Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Lightweight linux distroknal...

Lightweight linux distroknal hasznalhatok a megszokott ubuntu appok?

Figyelt kérdés

Melyiket ajanlanatok?

Ugyanazokat az appokat lehet hasznalni? Ha nem, minden appra talalhato olyan verzio, ami ugyanazt a celt szolgalja? Vagy ez hogy mukodik pontosan? Tegyuk fel, hogy talalok egy appot githubon, amit Ubuntura talaltak ki, az mukodik Kubuntun, Xubuntun stb.?



2021. máj. 15. 21:00
 1/7 anonim ***** válasza:
Kubuntu meg Xubuntu mióta lightweight? Alap debian DWM-el na az már lightweight.
2021. máj. 15. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Mindketto gyorsabb mint az Ubuntu, legalabbis regebbi gepeken.
2021. máj. 15. 21:13
 3/7 anonim ***** válasza:
58%

Az Ubuntu derivatívák, mint a Xubuntu, Lubuntu, stb. szinte 100%-ban megegyeznek az Ubuntuval, a különbség nagyjából annyi, hogy más az alapértelmezett asztali környezetük. Xubuntué az Xfce, Lubuntué az Lxqt, stb.

Ennélfogva az alkalmazások is teljesen ugyanazok és ugyanúgy használhatók.


Egyébként a felsorolt disztrók tényleg nem túl lightweight-ek. Az én Manjarom i3-as ablakkezelővel boot után 230MB memóriát foglal és 1-2% CPU időt használ. Na ez lightweight, ehhez képest az Xfce is bloat.

2021. máj. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, Balázs! Szóval Xfce asztal Ubuntu-n nagyjából ugyanaz, mint a Xubuntu?


Mi a helyzet a Manjaroval? Használhatóak az Ubuntu appok? Vagy teljesen más az alapja az egésznek, így teljesen más appok is vannak hozzá? Mint látni, linux-analfabéta vagyok még.

2021. máj. 15. 21:52
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez úgy működik, hogy vannak ezek a programok, a forráskódjuk elérhető a neten (most ugye jellemzően nyílt forráskodú szoftverekről beszélünk, de vannak zárt forrásúak is), le lehet tölteni majd le lehet fordítani őket. A különböző Linux disztribúciók csomagkészítői letöltik ezeket a programokat, lefordítják őket (esetlegesen hozzáadják a saját módosításaikat), az adott disztribúciónak megfelelő csomagformátumban csomagokat készítenek belőlük, a csomaghierarchiába illesztik őket, végül pedig feltöltik a disztribúció repozitóriumába, ahonnan majd a felhasználó letölti őket a Szoftverközpont, a Synaptic, az apt, az aptitude, vagy bármelyik másik, csomagkezelésre képes programmal.

A Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, stb. variánsok ugyanazokat a repozitóriumokat használják, mint az Ubuntu, tehát ugyanazokat a csomagokat töltik le, ugyanarról a helyről.


Az Ubuntu a Debiantól örökölt .deb formátumú csomagokat használja (emellett képes kezelni a Snap, a Flatpak, és az Appimage alkalmazásokat is), más típusú disztribúciók, mint pl. az Arch, a Manjaro, a Suse, a Fedora, stb. pedig mind-mind saját csomagformátumot használnak, amik nem kompatbilisek az Ubuntu formátumával. Ezért közvetlenül nem telepíthetők ugyanazok a csomagok, de ezen disztribúciók csomagkészítői is elkészítik a disztribúciónak megfelelő csomagokat és feltöltik a saját repozitóriumukba, így igazából többé-kevésbé ugyanazok a szoftverek lesznek elérhetők, mint Ubuntu alatt.

Különbségek persze adódnak, pl. adott csomag nem érhető el Ubuntu alatt, míg mondjuk Arch alatt igen, vagy fordítva. Pl. Arc alatt a hivatalos tárolókban kevesebb csomag van, mint Ubuntuéknál, de van az úgynevezett AUR, ami egy közösségi tároló, ebben viszont rengeteg olyan, kisebb-nagyobb csomag van, ami Ubuntu alatt nincs.

Sok disztró használja egy adott "ős" disztró repóit, de emellett tartanak fenn saját repót is, ilyen pl. az AntiX vagy az MX Linux. Mindketten Debian alapúak, de van saját repójuk is.


Végül pedig ott vannak a Snap, Flatpak, Appimage csomagok, ezek disztrófüggetlen formátumok.

2021. máj. 15. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Oké, látom valamennyire értesz hozzá, így kibővítem a kérdést.

Szükségem van egy light distrora laptopomra, szóval vagy marad az Ubuntu, esetleg elgondolkodom valamilyen lightosabb verzión. Ezek mellett egyelőre ott a win10 is dual-bootban, de azt eltüntetem, amint meglesz a PC. Kell még egy privacy focused OS, valószínűleg a Tails, de ott meg az egész flasht felhasználja, tehát nem használhatom többé normális USB-ként (a fennmaradó tárhely miatt szerintem pocsékolás). Persistance-ről mi a véleményed? Megéri foglalkozni azzal? Vagy csak vegyek egy 16 GB flasht, majd arra rakjam rá a Tails-t?


Az új gépem főleg gamingPC lesz, de ott is mindenképpen szeretnék egy ubuntu partitiont (bár értelmet ne keress benne).

2021. máj. 15. 22:36
 7/7 anonim ***** válasza:

Lightos disztrónak nem rossz a Xubuntu, de szerintem az MX vagy az Antix még jobb lenne.


A Tailshez én vennék egy flasht és arra telepíteném.

2021. máj. 16. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!