Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A programok miért nem tiszteli...

A programok miért nem tisztelik ha nekem már valami fel van telepítve? Ők mégegyszer feltelepítik ugyanazt és kétszer lesz fent!

Figyelt kérdés

Első példa: nekem fent van a python 64 bites. Letöltöm a GIMP-et, mit ad isten van benne python konzol és ahelyett hogy használná az én pythonomat, hozza a sajátját magával.


Második példa: Mingw C++ compiler. Szintén van benne python.


Harmadik példa: Qt. Kiválasztom hogy MINGW fordítót használjon, de telepítéskor feltelepíti a saját mingw fordítóját holott nekem már fel van egy telepítve.


És még sorolhatnám......



2020. szept. 12. 17:14
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Mert ezek beágyazott változatok. Egy adott verziószámmal, kiadás számmal, beállításokkal. Sajnos ezek nem igazán kompatibilisek oda-vissza. Ígyha azt akarod,hogy tuti működjön hozzá csomagolod azt a változatt amivel jól működik.
2020. szept. 12. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyébként Linux alapú rendszereken alapnak számítanak a csomagkezelő rendszerek, amelyek ezt a problémát hivatottak megoldani. Ezek lehetővé teszik, hogy egyes programcsomagok hivatkozhassanak más csomagokra mint függőség.


A programok frissítésére is képesek (akár automatikusan is), és azt is felismerik, ha egy programra/könyvtárra már nincs szükség, mert csak egy másik program függőségeként lett telepítve, és el tudják ezeket távolítani.


Pl. a GIMP jelezheti, hogy neki kell a Python 2.7, és a csomagkezelő magától felrakja a Python 2.7-t, de csak akkor, ha eddig még nem volt felrakva.


Windowsra is vannak ilyesmik egyébként, pl. Chocolatey vagy winget, de messze nem olyan kiforrottak, mint Linuxos társaik (Linux alapú rendszereken általában gyakorlatilag a csomagkezelő köré van építve a rendszer, a kernelt is az frissíti)


Persze ennek is megvannak a maga bajai, pl. "dependency hell", csomagok közötti konfliktusok, vagy egy program mégse teljesen kompatibilis a meghatározott függőséggel, de általában jól szoktak működni. Megjelentek viszont olyan megoldások is Linuxra, amik meg pont arra épülnek, hogy a csomag a függőségeket is tartalmazza, így a rendszertől (viszonylag) függetlenül ugyanúgy tud működni, mint pl. Snap, AppImage, Flatpak, Docker, stb. (utóbbi már távolabb van a csomagkezelőktől, leginkább szervereken használatos)

2020. szept. 13. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt nem "tiszteletről" van szó, hanem mindössze arról, hogy megpróbálnak mindent belegyúrni a csomagba, ami a működéséhez szükséges. Mert kevesebb macera az, hogy 50 MB-tal nagyobb lesz a csomag, mint az, hogy a felhasználók felénél mindenféle függőség miatt rinyáljon a program.

Igen, megoldható lenne, hogy ellenőrizze, fent van-e a gépen a megfelelő verzió, de ez egyrészt egyszerűbb, a terabíte-os vinyók korában pár tíz MB már nem tétel, és ugye akkor is működőképes marad, ha te mondjuk valamiért a feltelepített Python-példányodat letörlöd. Mert a felhasználók jelentős része össze-vissza törölget, befejezik infó órán a Píthonozást, már zsigerből nyúzzák is le a Pythont. És hasonlók.

"Más rendszereken", ahogy #2 is mondja, persze ez gördülékenyebben megy, de a Microsoftnál nem ez a célkitűzés.

2020. szept. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!