Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Több RAID1 párhuzamos létrehoz...

Több RAID1 párhuzamos létrehozása Windows- és Linux alatt hogyan? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

A RAID1 létrehozása érdekelne Linux alatt, de olyan módon szeretném létrehozni, hogy mondjuk 4 lemezből, az egyik pár lenne az egyik RAID1, a másik pár a másik RAID1 és ezek ugyanazt tartalmaznák, egymás közt szinkronizálnák az adatokat.

Ha jobban-biztonságosabban-stabilabban valósítható meg akár RAID6 vagy 10 3-4 lemezzel mint a párhuzamos RAID1, akkor az érdekelne.


Jó, szemléletes megvalósításokat, lépésenkénti útmutatókat tudtok belinkelni?



2022. júl. 2. 17:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Két raid1 tömböt akarsz raid1-be szervezni? Ez mire jó? Ha van 4db 1TB-os diszked, akkor a 4TB "nyers" helyből 1TB-ot fogsz tudni használni, ez igen rossz arány.


raid10-hez 4 diszk kell, 4-mal nem lehet megoldani.


Amúgy meg minden attól függ, mi a fontosabb. A teljesítmény, a legtöbb használható terület, vagy a rendszerből kieshető diszkek száma, vagyis hogy mennyi eshet ki anélkül, hogy adatvesztés legyen.


Többek között itt tudsz számolgatni:


[link]

2022. júl. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A választ nagyon köszönöm.

A rendszerből kieső diszkek száma szerinti legjobb megoldás lenne a legfontosabb, a teljesítmény másodlagos.


Linux LVM vagy Windows 10 Pro alatti megoldások milyenek és mennyire bonyolultak?

2022. júl. 2. 18:52
 3/14 anonim ***** válasza:

Az LVM az egyszerű, mint a faék, úgy érdemes csinálni, hogy a PV-k legyenek maguk MD eszközök, nem fordítva, mert akkor bonyolulttá válik a dolog (most végig sem tudom gondolni, hogy is működne fordított esetben..). Bár egyébként ha már LVM is van, érdemes megnézni a btrfs, vagy zfs fájlrendszereket, ezek egyben tudnak mindent, amit a raid+lvm közösen ad.


Windows alatt nem tudom, van-e ilyen megoldás, zfs van, de szerintem arról boot-olni nem tud, szóval csak adattárolásra lehet jó. RAID-et meg Win alól csak rendes RAID kártyával csinálnék. A szoftveres megoldás ugyanis nehézkesen monitorozható, vagyis nem nagyon van egyszerű módja annak, hogy a tömb állapotát lekérdezd, vagy csak én nem tudok róla, nem vagyok nagy windows guru, annyit értek hozzá, amennyi ahhoz kell, hogy kiirtsam egy rendszerből amilyen gyorsan csak ez lehetséges :-)

2022. júl. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
LVM-mel hogyan hozható létre már telepített rendszer esetén például RAID5 vagy 10, mi az eltérés?
2022. júl. 2. 19:30
 5/14 anonim ***** válasza:

LVM-mel sehogy, mert az nem arra való :-) Az LVM arra való, hogy több diszket logikailag egy eszköznek láss. Ha ez alatt nem RAID-elt diszkek vannak, akkor bármelyik elpusztul, az egész LVM kötet minden adatával megy a levesbe.


Van mondjuk 3 1TB-os diszkem.


Sima LVM esetén ezekből tudok csinálni mondjuk egy kiskutya nevű volume group-ot, amire létrehozok egy 500GB-os és egy 1,5TB-os kötetet. Látható, hogy a logikai kötet nagyobb, mint a diszk mérete, vagyis az adatok valahol "átlapolódnak" a diszkek között. Ha bármelyik diszk kikerül a rendszerből, akkor kuka az egész kötet. Ezzel a megoldással 3TB helyed lesz, de nincs benne semmi redundancia.


Ha csinálsz a három diszkből egy RAID5-öt (vagy hat diszkből két RAID5-öt), és ezeket használod LVM-en, akkor ha diszk hiba van, attól a kötetek épek maradnak, hiszen az alatta lévő blokk eszközök redundánsak.


Élő rendszeren menet közben megcsinálni csak akkor tudsz ilyet, ha ki tudsz üríteni annyi diszket a rendszerből, ami egy "hiányos", de ép RAID tömböt "kiad". Vagyis ha RAID1, akkor egy diszk, ha RAID5, akkor a háromból kettő. Erre szinkronizálod az adatokat, majd a végén a hiányzó diszket berakod a tömbbe.

2022. júl. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Ezt mennyire nehéz megtanulni?

Élő rendszer alatt arra gondolok, hogy például "sda" lemezen van a rendszer, a többi lemez meg mind RAID-nek van fenntartva.


Van olyan dokumentum, ami lépésenként végigvezet hogyan kell megcsinálni az adott számú RAID szintet, miképpen kell felépíteni a tömböt, mi van ha kiesik egy lemez, hogyan illesztem be a következőt, lemezt hogy veszek ki vagy teszek be a tömbbe stb.

2022. júl. 2. 19:47
 7/14 anonim ***** válasza:

Szerintem nem nehéz, de én ezt csinálom ezer éve.


Rengeteg dokumentáció van ezekről a neten, válogass kedvedre. Azért nem hozok példákat, mert minden doksi feltételez valamilyen előismeretet, és nem tudom, hogy hogy állsz te, mit tudsz és mit nem.


Én a kollégának már ilyen doksit adok erre:


- raid-et összerak

- rendszert átszinkronizál

- grub-ot rendberak

- beboot-ol az új diszkekről


De nyilván neked ez kevés lenne, keresőkérdéseknek (ne magyarul, úgy kevésbé sikeres) viszont jó lehet.

2022. júl. 2. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Debian, Ubuntu ismereteim vannak, telepítés, Grub telepítés, boot menüből ki-betétel, kernelfordítás ha kell stb.

Az UUID-alapú eszköz-kezelést nem igazán ismerem, se a /dev/mapper/ alatt lévő dolgokat (azt hiszem a RAID ez lenne, a DM).

"RAID Howto" szavakkal megpróbálkoztam már, én nem azért kértem egyébként példát, mintha lusta lennék utánamenni a témának, hanem adataim túl fontosak ahhoz, hogy - a RAID terén - nulla ismerettel egy valamilyen doksira rábízzam magam, amiről nem tudhatom, mennyire jól van megírva, nem tanácsol -e butaságot, nem visz -e tévútra stb.

2022. júl. 2. 20:04
 9/14 anonim ***** válasza:

Ezt az itt lévők tekintetében sem tudhatod :-)


Ha az adatbiztonság a fontos, akkor előbb egy jó backup-ot alakíts ki, a RAID semmilyen backup rendszert nem vált ki, "üzletfolytonossági" feladatot lát el csupán (gondolj bele, a sérült fájlrendszer hibája, ill. adatok törlése, változása is szinkronizálva van..).


A debian wiki és az arch wiki elég jó. A digitalocean doksik is megbízhatók szoktak lenni, ill. a howtoforge is hasznos, ezeken nem nagyon vannak hülyeségek.

2022. júl. 2. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Linux alatt az mdadm nagyon primitív és könnyen kezelhető.

Azt olvasd el kb pár perc . Csinálhatsz tesztnek pár particiot vagy file-t amik a raid tömb részei és megszüntetheted újra epitheteted.

2022. júl. 3. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!