Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windows 10 alternatíva?

Windows 10 alternatíva?

Figyelt kérdés

20 éves laptopon milyen Windows 10 futna el akadás nélkül?

Nyilván a 32 bites starter/home is sok neki, így valami erősen lebutított kéne, nem "eredeti". Olyanokra gondolok mint a Versa vagy a Rasperrykre kitalált Windows. Sajnos Linux disztrók és egyéb nem játszik, csak a Windows 10 alapú rendszerek.

Melyik a legeslegkisebb hardverigényű amit ismertek?



2022. jún. 8. 20:28
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
Esetleg a Windows 10 Lean? Vagy annál is van kisebb?
2022. jún. 8. 20:30
 2/25 anonim ***** válasza:

"Sajnos Linux disztrók és egyéb nem játszik, csak a Windows 10 alapú rendszerek."

Akkor a Windows 10.

Mi is igazából a kérdést?

Mókolt rendszert eleve nem célszerű feltenni.

Vagy felteszel egy korabeli Windowst arra a gépre, vagy egy Linuxot.

2022. jún. 8. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Nyilván igényesebb mókolt rendszerben gondolkozok. Én Linux párti vagyok, de olyan megbízást kaptam hogy kizárólag Windows 10 szerűség legyen, oldjam meg valahogy. De kompatibilitásban eddig a Lean vezet. A Raspberrys elvileg még gyengébb gépeken is fut, de laptopra nem szívesen raknám. Én a Raspberrymen eleve Raspbiant futtatok, szóval ráadásul 0 tapasztalatom van azzal a verzióval.
2022. jún. 8. 20:37
 4/25 A kérdező kommentje:
Esetleg tiny10?
2022. jún. 8. 20:58
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Egy dolgot megtanultam eddigi pályafutásom során: nem szabad mindent elvállalni. Mert vannak, amiket nem lehet kulturált módon megoldani, és ha mégis sikerül valahogy, akkor sem az lesz az eredmény, amit az ügyfél várna. Én ezt a saját bőrömön tapasztaltam meg. Elmesélem, ha nem haragszol. Már 10-12 éves sztori. Mélyszegénységben élő család, sok gyerekkel, és egy kb. 10 éves, nagyon rossz állapotú számítógéppel. Tudtam, hogy ezen pénzt nem fogok keresni, de gondoltam, jótékonyságból megcsinálom. Legalább a gyerek esetleg magába szív valamit az informatikából, lesz hol gyakorolni az órai feladatokat, és talán viszi majd valamire. Én naiv ilyeneket gondoltam. Hardveresen is kellett egy alapos takarítás annak a gépnek, szerencsére a kondenzátorok a tápban meg az alaplapon épek voltak. A merevlemeze kuka, szerencsére volt elfekvőben egy, ami már nekem nem kellett, hát beáldoztam rá. De előtte még kb. 5 órán át próbáltam trükközni, hogy hogyan tudnám a szektorhibás vinyót életre kelteni. A DVD meghajtóval is órákat tököltem jópár órát. RAM-ot tettem bele kicsivel többet, és végül egész pofás gép lett. Az XP egész normálisan el futott rajta. Vittem a gépet, természetesen ingyen csináltam, majd pár nap múlva visszahallottam, hogy én egy használhatatlan gépet adtam nekik, mert a "gétéjá" sem fut rajta. Hát a f***om...

Na, pár ilyen eset után felhagytam a jótékonykodással, meg a sz*pással, hogy az ügyfél lassan már eszmei értékű régiségére bármit felimádkozzak. Egy csomó idő elmegy vele, és a vége úgyis az lesz, hogy én rossz munkát végeztem, mert használhatatlanul lassú a gépe. Ha meg a gépnek megfelelő oprendszert teszek rá, akkor meg azon lesz a hiszti, hogy miért nem az épp aktuális Windows van rajta?


Egy 20 éves laptopra még egy kiherélt Windows 10 sem biztos, hogy felmenne. Vagy ha fel is megy, szenvedés lesz vele dolgozni. Minimálisan 4 GB RAM, vagy inkább 8, meg SSD az elengedhetetlen, ha az ember elviselhetően akarja használni a gépét. A legrégebbi, amit próbáltam, egy Samsung N150-es netbook volt: 1 GB RAM, 256 GB HDD, Intel Atom 1,66 MHz, 2010-es gyártmány. Kegyetlen volt. A Win7 is nyöszörgött rajta, a 10 meg valahol a tragikus és a nevetséges között volt.

Nem tudom, hogy a te géped milyen, de ha 20 éves, nem vagyok benne biztos, hogy ennél erősebb lesz. 2002 körül az az AMD Duron, meg a P4 procik világa, és általában olyan 128, vagy felsőbb kategóriás gépeknél 256 MB volt a szokásos RAM mennyisége. Egy ilyenen talán még a Win10 telepítője sem indul el.

Háttértár van elég?


A Raspberryre összegányolt (jobb szó nincs rá) Win10 meg egyszerűen nevetséges. Személyesen ugyan nem próbáltam, de jópár videót és tesztet láttam róla. A vér nem válik vízzé. A Win10-et "erőgépekre" tervezték, akkor is, ha ARM portot is csináltak belőle. Talán a 8 GB-os Pi 4-nél azt mondom, hogy elviselhető. De 4 GB mellett? (Amilyen pl. a Pi 400.) Kínszenvedés.

Ráadásul a Pi egy erős vas a 20 évvel ezelőtti PC-khez képest. 1,5 GHz, 4 mag, 4 GB RAM... ez többszöröse egy két évtizedes gépnek, még akkor is, ha az ARM architektúra némiképp más. Ráadásul az nem is menne fel egy PC-re, mert más az architektúrája.

Mókolt Windowsokkal meg eleve nem foglalkozok, nem mondom, hogy minden esetben rosszak, de azért nálam komoly bizalmi, és stabilitási kérdéseket vet fel. (Meg persze kétes a legalitása is.)

2022. jún. 8. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

"20 éves laptopon"

Tehát 2002-ben gyártott laptop, gondolom kevesebb mint fél GB ddr1.


Szerintem erre win98 való, esetleg NT4.

2022. jún. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
86%
Tök8 mit raksz rá a böngészés így is nem kínszenvedés lesz hanem lehetetlenség. Egyszerűen azt a sok javascriptet ami minden weblapon fut nem fogja bírni. Új gépet kell venni, tudom hogy drága de a világ ilyen, fejlődik és tartani kell vele a letöltést.
2022. jún. 8. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
54%
A Linux sem világmegváltó. Egy 20 éves gép az 20 éves gép, mindegy mit teszel rá, krva lassú lesz a gép. Tegyél rá olyat amivel eredetileg működött = Windows XP. Csak azzal meg netre ne menj
2022. jún. 9. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
38%

A linux már soksok éve dobta a gyenge régi gépekre való 32 bites rendszer fejlesztését, míg a windows máig fejleszti a win10 32bites verzióját. (Win11-ben már nem)

Úgyhogy akinek régi gyenge processora van (pl 448-as P4) az válasszon windowst.

2022. jún. 9. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
XP vagy 7, amelyik normálisan fut. A 10 nem fog, és egyébként is sokkal rosszabb, mint ezek a régebbi vindózok.
2022. jún. 9. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!