Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Az Ubuntu mennyire használható...

Az Ubuntu mennyire használható a mindennapokban?

Figyelt kérdés
Korábban sosem használtam Linux alapú rendszert, de a frissen vásárolt laptopomhoz azt adtak alapból. Gondoltam, ha már ott van, nem gyalulom le lendületből, megnézem milyen. És meglepően szimpatikus. Alapvető dolgokra teljesen használhatónak tűnik, tök jó programok vannak a szoftver központban. Egyedül a Libreoffice szokatlan, de rövid Google keresés után abba is sikerült MS betűtípusokat varázsolnom a terminálban. Nem vagyok nagy gamer, de néha játszanék, ezt itt ugye nem nagyon lehet, viszont a többi dologra (irodai alkalmazások, filmnézés, néha videóvágás stb) vannak helyettesítő programok. Erősen vacilálok, mi legyen most, használjam tovább, vagy menjen inkább a Win10. Ti mit gondoltok pro- és contra?

2019. dec. 26. 20:52
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%
Az Ubuntu jól használható a mindennapokban.
2019. dec. 26. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
92%

Ez teljesen felhasználó kérdése, nekem személy szerint, mint informatikát tanuló jobban bejön a Linux rendszerek, főleg a könyvtár rendszere miatt és a főleg a szabadsága miatt. Nekem Libreoffice van a Windows-os gépemen is szerintem meg lehet szokni, de a Office-al való kompatibilitásra már nem foganék annyira, ez főleg akkor lehet gond, ha a másiknak is meg akarod osztani a fájl akinek nincs vagy nem akar Libreoffice használni.

Játszani, én úgy tudom a Steam több lépést is tett ennek az irányában, azt hiszem elkészült egy átalakított emulátor ami a legtöbb játékot képes futtatni a Steam kliensen keresztül elérhető választékból.

Én a helyedben adnék egy esélyt neki, nem olyan rossz rendszer, ha nem tetszik még mindig ott van a leváltás lehetősége.

2019. dec. 26. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Na igen, pont a kompatibilitás miatt félek én is főleg a Libreofficetól. :)


Amúgy ha már feljött a könyvtárrendszer, na az engem kicsit megijeszt. Letöltöttem egy total commander pótlékot, és hát hú, Windwos után nem teljesen világos, itt mi hol is van és miért. Tudsz esetleg erről valami irodalmat?

2019. dec. 26. 21:21
 4/14 Dongaben ***** válasza:
89%
A Libreoffice-al nem csak megnyitni lehet Word dokumentumokat, hanem menteni is lehet .doc vagy .docx formátumban.
2019. dec. 26. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
89%

Igazából, mint felhasználó nem nagyon kell belemenni a könyvtárrendszerbe. A telepített grafikus fájlkezelő a legtöbb dolgot el tudja végezni, nem igazán kell egyéb program, de ha mindenképpen terminálba keresel akkor az mc(Midnight Commander) ajánlom, nagyon hasonlít a Total Commander-re már megjelenésében és kezelésében is.

Ha a könyvtárrendszer érdekelne a google-n rengeteg oldal foglalkozik. A fontosabb a home mappa itt van a felhasználód könyvtára, és benne az egyéb letöltés, asztal...stb. Ha bővebben érdekel erről vannak részletesebb források is, mint a terminálhoz is, és szinte mindent meg lehet hozzá találni.

2019. dec. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
90%

Egy éve használom fő rendszerként itton, másfél éve a munkahelyemen. (Pontosabban a Linux Mintet, de az gyakorlatialg egy átszabott Ubuntu.)

A LibreOffice meg egy kitűnő programcsomag. Vannak persze a MS Officetól eltérő dolgai, de ezek egy idő után előnyt jelentenek majd, és nem hátrányt. A Windows-os betűtípusok meg jogi okokból nincsenek alapból telepítve, nem a LibreOffice sara. De tök könnyen telepíthető, pláne, ha megvannak a Windows .ttf fájljai.

Egyébként ha nem tetszik a Libre, vannak azért alternatívák. Régebben az AbiWord és GNumeric elég népszerű volt, azért messze nem egy LibreOffice, de van olyan ismerősöm, aki erre esküszik. Vagy ott van a WPS Office. Ugyan nem opren-source, de ingyenes, és nagyon hasonlít a MS Officera. Vagy a SoftMaker FreeOffice, ami ingyenes regisztrációhoz kötött, de végső soron ingyenes. :)

A kompatibilitás meg... mondjam azt, hogy a probléma nem sokkal nagyobb, mint két különböző verziójú MS Office-dokumentum között? De mint mondom, érdemes kipróbálni a WPS/Kingsoft, illetve SoftMaker Office-okat is. Legfeljebb ha nem jön be, eltávolítod. :)

Illetve a Microsoftnak van online Office-a, ha minden kötél szakad.

Nyilván lesznek szokatlan dolgok a Linuxban. (Mint ahogy a Windowsban is vannak azok számára, akik nem azon nőttek fel.) A könyvtárrendszerről annyit érdemes tudni, hogy a meghajtók mind egy nagy struktúrába vannak szervezve. Erről némi olvasni való:

[link]

[link]

[link]

Igazából teljesen logikus. Ha valami cserélhető médiát teszel be, az alapértelmezésben a /media/felhasználónév/kötetnév könyvtárba csatolódik be, de kellő szakértelemmel ez megváltoztatható. (Nálam például a pendrive a /pdrive; a DVD-RAM a /dvdram, a Blu-Ray a /bluray könyvtárba csatolódik be.)

Ez addig ijesztő, ameddig meg nem szokod. Igazából a Windows sokkal kaotikusabb, csak ugye azt már megszoktuk. :)

Fájlkezelőnek én Midnight Commandert használok, bár való igaz, elsőre rémisztően fapadosnak tűnhet. :D De van még egy halom TC-klón, amik közül lehet válogatni.

A játékokkal kapcsolatban három dolgot tudok mondani: egyrészt egyre több játék fut Linuxon is. Nekem könnyű dolgom van, mert 90%-ban retrózni szoktam, emulátor meg Linux alatt is van minden elterjedtebb rendszerre. Sőt, a Dolphin GameCube-emulátor jobban fut Linux alatt, mint Windowson. (Egyébként ami nagyon tetszik a Linuxban, az a hatékonysága. A munkahelyen - rendszergazda létemre - egy 10 éves PC-n dolgozom, és a friss Linux Mint van olyan gyors, mint munkatársam 450 ezres laptopján a Win10. A másik dolog, amit nagyon szeretek a Linuxban, az a biztonsága.)

Visszatérve a játékokra: egyre több játékot adnak ki Linuxra is. Oké, ne kerteljünk, sajnos általában nem az "AAA" címek ezek, de pl. gog.com-on is szép számmal vannak új, Linuxon futó játékok. (WonderBoy: The Dragon's Trap; Surviving Mars; Project Hospital, stb. Összesen ezer körüli cím, persze, beleértve az emulált régi játékokat is.)

Másrészt sok Windows-alapú játék remekül fut a Wine emulátorral. Érdemes azért előtte pontosan utánanézni, hogy mennyire működőképes a kiszemelt játék Wine-nal, nagyjából azt tudom mondani, hogy kb. a játékok fele fut probléma nélkül, vagy esetleg minimális, alig észrevehető, egyáltalán nem zavaró problémákkal. A másik felével azért lehetnek bajok. (Épp a napokban kockultam jópár órát Stronghold Crusader 2-vel, és ha nem tudtam volna, akkor meg nem mondtam volna, hogy emulált környezetben fut.)

A harmadik dolog: semmi akadálya, hogy mindkét rendszert feltedd. ;) Nálam is ott csücsül biztos, ami biztos egy Win7... az már más kérdés, hogy ebben a hónapban még nem indítottam el, de tavaly, amikor felújítottam a gépemet, gondolva arra is, ha esetleg mégse lennék maradéktalanul elégedett a Linuxszal, feltettem a Win7-et is. Persze, ennek hátránya, hogy a háttértárat el kell osztani a két rendszer között.

Illetve ha nagyon-nagyon Windows-alapú szoftvert kell futtatni, szóba jöhet még a virtualizáció. Bár ez elég erőforrásigényes dolog, és játékok, meg multimédia esetén nem a legjobb megoldás, de mondjuk ha időnként Visual Studióban kell fejlesztenem (Microsoftos programozó cucc), csak elindítom Virtualboxban a Windowst, és kapok egy ablakot, benne a Windowszal, ki sem kell lépnem Linuxból.

Én csak bátorítani tudlak, van olyan laikus ismerősöm is, aki áttért, és nem nyilatkozott negatívan. ;) Egy próbát mindenképp megér.

2019. dec. 26. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
86%

#5

Könyvtárszerkezet


/

# A hierarchikus könyvtárfa kiindulópontja (gyökér könyvtár)

/boot

# A rendszer indításához szükséges állományok helye (grub, vmlinuz, stb)

/bin

# A futtatható parancsok könyvtára -binaries

/sbin

# A rendszergazda parancsai -superuser bin

/lib

# Az induláshoz szükséges osztott rendszerkönyvtárak -libraries

Továbbá tartalmazza a rendszerhez csatolható modulokat, meghajtóprogramokat

/dev

# A rendszerhez csatlakozott, csatolható különleges állományok -devices

/etc

# Beállítófájlok, helyi indító parancsok, jelszavak, hálózati-beállítók, etc. helye.

/home

# Minden felhasználó saját könyvtára itt foglal helyet. (Otthon, édes otthon)

/mnt

# A felcsatolt (mountolt) perifériák könyvtára. -mount

/proc

# Itt látható, ahogy a rendszer "él és lélegzik". (szellem a gépben) -process information

Érdemes tüzetesebben átnézni, hiszen érdekes dolgokat találhatunk itt.

pl.: /proc/cpuinfo fájl kiíratásával információt kaphatsz processzorodról.

/root

# A rendszer gazdájának könyvtára.

/tmp

# Ideiglenes adatok tárolására használt könyvtár. -temp

/usr

# Alkalmazások, rendszereszközök tömkelege, a legforgalmasabb könytár. (pl X Window)

/var

# Változó adatokat tartalmazó állományok könyvtára. /pl.: nyomtatási munkák, levelek, etc)

/var/log : napló fájlok, különös jelentőséggel bírnak a rendszer biztonságának szempontjából


[link] oldalról van, ha érdekelne több minden a parancsokról, de sok olyan oldal van, ahol a belépő felhasználóknak vannak segítségek, leírások.

2019. dec. 26. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
71%

Teljesen jól használható, bár személy szerint a Linux Mintet szívesebben használom, mert "Windowsosabb" felülettel van kialakítva és kevésbé erőforrás igényes mindamellett, hogy Cinnamon felülettel még jól is néz ki.


A legtöbb linux előnye, hogy minden azonnal megtalálható benne, a legfontosabb alkalmazások amit windowsos használ az ember, ugyanúgy ott vannak (Chrome, Firefox, VLC) vagy van jó alternatíva.


Irodai alkalmazásoknál sem hiszem, hogy nagy kompatibilitási probléma lenne, na meg átlag ember nem küld napi szinten ilyen dolgokat, ha mégis, akkor meg 90%-ban PDF-be menti ki, hogy megmaradjon a formázás.


Kontrának viszont ott van, hogy manapság egy Windows 10 aktiváló kódot 2-3 ezer forintért meg lehet venni, és akkor ott van a rendszer.

2019. dec. 26. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok kedves választ, és segítséget.


Valóban, így elmondva a struktúra talán még logikusabbnak tűnik, mint a Windows, csak hát 20 éve azt használok, ennyi idő alatt már megszokja a hülyeségeket is az ember. :)


Játékok szempontból igazából a Football Manager a szívfájdalmam, mert az nem érhető el Windwosra, pedig nagy kedvencem. És ott ugye még a konzol se alternatíva.


A kompatibilitás inkább a ppt kapcsán érdekel, mert doksinál valóban ott a pdf, de prezentációnál nem jó buli, ha élesben derül ki, hogy mégse lesz jó a dolog, mindig letesztelni előtte meg egy a windowsos gépen macerás azért.


Amúgy a dual bootra én is gondoltam, be is raktam bootolni a win10-t usb-n, de csak úgy engedte volna felrakni, ha teljesen formázom az ssd-t. Ahhoz meg már túlságosan belaktam az Ubuntut, hogy csak így csípőből leokézzam. :)


Még egy kérdés a programokkal kapcsolatban: A szoftverközpontban lehet valahogy részletesen is keresni? Mert pl vágószoftver érdekelne, de "hang-és videó" alatt listáz nekem 500 dolgot mindenféle lejátszóktól kezdve, na most itt marad az, hogy mindegyik leírását egyenként elolvasom? Meg állítólag vannak olyan programok is, amik nincsenek is a szoftverközpontban, és fizetősek pl. Hol érdemes ezeket keresni?


Előre is köszi mindent!

2019. dec. 26. 23:47
 10/14 A kérdező kommentje:

Na még egy kérdés. :)


Kíváncsiságból felraktam az uTorrentet a szoftverközpontból, de mintha az egész egy kamu Windows alatt futna. Ez így normális? A mentés helyének megadásánál nem is lát rá a gép nagy részére. Próbaképp megcsináltam, hogy akkor rögtön a C:\user alá töltök le valamit. Meg is volt, az uTorrent seedelt és szerinte ott is volt, de amúgy rohadtul nem. Végül a home könyvtáron belül egy sokadik alkönyvtárban találtam egy kamu C meghajtót, meg egyebeket, és ott volt, de onnan nem lehetett közvetlenül megnyitni, ki kellett másolni a home-ba pl. Ez így most mi? :)

2019. dec. 27. 00:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!