Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Online oktatáshoz melyik...

Online oktatáshoz melyik Linux disztribúció lenne a legmegfelelőbb?

Figyelt kérdés
Kipróbálnék valamilyen Linuxot.

2020. máj. 26. 23:22
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha most ismerkedsz vele Linux Mint, Cinnamon felülettel.
2020. máj. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha ki szeretnél próbálni valamilyen Linux-disztribúciót - és nincsenek kifejezett konkrét igényeid - akkor olyan disztribúcióval kezdenék, ami elterjedt - sok program érhető el rá, könnyen kapsz hozzá segítséget.


Ilyen disztribúciók például az Ubuntu (illetve annak származékai: Luubntu, Xubuntu, Kubuntu) vagy annak testvére a Linux Mint.


Kérdés az, hogy online oktatáshoz (te lennél a tanár? mit oktatsz?), eddig milyen szoftvereket használtál? Mennyire vagy ezek használatára kötelezve?

2020. máj. 26. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, matematikát oktatok. Eddig több programot használtam Windows rendszeren, Openboard, Zoom, OBS, Avidemux, Geogebra. A Teams gondolom elérhető lenne böngészőből és a Geogebra is.
2020. máj. 26. 23:38
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Igazából valamilyen debian/ubuntu alapút ajánlanék elsőre.

Ennek azaz oka, hogy elterjedtek, így sok (akár oktatáshoz is használt népszerű program) könnyedén telepíthető, mert van deb csomag belőle.


(Igen, ismerem az különböző utility-ket amikkel "átalakíthatóak" de most az egyszerűség a cél. Nyilván ennyi erővel Arch-ra is lefordítható forráskódból akár.)


Nekem ami bevált és stabil (oktatás esetén utóbbi nem hátrány) az a Linux Mint XFCE. Ubuntu alapú, stabil, jól tesztelt csomagok vannak benne. Munkára is ezt használom. Az XFCE pedig egy pehelykönnyű ablakkezelő ami leginkább az XP-re hasonlít. Egyszerű, letisztult, gyors. Példa: jelenleg a rendszer, úgy, hogy fut a Chrome is, 1.2GB memóriahasználattal elvan. Tehát egy 8GB-os gép esetén nem lesz gond Discord, Teams és egyebek esetén sem.


Amúgy sima ubuntu-ra is felrakhatod az xfce-t vagy akár egy debian-ra is, tehát nincs kőbe vésve, hogy a mint-et kell használni mert ezek között nem sok különbség van. Ellenben a Mint-hez írtak pár egyedi alkalmazást pl a frissítés kezelője vagy épp a pendrive formázó ami nekem bejött illetve nem kell állítgatni sokat, mert szinte pont az igényeimre van szabva. :) De ízlések és pofonok, ez szubjektív vélemény.

2020. máj. 26. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

#3

Mind natívan elérhető linuxra. :) Nem kell böngészőből használnod.

2020. máj. 26. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat. Minden választ hasznosnak jelöltem.
2020. máj. 26. 23:48
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Igazából bármelyik stabil kiadás szóba jöhet.

Ami emellett "kezdőbarát", és kifejezetten nagy felhasználói tábora van, az a Debian-vonal. (Debian, Ubuntu (beleértve az Ubuntu különböző kiadásait: Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Mate), valamint a Linux Mint.) Ezen belül ízlés és szimpátia kérdése, hogy melyiket választod. Én Linux Mintet használok a munkahelyen is, meg otthon is, és bátran tudom ajánlani mindenkinek. A Gnome-felülettel annyira nem vagyok kibékülve, ezért döntöttem a Mint mellett, előtte nagy Ubuntus voltam. Ami pedig azt illeti, én SuSE Linuxon kezdtem, KDE felülettel, akkoriban (10-15 éve) azt tudtam volna ajánlani, de sajnos az a vonal egy kicsit gyérebb lett az utóbbi pár évben, főleg az asztali felhasználást illetően. Mondjuk kár érte, mert egy kissé bár különc, de nagyon kezdőbarát rendszer amúgy.

Munkatársam pedig a CentOS-t preferálja. Gyakorlatilag egyikünk sem szenved hátrányt abból, hogy egyik, vagy másik kiadást használjuk. Szerintem a CentOS inkább szerver fronton erős, közvetlenül a legtöbb szoftver meg a Debian-vonalra jön ki, bár azért kis mókolással más kiadásra is rátelepíthető, meg a lényeges szoftverek 99%-a minden kiadáson elérhető; de ha pl. játszani akarsz, a gog.com csak a Debian-családra ad ki telepítőt.


Az általad felsorolt szoftvereknek pedig mindegyike elérhető vagy weben, vagy natívan. A Teams webről elérhető (tudtommal nincs natív Linuxos verziója, bár egyébként létezik egész jó Windows-emulátor, Wine néven... csak mondjuk pont a Microsoft írja meg olyan szutyok módon a szoftvereit, hogy ne fusson ezzel...); az OBS natívan elérhető, tudtommal a GeoGebra is, az Avidemux is (bár közvetlenül tárolóból nem, szóval manuálisan kell letölteni), de egyébként van még pár ingyenes videóvágó progi Linuxra. ;)

2020. máj. 27. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7 Teams natívan van linuxra. Gondolom electron-nal van lefordítva minden platformra.


[link]

2020. máj. 27. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Én ArchLinuxot használok, minden szükséges eszköz rendelkezésre áll. Avidemux, Zoom és OBS van natívan, a GeoGebra Java alapú, tehát platformfüggetlen. A Teams AUR-ból elérhető, bár az USB-s mikrofonokat a jelek szerint nem nagyon tolerálja. (Vicces amúgy, a bugreportok szerint az uborka /etc/os-releases fájlját keresi, ha az megvan, jórészt nem picsog... A MS még OSS esetén is képes vendor lock-in végrehajtására - a kis kreatívok!)
2020. máj. 28. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!