakkezelő felel a grafikus felület kinézetéért - Linux esetén többféle áll rendelkezésre, és az egyes Linux-disztribúciók adott ablakkezelővel kerülnek alapértelmezetten telepítésre) és az ablakkezelőkhöz adott alapértelmezett szoftverekben térnek el főként) - Linux Mint különböző ablakkezelővel ellátott változatai, Debian.


2. Driverekkel elvileg nem lesz gond - a nagyobb disztribúciókhoz mellékelt Linux kernel általában támogatják ezeket a videokártyákat (tartalmazzák a 3 nagy gyártó - Intel, AMD, NVidia - nyílt forrású meghajtóprogramjait).


3. Szoftverellátottság szempontjából sem lesz nagy gondod.

* Böngészőből a Firefox, az Opera és a Google Chrome/Chromium elérhető Linuxon is.

* Irodai programcsomagból ott a nyílt forrású LibreOffice

* Médialejátszóból ott a Windowson elérhető VLC Media Player

* Két paneles fájlkezelőből - mint például a Windowsos Total Commander - van egy rakat alternatíva: Double Commander, Midnight Commander, Gnome Commander, Krusader,...

* Képnézegető programból lesz alapértelmezett alkalmazás, de elérhető például az XnView is

* Pixelgrafikus képszerkesztőnek - az Adobe Photoshop helyett - ott a Gimp vagy a Krita

* Vektorgrafikus képszerkesztőnek - az Adobe Illustrator helyett - ott az Inkscape

* Kiadványszerkesztésre - az Adobe Indesign helyett - ott a Scribus

* Hangszerkesztésre ott van például az Audacity

* 3D modellezéshez ott a Blender

* Van torrent-kliens - például Transmission, Deluge, Qbittorrent

* Egy csomó kódszerkesztő/IDE is elérhető: Atom, Brackets, Komodo Edit, Netbeans, PyCharm, Sublime Text, vim, Visual Studio Code,...

* Ehhez mérten sok nyelvben is lehet fejleszteni - legyen az C/C++, C# (Mono), Java, Javascript (nodeJS), Python, Pascal,...


a probléma leginkább a játékokkal és a professzionális, csak Windows alá elérhető (Linuxos alternatívát nélkülöző) szoftverekkel van. Mert bár egyes játékok elérhetőek Linux alá is, bizonyos, csak Windowos szoftverek többé-kevésbé futtathatóak a Wine nevű "emulátor" segítségével, de ez nem mindig célravezető (jó, végső esetben van virtualizációs lehetőség is - Virtualbox, Vmware Player, Qemu - de annak is megvan a hátránya)


Hozzátenném: jómagam 10+ éve használok Linuxot, mint otthon, mint munkahelyen - Windowst csak nagy ritkán látok.

2020. jan. 30. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
47%
Bocs de használtál Indesign-t vagy Scribus-t? Esetleg egymás után mindkettőt? Mennyi idő Indesign-ban egy 300 oldalas könyvet nyomdakészre tördelni, és ugyanez mennyi idő Scribusban. És tök jók az ilyen "mi helyett mi" táblázatok. De menjünk már le akkor funkció szintre. És még a kompatibilitásról nem beszélünk. Csak arról, hogy milyen funkciókat támogat az egyik, és miket a másik. És látható, hogy az "alternatívák" max. a felét, negyedét tudják annak amiket "úgymond kiváltanak". Ez igaz a photoshop-gimp párosra is, és akkor a bugokat, a dokumentáltságot nem is említem. Való igaz, hogy egy csomó mindent meglehet csinálni a gimppel amit a ps-el de nem mindent. És még van vagy 2 tucat program aminek nincs értelmesen használható linuxos alternatívája. Azért írtam, hogy egy csomó esetben ki tudja váltani, de egy halom helyzetben nem. Aki szoftverfejlesztéssel, webfejlesztéssel foglalkozik nyilván könnyebben kiváltja, de grafikai, esetleg komoyabb tervezési munkára (pl. autocad) nincs megfelelő, működőképes, stabil alternatíva.
2020. jan. 30. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
88%

#4: Használtam mindkettőt.


Felhasználási szinttől függ, hogy mennyire alkalmas egy-egy ingyenes, nyílt forrású alternatíva a professzionális, drága szoftverrel szemben.


Mert például egy nagyvállalatnál megérthető, hogy egy professzionális fizetős CAD/CAM szoftvert használnak - mert szükséges számukra. Vagy hogy egy csak Windowsra elérhető játék nem futtatható Linuxon.


De egy otthoni/kkv-környezetben használt szoftverek túlnyomó többségében kiválthatóak ingyenes/nyílt forrású szoftverekkel. Igen a Gimp-pel, Inkscape-pel is - megszokás kérdése.

2020. jan. 30. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
16%
Linux alatt akarsz windowsra fehleszteni okos vagy
2020. jan. 30. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
81%

100%-ban át tudtam állni. Sokan ott akadnak el az átállással, hogy egy tök más OS-t és tök más programokat akarnak ugyanúgy használni, mint a Windowst és a windowsos programokat, aztán amikor rájönnek, hogy ez nem így működik, akkor ahelyett, hogy megtanulnák, hogy akkor hogy, csak rávágják, hogy ezt bem lehet megoldani.


Szerintem a Mint és a Manjaro a jó kezdő disztrók.

2020. jan. 30. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
14%

Kár hogy semmi értelme, mert amit a linux tud azt a windows is tudja. Csak jobban meg egyszerűbben.

+ kb 1000x több program meg játék van windowsra.

A linux max dísznek jó. Esetleg netezni, videózni. De azt is lehet winen is.

2020. jan. 30. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
21%
Ubuntu 18.04 LTS lassú GNOME felülete miatt inkább visszaváltottam windows 10-re. Sőt, volt hogy többször le is fagyott az egész desktop környezet, windows esetén sohase tapasztaltam ilyet.
2020. jan. 31. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 kovpet ***** válasza:
83%

Kérdező, azt írod, érdekel. Akkor ess neki és csináld. A Linux ingyen van (a legtöbb disztribúció legalábbis), nem hozol sem drága, sem életre szóló döntést.

A szívás nem kerülhető el, ha Linuxszal foglalkozol, de ez nagyjából minden mással így van az informatikában, csak a konkrét dolog más, amit szívni kell :)


Az ilyen 8-as Pistikékre meg ne hallgass, tudja, hogy léteznek szövegszerkesztők meg játékok és ez alapján megmondja a tutit. Megnézem, hogy egy kubernetes clustert hogy csinál meg windowsból (és ha már esetleg lehet is, akkor mennyiért, mert a lopikázás csak Pistikééknél megy, az üzleti életben nem).

Nem véletlen, hogy az Azure-ban (ez a Microsoft cloud computing felhős platformja) több Linux vm fut mint Windows.

2020. jan. 31. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!