Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Melyik a legjobb linux distro...

Melyik a legjobb linux distro hétköznapi használatra?

Figyelt kérdés
2022. febr. 13. 23:19
1 2
 1/14 anonymousreview60 ***** válasza:
82%
Puppy Linux, Linux Mint, Ubuntu.
2022. febr. 14. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
15%

OpenSUSE Tumbleweed

vagy

Windows WSL-el

2022. febr. 14. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
89%

Erre nem lehet egzakt választ adni. Bár ha nagyon muszáj konkrét disztrókat mondani, én erősen hajlok a Linux Minthez, vagy az Ubuntuhoz.


#2: Na, az pont nem. Ha már OpenSUSE, akkor a Leap verziót ajánlott használni, a Tumbleweed rémesen instabil.

2022. febr. 14. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Szubjektiv velemeny: izmosabb gepen Ubuntu, gyengebb vasra Mint+Mate. Vallalkozo kedvueknek ezek alapja: Debian.
2022. febr. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Nekem Manjaro, neked marad a kipróbálgatás. Mind egyformán jó, de ízlések és pofonok.
2022. febr. 15. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Aki meg akarja érteni a linuxot, annak először a csomagkezelést érdemes megérteni. Windows-on hagyományosan úgy telepítesz programokat, hogy letöltöd a gyártó honlapjáról (vagy valahonnan) a legújabb verziót, azt felinstallálod. Ez eléggé ilyen szabadelvű megoldás, mert mindent a gyártóra bízol. Windows-nál általában erre az is rájön, hogy az egész zárt forráskódú, szóval fogalmad sincs, mit telepítettél, max bízol a kibocsátóban.


Linuxnál a csomagok jelentős része nyílt forráskódú és nem a gyártó honlapjáról telepítgeted őket, hanem az adott linux központi szoftvertárolójából. Oda pedig általában egy bizonyos szintű ellenőrzés, kitesztelés alapján kerülnek be. Az egyes Linux kiadásoknál ennek a kitesztelésnek a mértéke különbözik.


Szerver disztróknál nyilván nagyon stabil csomagok kellenek: Debian stable, CentOS pl, így ezek általában régi verziókkal dolgoznak.


Asztali disztróknál lehet közepes mérvű a kiteszteltség, vagy kb. csak ilyen átfutásos jellegű. Közepes mérvű a Debian testing-nél, vagy az Ubuntu nem LTS kiadásainál. Az Ubuntu LTS-t a nem LTS és a Debian stable közé lőném be.

A legújabb csomagokat szolgáltatja az Arch, a Suse rolling változata, a Fedora, meg még jó pár disztró. Ezek a legújabb technológiákat hozzák, de nem annyira összecsiszolt rendszerek általában.


Mindkét vonalnak vannak előnyei és hátrányai. A stabil disztrókban az elavult csomagok sokszor hetekig, hónapokig várnak a biztonsági hibák javítására. Ugyanígy, ha felveszel egy hibát, ami a stabil jelleg ellenére mégis benne maradt az adott rendszerben, sokszor azt a választ kapod, hogy menj a kibocsátóhoz(upstream). Ok, felveszel a kibocsátónál egy hibát, ő meg elküld a retekbe, hogy miért archaikus verziót használsz a programjából.


A legújabb csomagos disztróknál meg, ahogy írtam, sokszor ilyen félkész érzeted van, esnek szét, bugosak a dolgok. Előnye, hogy általában a kibocsátó (upstream) is kb. ugyanazon a verzión áll a git-ben, így gyorsan reagálni tud a nyígásodra, érdemben.


Laikus fejjel én egyébként Ubuntu-t, vagy Manjaro-t tennék. Amúgy is ezek a legdivatosabbak most. A Manjaro-t nem próbáltam még, de azt mondják, hogy fenszi meg felhasználó barát.

Az Ubuntu-ban azt szeretem, hogy sok csomag azonnal elérhető a tárolókból és nem kell külső tárolókból gányolni. A Fedora-ról ez már nem mondható el. Ha jól emlékszem, már egy VLC-t sem tudsz külső tároló nélkül feltenni. Azt meg ugye nem szeretjük, mert nem hivatalos.


Blablablabla. A végtelenségig tudnám írni ezeket a dolgokat.

2022. febr. 16. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
6 - innek egy sort veled.
2022. febr. 16. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

7-es, csalódnál, mert ilyen rendszer admin dolgokban nem vagyok jó. Inkább a saját gépem szeretem gányolgatni, amikor lazább napjaim vannak.

Ja és ami a legrosszabb: sosem telepítettem Gentoo-t, pedig már oly sokszor próbáltam rávenni magam egy-egy ilyen upstream hibajavítós kínlódás után, amikor csillogó szemekkel néztem a szépen formázott weboldalukat a legújabb verziókkal. De gondolom azért tudják mindig a legújabbat szolgáltatni, mert forrás alapú a csomagkezelés.

Nem vágom annyira.

2022. febr. 16. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
8 - én csak egy sört mondtam. Nem akarom, hogy torvaldszok, gécek meg dzsobszok legyünk egyből :D
2022. febr. 16. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonymousreview60 ***** válasza:
A VLC is tárolóból jön, csupán nem javasolt: [link]
2022. febr. 16. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!