Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Melyik Linux disztribúciót és...

Melyik Linux disztribúciót és felületet válasszam?

Figyelt kérdés

Pár hete kipróbálgattam a linuxokat, és eléggé bejöttek, előtte nagyon sokat bohóckodtam a windows 10-el, ami teszem hozzá, nem volt olyan rossz, sokszor újra kellett rakni, mert belenyúltam, a lehető legtisztábbra akartam gyalulni, és részben sikerült is. Szóval annyi a lényeg, hogy olyan disztrót keresek, ami nagyon stabil, tényleg szabad, és én is szabadon alakíthatom, akár terminálon keresztül, persze ez igaz mindre. Grafikus felhasználói felület azért legyen persze, mert átlag felhasználásra és tanulásra is kellene egyben, de nekem a grafikus felület éppen annyira kell, hogy faék egyszerű kockák és színek legyenek.


Próbáltam az Ubuntut, de annyira nem jött be, nem tűnik olyan stabilnak, és túlságosan windowsos, a Linux Minttel együtt. A lehető legtöbb szoftvert, kodeket, működéshez szükséges cuccot magamnak szeretnék telepíteni és testre szabni, a grafikus felület pedig nagyon faék legyen.


Jelenleg azt mondom, hogy a Debian kell nekem, de igazából a böngésző menjen rajta, aztán majd kiokoskodom, csak ne legyen tele sok esztétikai beállítással, és csicsával.


A grafikus felületekben tudna valaki segíteni? Tulajdonképpen melyik is a Gnome felület? Amit az Ubuntu használ? De akkor melyik a Unity? Egy felületet is ajánlhattok. Az Arch féle disztrókkal mi a helyzet? Jók lennének, ha a grafikus felület csak szükséges "rossz" vagy ha átlag felhasználásra és tanulásra is kell a gép, akkor felejtsem el őket?



2021. máj. 16. 06:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Én debiant használok majdnem 3 éve. A kollégámnak is ubuntu van, de azt mondja, neki is a debian komolyabbnak tűnik. A gnome nekem nagyon nem jött be. Így kde-t telepítettem. Plusz telepítettem a laptopra ldxde-t, lxqte-t és xfce-t. A kde-kivételével mind nagyon faék, gyors, nincs gépigénye. Lxqt fut egy ideje nálam, annyi bajom van vele, hogy nem mindig akar visszatérni laptop lecsukás után.
2021. máj. 16. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Ja, és a unitx a gnome utódja, àllítólag nagy erőforrásigénnyel, de sosem peóbáltam, mert a gnome sem jött be.
2021. máj. 16. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
67%

Ha olyan disztró kell, amit abszolút testre lehet szabni már az elejétől fogva és csak azt telepíti fel, amit te is szeretnél, akkor jó választás az Arch, a Gentoo, vagy az LFS (ami igazából nem disztró). Ez az alulról építkezős módszer.


Ha felülről lebontós módszert akarsz, akkor feltelepítesz egy bármilyen disztrót, és eltávolítgatod azt, amire nincs szükséged.

Tudom javasolni az AntiX-ot, az MX Linuxot, a Devuant, vagy akár a Debiant is. Én a múlt héten telepítettem egy AntiX-ot a céges gépemre virtuális gépként. Kb. 3 óra alatt szétszedtem annyira, hogy egy nagyon minimális paranccsoros konfigot kaptam, de még ezt is lehetne tovább bontani.

Az AntiX eleve valami nagyon lightweight asztali környezettel jön (IceWM, Fluxbox, JWM), nincs benne systemd, semmi sallang.

Az én PC-men Manjaro van, minden felesleges service letiltva (avahi, NTP, stb.), és van rajt egy Openbox tint2-vel (ez a tálca), rofi (programindító), volumeicon (hangerőszabályzó), clipit (vágólapkezelő), nm-applet (hálózati kapcsolat kezelő), meg egy lxpolkit a Polkit miatt.

De újabban inkább az i3 nevű ablakkezelőt használom. A laptopon nagyjából ugyanez az összeállítás van. Rendszerbetöltés után 230MB-nyi RAM-ot fogyaszt az egész rendszer.

2021. máj. 16. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
88%
Debiant meg Archot kezdőnek nem ajánlgatnék. Ami szerintem a legjobb az a Manjaro, egyszerű feltenni, és tudod használni az aur csomagkezelőt, nem kell 1000 helyről beszerezni csonagokat mint Ubuntu/Debian alapúaknál. Felúlet oedig KDE, bár egy ideje már Cinnamont használok és bár nincs olyan jó, de azért eléggé testre lehet szabni. Perpill Manjaro Cinnamon-t használok (community distro)
2021. máj. 16. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

4 Öö én is kezdő voltam 3 éve. Semmi bajom nem volt a debiannal. Meg a netbookon puppyval játszottam, na az kicsit macerásabb volt. Korábban opensuse-t próbálgattam, talán ezért is nem váltottam korábban linuxra, mert az ratyi volt.


A csomagokat sem kell 1000 felől összeszedni, pedig programozok alatta arduinot, csináltunk webservert djangoval, maria-db-t használunk. Talán egyszer kellett máshonnan szerzett cuccot magamnak fordítani, mert a tgui c++ alá nem volt meg debianon.


Amiket említettél, nem igazán ismerem, de nem

Feltétlenül értek egyet azzal, hogy minden terhet vegyünk le a kezdők válláról. A legjobb példa, hogy windowst 22 éve használok, linuxot csak 3, mégis jobban ismerem a linux lehetőségeit már. Pedig én sem vagyok egy it-guru.

2021. máj. 16. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
+ a raspberryn is a raspbian a legelterjedtebb.
2021. máj. 16. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors és részletes válaszokat. Tudok egy pár dolgot a számítógépekről és programokról, de az utóbbi időben elhúztam az elektronika és a hardverközeli nyelvek felé, úgyhogy nagyjából ezért választanék egyszerű rendszert, de azért kezdő vagyok, a terminálos dolgokat csak a grafikus felület alatt használnám, annyira nem kapnék szét egy rendszert, azért 1-2 dolog legyen rajta, emellett szeretem a másoknak is jól bevált dolgokkal kezdeni, abból fejlődni, bár igaz, sokszor kell kockáztatni is.

Milyen lenne mondjuk egy Debian + LXDE?

2021. máj. 16. 11:13
 8/13 anonim ***** válasza:

Igazából bármelyik disztró szétszedhető bármilyen szinten.

Szerintem a Debian LXDE-vel jó választás.

2021. máj. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha ennyire faragni akarod,akkor Gentoo vagy Arch.
2021. máj. 16. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Majd később szeretném, de ezekkel nem merek kezdeni. Szerintem megpróbálom a Debian + LXDE kombót, az kellően egyszerű és letisztult, de azért grafikus, aztán jó lesz használni is, és tanulni is.
2021. máj. 16. 15:29
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!