Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Az tényleg érv a Linux mellett...

Az tényleg érv a Linux mellett, hogy ingyenes?

Figyelt kérdés
Átlag 20 ezer Ft egy Windows, de van 1.800 Ft-ért (!) is. Egyes emberek többet kidobnak cigire, italra naponta. Most akkor ez miért számít, ha amúgy egy sokkal jobb rendszert kaphatnak, amin minden megy stb.? Az a másik része, hogy 200 ezres maga a gép, de sokan sajnálják a Windowst megvenni rá...

2020. febr. 16. 18:47
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
88%

Hadd meséljek kicsit...

Még a 2000-es évek elején találkoztam először Linuxszal. Egy SuSE 6.2 volt, amit egy szaklaphoz mellékeltek. Oké, kipróbáltam, feltettem a Windows 98 mellé, érdekes volt, szerettem rajta kísérletezni, de tényleg nem mondtam volna rá, hogy ez egy ütőképes rendszer, legalábbis otthoni felhasználásra nem volt az. Kezdetleges volt, tényleg sokat kellett vele mókolni, és nem volt számottevően erőforráskímélőbb. Hagytam is a csudába jópár évig.

Aztán 5 évvel később, részben egy tanfolyam hatására újra kipróbáltam a Linuxot. Egy OpenSuSE 10-es, majd pedig egy Kubuntu volt, amiket tesztelgettem. Nem állt szándékomban "váltani", de valahogy jobbbak tűnt, mint a Windows. Itt már feltűnőbb volt a Linux kisebb erőforrásigénye, de még azért voltak olyan dolgok, amik miatt Windowst kellett bootolnom. Éppen emiatt a következő gépemre bár terveztem, hogy feltelepítem, de ez soha nem következett be. Ez volt olyan 2010 környékén. (Nem mellőztem teljesen a Linuxot, üzemeltettem a munkahelyemen 3 szervert: 2 Linux és egy Windows, és nagyon egyértelmű volt szerver téren a Linuxok előnye.)

Aztán pár éve, amikor ismét beruháztam egy új gépbe, és gondoltam, akkor ismét megnézem, hogy állnak a Linuxok. Kb. az állam esett le, amikor szembesültem vele, hogy mennyit fejlődtek. Főleg azzal kontrasztban, hogy engem azért a Windows 8, 8.1 és 10 "forradalmi újításai" nem igazán nyűgöztek le. Szemben a Linux, amit addig is egy jó rendszernek tartottam, elérte azt a pontot, amikor már használhatóbb, mint a Windows. Sőt, nem csak elérte, jócskán túl is haladta.

Az, hogy a rendszer stabil, eddig sem volt újdonság. Mint ahogy az sem, hogy biztonságos. Fent van egy ClamAV, de igazán csak megnyugtatásképp. Ilyen az, amikor egy rendszert már a kezdettől fogva stabilnak és biztonságosnak terveznek. De gyakorlatilag már mindenhez találni Linuxos szoftvert. Méghozzá nem is rosszakat. Windowson is már évek óta a LibreOfficet preferálom, ami természetesen Linuxon is hozza a tőle elvárt teljesítményt. Gimp és Inkscape ugyanúgy van Linuxon is, ha képernyőfelvételt kell készíteni, nem kell külön (fizetős vagy crackelt) szoftverrel bajlódni, hiszen ott a SimpleScreenRecorder, sorolhatnám még hosszasan...

De ha netán mégis Windows-szoftvert kell futtatni, nos, a Wine rengeteget fejlődött az utóbbi pár évben. Ha nem valami Microsoft-szoftverről van szó (amik írásakor még a saját szabályaikat sem tartják be a tisztelt fejlesztők), akkor az elég valószínű, hogy működni fog. Bár egy-két játékot leszámítva nem kényszerülök ilyenekre, de még játékok terén is azt látom, hogy egyre többet kiadnak Linuxra is. És nem is rosszakat.

Azóta is még fent van egy Windows a gépemen, elvégre amikor telepítettem, nem gondoltam, hogy ennyire kiüti a nyeregből a Linux; de igazából már tök feleslegesen foglalja a helyet. Idén összesen egyszer bootoltam Windowst, akkor is csak azért, hogy megnézzek egy beállítást.

Nem a pénz a fő ok, amiért Linuxot használok (főleg, hogy legálisan megvan a Win...), hanem mert egyszerűen jobb.

2020. febr. 16. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
69%

#20 "Értem én hogy van az Office programoknak alternatívája, de amiket írtál azokból" [...] majd pedig következik egy mindenféle érvet nélkülöző fröcsögés, amiből csak az jön le, hogy neked elvből unszimpatikusak azok a szoftverek.

Kínai. És? Kipróbáltad, hogy milyen? Mennyire működőképes? Dehogy. Igaz, sok más dolognál fel sem merül kritikaként, hogy kínában készült, de ennél igen. Nem kommentálnám.

Az említett Office-ok közül meg kettőt úgy sz**oztál le, hogy még csak meg sem nézted, hogy milyenek. Igazi, releváns vélemény.

De kérlek, azt azért áruld el, hogy miért is lenne a Libre használhatatlan? Érdekes, én valahogy ezt nem tapasztaltam, és még stabilabb is, mint a MS Office. A Libre még egyszer sem szállt el munka közben. Nem mondom, hogy hibátlan, mert biztos, hogy nem az. De sokat elmond, hogy éveken át egyszer sem volt vele problémám. Ja, és jegyezzük meg: nem kell érte 40 ezret kipengetnem, és nem nyaggat aktivációért, meg egyéb marhaságokért.

2020. febr. 16. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
92%

>"200 ezres maga a gép"

Ez csak egy példa a sok közül: Én ~40-43 ezerért vettem a gépem 13 évvel ezelőtt, és Linux Mint fut rajta. Na most ha én Win 8-at vagy 10-et akarnék használni, akkor annak az árához helyből hozzájönne egy új gép ára.

2020. febr. 17. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
24%

"Kínai. És? Kipróbáltad, hogy milyen? Mennyire működőképes? Dehogy. Igaz, sok más dolognál fel sem merül kritikaként, hogy kínában készült, de ennél igen. Nem kommentálnám."


Igen, használtam. Undorító. Ha meg hozzávesszük valakinek a kommentjét, hogy azért nem használ Windowst, mert kémkedik utána (???), akkor főleg megmosolyogtató egy ilyen szoftvert ajánlani. Az Android verziója meg egyenesen vicc.


"Az említett Office-ok közül meg kettőt úgy sz**oztál le, hogy még csak meg sem nézted, hogy milyenek. Igazi, releváns vélemény."


Te, áruld már el, hogy mi alapján gondolod, hogy én ezeket nem használtam? :D A Libre ha nem omlott össze naponta 2x amikor aktívan használtam 3-4 éve, akkor egyszer sem. Megbízhatatlan fapad Office pótlék, a kompatibilitási problémák miatt pedig az ember gyomorgörccsel nyitja meg minden második fájlt. De hát ez van, ha a cég spórolni szeretne, csodák nincsenek, olcsó húsnak...

2020. febr. 17. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
85%

Egyértelműen érv, hogy nem kell bolti áron Windows-t telepíteni rá. Bolti ára nem 20 ezer. Sőt átlag bolti ára 50 ezret. Ha neked ez nem pénz, add nekem.

Persze, van használt license újra eladva 1 dollárért is.

Linux elejétől kezdve ingyenes. Annyira, hogy a telepítő CD-t/DVD-telküldte neked az Ubuntu ha kérted.

Win10 nem olyab rég óta olcsó.


Egyértelmű érv, hogy ha valami 1 dollárral olcsóbb, akkor azt válasszam.


Persze, ha ismered a Többtényezős döntéshozás működését, akkor ez a kérdés fel sem merül benned.

Szóval keress rá, mert fontos dolgot. Sőt, több magyar rendszer hiresült el ebben a témában, mert matematikailag támogatottan alakítottak ki erre használható eszközöket. MACHBET, vagy a Pétfürdő ammónia gyártás során kidolgozott KIPA olyan nevek, amik ismerete nélkül ebben a témában csak a hőzöngésedet értem meg, nem azt, amit a kérdésben értelme lenne megfogalmazni.

2020. febr. 17. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
61%

A WPS Office-szal szerintem nincs probléma. Az, hogy kínai, nem érv, mert a Kingsoft nevű cégről van szó, ami azért nem egy teljesen ismeretlen, noname bétécske.


A LibreOffice viszont borzasztó. Olyan táblázatokkal kellett dolgoznom, amelyekben volt 5000 sor és A-EJ oszlop. A Microsoft Office hibátlanul kezelte, ahogy a WPS Spreadsheet is, ha érték szerint akartam másolni a táblázatot, fél másodperc alatt megvolt. Ellenben a LO hol belecrashelt, hol képtelen volt másolni a táblázatot mert nekiállt felzabálni az összes RAM-ot, ha sikerült is neki (ami elég ritka volt), az is eltartott vagy 4-5 másodpercig.


Volt, hogy egy kétoldalas, táblázatos elrendezésű, nyomtatásra szánt árlistát akartam készíteni. Gondoltam, megpróbáltam LO Draw-val... nagy hiba volt. Minden egyes alkalommal, amikor egy objektumot kihúztam a lap széléről, meghalt a program. 10 percenként legalább 4-5x.

Megpróbáltam Scribussal, ami egy DTP software. Táblázatokat kellett volna készítenem, de szerencsétlen Scribusnak ez nem megy, mivel nem támogatja a táblázatokat... lehet csinálni, elég körülményes módon, szövegdobozokkal kell bűvészkedni. És láttam a neten, hogy ez már 2011-ben is probléma volt, és azóta sem sikerült normálisan használható táblázat funkciót implementálni.

2020. febr. 17. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
49%

#19


Ahol a Windowst évente újra kell telepíteni, ott a userrel van probléma. Normális használat mellett, a Windows 4-5 évig teljesen jól el van (ha csak valamelyik frissítés tönkre nem teszi).


A vírusok, meg a kisebb gépigény valóban jó érvek, addig, amíg az ember bele nem fut egy ilyenbe: https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__..

Vagy egy ilyenbe: [link]

Vagy át nem jön haver/uncsitesó/barátnő, és azt nem mondja, hogy játsszunk egyet Fortnite-tal vagy Roblox-szal, a Linux user meg néz bambán, és nyúl a Windows install DVD-ért...

Persze Windows alatt is vannak, sőt szerintem több frissítésből adódó probléma van, mint Linux alatt, de a Windowst újrahúzza a szomszéd vagy rosszabb esetben a szaki, aztán meg van oldva. Linuxos szakit találni eleve sokkal nehezebb.

Ezért is szoktam mondani, hogy a Windows előnyeinek 90%-a abból fakad, hogy a PC-k 90%-án Windows fut. Az hogy mindenhol Windows alapú programokat használnak, minden hardver elsősorban Windowshoz készül, Windows szakiból sokkal több van...

2020. febr. 17. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
100%

Én használok egy win7et, egy win10et, 4 Linuxot, 2 androidot.

Most akkor engem mindenki meg akar verni?

2020. febr. 17. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 A kérdező kommentje:
"Szerinted a Ferrari vagy a Suzuki a jobb?" - Azért a Linuxot a Windows ellenében egy Ferrari képességeihez hasonlítani kicsit erős, nem?
2020. febr. 17. 12:28
 30/36 anonim ***** válasza:
100%

#28


A Macesek nem :)

2020. febr. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!