Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Melyik program tud ilyet? (lent)

Melyik program tud ilyet? (lent)

Figyelt kérdés

Az aktív zajszűrés úgy működik, hogy egy vagy több mikrofon folyamatosan figyeli a körülöttünk lévő zajt, és azzal megegyező erősségű, de ellentétes fázisú hangot bocsát ki - ezzel "kiüti" a zajt, és olyan, mintha nem lenne a környezetben semmi (vagy nagyon erősen lehalkítja azt).


Olyan programot keresek, amelynek ha az inputjába berakok egy hangfájlt, akkor az output egy olyan hangfájl lesz, ami az input hangfájlnak pont a fordítottját állítja elő - tehát ha elméletben az input és output hangfájlt egyszerre lejátszom, akkor semmi se hallatszódjon.


Google-ban kerestem arra, hogy noise cancelling software, de csak olyat találtam, ami a voip hívásokat "javítja", vagy egy kész hangfájlból egy bizonyos tartományban lévő zajt megszüntet (így pl. egy interjúnál "kiüti" a sistergést), viszont olyat, ami egy hangfájlnak teljes egészében előállítaná a "fordítottját", még nem.



2021. márc. 31. 18:55
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ilyet egy számítógép nem tud megcsinálni, ehhez célhardver kell.

A probléma a következő, ahol te félreértetted az egészet:

Egy szinusos hang esetén (mint például a régi telefonok tárcsázó-búgóhangja) a hang totál azonos a kioltó hatással, csak pár milliszekundummal később indul (pi fázissal). Hasonló a helyzet négyszöghangnál...

Amire ki akarok lyukadni: a hang, mint fizikai dolog az egy hullám, vagyis nem értelmezhető annyira önállóan. Amire neked szükséges lenne, az egy "ellenhang". Csakhogy ilyen azért nem létezik, mert nincs olyan, hogy negatív hang. Ez nem úgy működik, hogy van egy 5 értékű jel, és azt -5 értékűvel kiütöd.

Most ha ezt levetítjük egy hangszóró esetére, ez azt jelenti, hogy meg tudod mondani, hogy milyen frekvenciájú hangot adjon ki és mikor, de azt nem, hogy milyen fázisban induljon. Márcsak azért sem, mert egy 5 méteres jack kábelen 20 periódust is csúszhat a hang a terjedési sebesség mellett.

A zajszűrő hangszórók úgy működnek, hogy biztosítva van, hogy az érzékelt hang, és a szűrő fix időn belül érjen el a membránig, ezzel csökkentve a zajt. Ezen felül ő sem tud totál ellentétes fázisban indulni, ezért 0-ra redukálni képtelen, jellemzően csak gyengíti.

2021. márc. 31. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 elistvan ***** válasza:
Ilyren fázifordítós trükk szerintem az ingyenes Audacityben vagy más hangszerkesztőben is kell, hogy legyen, ha épp erre gondolsz. https://www.youtube.com/watch?v=yUJMvWSAIz8 (Phase invertion vagy phase cancellationre kerestem a youtube-on.) Igaz utómiunkával nem valós időben de működik.
2021. ápr. 1. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!