Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Melyik a kedvenc Linux disztri...

Melyik a kedvenc Linux disztribúciótok és miért?

Figyelt kérdés

2022. jún. 7. 17:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%
A Linux Mint. Mert felrakom és egyszerűen csak működik. Jól be lehet rajta rendezni a saját virtuális "birodalmamat", és minden feladatra jó. Játékokat például minimális beállítással még jobban visz, mint a Win 10.
2022. jún. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Linux Mint Mate.


Kezdjük ott, hogy eredendően SuSE Linuxszal kezdtem. Aztán olyan 2007 környékén ismertem meg az Ubuntut. Pontosabban a Kubuntut, mert a KDE nagyon tetszett. (SuSE alatt is azt használtam.) Sokáig maradtam is Ubuntus, de aztán egyre több olyan dolog került be abba a rendszerbe, ami nagyon nem tetszett. A Unity felület főleg nem. Persze, ott is első dolgaim egyike volt, hogy a KDE-t feltettem. De aztán láttam, hogy létezik Mint is, ami gyakorlatilag egy átszabott Ubuntu, ami az eredeti Ubuntu szellemi örököse, így amikor esedékessé vált egy háttértár-csere a gépemben, tettem egy próbát a Minttel. Mindenképp maradni akartam a Debian-vonalnál, talán ennek a legjobb a szoftvertámogatottsága, meg ekkor már megszoktam azokat disztró egyedi jellegzetességeit. A Mate és Cinnamon felületek között vacilláltam kicsit (KDE már sajnos nem jött szóba, tekintve, hogy mekkora bughalmaz lett...), de a Mate győzött, nagyrészt azért, mert némelyik Wine-nal futtatott játék "softlockolta" a grafikus felületet, ha képernyőképet csináltam benne. Mate esetében ilyen nem volt.

2022. jún. 7. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Dongaben ***** válasza:
100%
Ubuntu. UHU-val kezdtem anno, vagy 20 éve, érdeklődés szinten. Bejött, így A mai napig megy a Linux egy gépemen. Sokan nem szeretik a "Linux-os közösségben", de nekem bejött.
2022. jún. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 SIDLER22 ***** válasza:

Manjaro-t használok KDE Plasma felülettel.

Arch alapú rendszer mellett elsősorban a rolling release miatt döntöttem másrészt meg az AUR miatt. Így szinte minden létező programot elérek belőle és nem kell repo-kat belinkelgetnem a csomagkezelőnek. Ezen belül a Manjaro-t a népszerűsége miatt választottam hozzá és kb ennyi. Olyan sok nem köt a Manjaro-hoz. Sokkal jobban kötődök magához az Arch-hoz mint azon belül a Manjaro-hoz. A KDE felületet meg azért választottam mert modern és kiforrottnak találom. Qt5-ben írták amiről úgy olvastam, hogy modernebb és több lehetőség is van benne. Ezen kívül szép a felülete. Kb ennyi.

Annó próbálkoztam ubuntuval és Debiannal. A lecsupaszított Debian mint szerver tök jól ellátta a feladatát és a mai napig használnánk ha nem lenne bérelt AWS-ünk. Viszont mint felhasználó háromszor is megszívtam a Debian/Ubuntu párossal.

Egyszer például a GRUB úgy tönkrevágta telepítés után a partíciókat, hogy az egész rendszert újra kellett telepíteni. Persze tudom, hogy lett volna rá megoldás, de szerintem ha az átlag felhasználót nézzük és kap egy ilyen hibát akkor nem az a megoldás, hogy "hát tanuld meg, hogy hogyan kell EFI partíciót visszaállítani". Hanem mondjuk megoldják, hogyha egyszer a telepítésnél mutatja a GRUB, hogy "van egy Windows szóval nyugodtan továbbmehetsz mert a betöltésnél is meg fog jelenni" akkor jelenjen már meg a betöltésnél is tényleg és ne poénkodjon velem, hogy telepítésnél ott van a talált OP rendszerek listáján utána meg kis viccesen eldugja előlem úgy, hogy a berendezett Windows-omat telepíthetem is újra.

Másrészt meg szerintem az Ubuntu nem stabil. Még 2016 környékén VirtualBox-ban feltelepítettem, hogy kipróbáljam. Kezdtem egy akkoriban teljesen átlagos programmal. Skype. Elindítom a programot és lefagy az egész rendszer majd újraindul (mármint a Virtuális gép csak). Oké. Feltettem egy egyszerűbb játékot (Minecraft). Elindítom és a játékban nem tudtam mozogni az egérrel. Amúgy a rendszerben ment, de az alkalmazásban nem. Itt persze lehet, hogy a Virtuális egérrel kellett volna valamit állítani, de ezen kívül is volt vele annyi problémám, hogy megutáljam.

Aztán megismertem az Arch-ot és a Manjaro-t és most már 1 hónapja ezt használom és hibátlan. Semmi problémám nincs vele 👍


Hát ezért szeretem én az Arch-ot. És igen tudom másoknak viszont az Ubuntu működik tökéletesen és valójában én vagyok a hülye és csak egy-két dolgot kellett volna beállítani. Hát... Arch-on még azt se kellett. Ezért tartom jobbnak.

2022. jún. 7. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Én csak szerverként használok Linuxot, ott Debian-t. Két okból. Az egyik, hogy ezt szoktam meg (3.0 óta ez van), a másik, hogy release-ről release-re viszonylag kevés nagy változás történik, ami kifejezetten hasznos, főleg, ha sok van belőle. Ha desktop-on használni, asszem' akkor is ennél maradnék, vagy vennék egy RHEL, vagy SLES workstation-t. :-)
2022. jún. 7. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

#3 "Sokan nem szeretik a "Linux-os közösségben", de nekem bejött."

Én erre annyit mondok, hogy normális emberek között a különböző preferenciák szépen megférnek egymás mellett. :-)

Tudom, vannak, akik képesek belháborút vívni azon, hogy melyik disztró, vagy asztali környezet a jobb, de ennek egyrészt nem sok értelme van, másrészt meg: pont az a szép a Linuxos, és egyáltalán: az open-source világban, hogy nem egyetlen választási lehetőség van. Soha nem fogom megérteni, akik marakodnak azon, hogy más milyen disztrót használ. Nem ez az eszmeisége ennek a közösségnek. :-)

2022. jún. 8. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

nincs kedvenc.

Sima ubuntu server fut a home serveremen, (ezen ami fut, a routert váltja ki dhcp, és nameserver, samba, ftp, torrent, plex, tvheadend, erpnext, owncloud, homeassistant, shinobi, facebox realtime face detection)


Van 2 gép amit én használok, egyiken ubuntu mate van, a másikon manjaro..

a matet talán jobban szeretem, mert több éve (6-7) fenn van műküdik, stabil, a manjaro december óta van.


Ez is jó mert működik, itt az aur sikeresen megszivat néha, felrak nem működő teamviewer packaget, vagy a mániája hogy jelez hogy van frissítés, azt frissít majd azt hiszi hogy a régi verzió van fenn ilyenkor vagy kézzel editálni kell a config file-t vagy 1 hónap múlva kijavítják. Most szerintem még a dotnet package ilyen bugos.. persze fel se megy sok csomag, meg összeakad mindennel.


De más nagy bajom nincs vele, az installáció se volt probléma mentes..


szóval ha kedvenc kellene akkor ubuntu mate, egyszeruen minden leírás van hozzá, sokan használják, nem kell átgondolni ha ez ubuntu alatt így akkor manjaro alatt hogyan is lehet ??

2022. jún. 8. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 gentoojedi ***** válasza:
100%
Kezdő és olyan felhasználóknak, akik nem akarnak a motorháztető alatt matatni nagyon tudom ajánlani Mageiát (volt Mandriva, azelőtt Mandrake) Így, hogy (open)SuSE is szóba került. Azon jó a kde is. (open)SuSE-n szintén, de ott szigorúan a Leap ág, semmiképp nem Tumbleweed.
2022. jún. 8. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Tom Benko ***** válasza:
58%
Arch. Uhuval kezdtem, az futott sokáig, még csomagoltam is hozzá. Aztán szépen megöregedett, és a devteam a füle botját sem mozgatta. Akkor váltottam Ubuntura, de az annyira bloat volt akkoriban, hogy nem sokáig húzta. Akkor váltottam Frugalware-re, ami pár évig ment, aztán a levlistát lassan elborította a spam, az érdemi infók meg elhaltak. Akkor a pacman miatt kíváncsi lettem az Archra, azóta is azt bütykölök. De nagyobbik fiamnak lett az online oktatás örömére egy laptopja, amint Ubuntu volt, azt csak dist-upgrade-eltem, azóta is fut. Lassan az öccsének is kelleni fog egy, szerintem arra Slacket vagy Debiant telepítek. Vagy a fene tudja, mit.
2022. jún. 8. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
PCLinuxOS - MATE
2022. jún. 9. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!