Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Az excelben van olyan függvény...

Az excelben van olyan függvény amivel parlamenti mandátumokat lehet számolni?

Figyelt kérdés
Elsősorban d'hondtra gondolok. Van ilyen és ha van mi a neve?

2020. febr. 10. 20:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
megírhatod és akkor lesz. Bár nem tudom mit kell ezen számolni, 4 évenként nagyjából konstans
2020. febr. 10. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%

┌─ Az excelnek nincs ilyen függvénye, de ha készterméket szeretnél használni, akkor van ilyen oldal: [link]

A használata képeken: [link] → calculate → [link]

Szavazatszám alapján, három módszerrel, köztük d’Hondt módszerrel is kiszámolja a mandátumokat. ─┘


┌─ Már 2014-ben készítettem d’Hont módszeres excel táblázatot.

Az az előnye, hogy négyévente egyszer kell beírnom az eredményeket (részletezve teszem: hazai szavazat, töredékszavazat, levélszavazat), és bármikor tudok mandátumot osztani.

Egyetlen szám beírásával kiválasztom, hogy mire vagyok kíváncsi (mandátumok csak hazai szavazatok alapján, mandátumok levélszavazatok nélkül, stb.). És máris tudok olyan felvetésre válaszolni, hogy hogyan befolyásolták a mandátumszámokat a levélszavaztok, vagy a töredékszavazatok.

Sőt! Mivel a számolási táblázatban látszik, hogy hányadik mandátumot melyik pártlista kapta, így arra a háborgásra, hogy a nemzetiségi képviselő kijelentette, hogy a FIDESZ-KDNP pártszövetséggel fog együttszavazni, másodpercek alatt láttam, hogy ha nem jutott volna be nemzetiségi képviselő, akkor a 93. mandátumot a FIDESZ-KDNP kapta volna. (Nincs ennyi, de még a 94. mandátumot is.)


Nem nagy dolog.

A lényeg, hogy a kapott szavazatszámok alá, a következő sorba a szavazatszámok felét, az alatta levő sorba a szavazatszámok harmadát stb. kell írni.

Excelben ez pofonegyszerű képlettel megoldható, például, ha a szavazatszámokat a 4. sorba írom, akkor az 5. sorban a fele kell, vagyis 2-vel kell osztani. Például, ha az első pártlista szavazatszám a C4 mezőben van, akkor C5 mezőbe =$C$4/(SOR()-3) képlet kell. Ez jobbra és le bármeddig elhúzható. Ha jobbra 18 oszlopnyit húzom, akkor 19 pártlista adataival tud számolni, ha lefelé 1000 sornyit húzom, akkor 1001 mandátumot is tud osztani, akkor is, ha csak egyetlen pártlista van. (Persze, célszerű HA feltételt írni, hogyha pl. a 8. pártlista szavazatszám mező már üres, akkor üresek legyenek az alatta levő mezők, egyébként a fenti képlet alapján jelenítsen meg számot.)

A NAGY függvény adott táblázatban meg tudja adni az x-edik legnagyobb számot. 2014-ben nem volt nemzetiségi képviselő, akkor pártlistáról 93 mandátumot lehetett osztani, 2018-ban lett nemzetiségi képviselő, pártlistáról 92 mandátumot lehetett osztani. Mivel egyetlen függvénnyel megállapítható a táblázat, például, 92., illetve 93. legnagyobb száma, ezután DARABTELI függvénnyel megadható, hogy egy-egy oszlopban (a kezdő sort, a kapott szavazatszámot is beleszámítva) hány olyan szám van, ami a NAGY függvénnyel megállapított számtól nem kisebb. És kész, megvan az oszloponkénti (pártlistánkénti) mandátumszám.

A mezők színezését feltételes formázás alapján végeztetem.

Képeken:

[link]

[link]

[link]

[link] ─┘

2020. febr. 17. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!