Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Linux + Wine kombó több...

A Linux + Wine kombó több vagy kevesebb hardvererőforrást zabál, mint egy alap Windows 10/11?

Figyelt kérdés
Gondolkozom a Linuxra való áttérésen, de játszani is szoktam, emiatt szükségem lenne Wine-ra. Megérné?
2022. szept. 21. 20:12
 1/8 anonim ***** válasza:
24%
Nem.
2022. szept. 21. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

Nem.

Ha játszani szoktál, akkor Steam-en van rengeteg játék Linuxra, a legújabb fancy játékok meg úgysem mennek normálisan Wine-on sem.

2022. szept. 21. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 SIDLER22 ***** válasza:
34%
Én Apexeztem sokáig először Windowson majd Linuxon is. Steam Protonnal linuxon talán még gyorsabban is futott kicsivel.
2022. szept. 21. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

Érdemes lehet, ahogyan a #3 is mondja.


Amire viszont figyelni kell, hogy milyen disztrót választasz! (Mindegyik megmókolható, de ha ezt a kérdést fel kellett tenned, nem biztos hogy érdemes lenne belemenni)


Nekem (tesztelés és cikkírás miatt) a nyáron Deepin volt fent az egyik gépemen, ahol semmi olyan nem akart működni, ami a rendszeren natívan nem futó dolgok indítását tette volna lehetővé.

Nem ment a Wine, se a PlayOnLinux, se a Heroic Launcher, sőt egy idő után a Synaptic Package Manager is megadta magát. (állítólag ezek egy része a következő release-ben javítva lesz)


Én meg tudtam oldani, több mint 20 év Linux használat után, de egy frissen Linuxra váltó személy nem biztos hogy tudja mihez kezdjen.


Ajánlom viszont a következőket:


Drauger OS

Garuda

Ubuntu / Kubuntu

Fedora Game spin


Illetve hátvédként meg lehet említeni a SteamOS-t és a ChimeraOS-t, de ezek inkább felejtősek.

2022. szept. 21. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Azért az sem mindegy, milyen játékokról van szó.

Én Linuxot használok, és 1-2 játék volt csak, amin némit mókolni kellett, de amúgy gond nélkül használom. Játékra is.

Az erőforrás-kérdés pedig nem egyértelmű. A szoftver futtatása némileg nagyobb prociterhelést okozhat, hiszen technikailag egyfajta emulációról van szó. (Még ha ettől a szótól be is gőzölnek a Wine-fanok.) Az pedig prociigényes. Viszont nincs alatta egy lomha, memóriazabáló oprendszer. Szóval összességében memóriafelhasználás szemponjából előnyösebb a Wine, procihasználat szempontjából hátrányosabb.

2022. szept. 22. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha több erőforrást nem is használ, de a teljesítményétől ne várj olyat, mintha natív Windowsos környezetben futtatnád a játékot.

Linuxos Steamben van olyan, hogy proton. Ez egy wine fork, de nagy csodákra ez sem képes.

Ha hardcore gamer vagy, felejtsd el a Linuxot.

Ha érdekel a Linux, tanuld, használd, de játékok terén egyelőre sajnos még korlátozott, ami természetesen nem a Linux hibája, hanem a játékfejlesztőké, amiért nem vagy csak kevés játékot készítenek el Linuxra.

Lásd: Riot és a League of Legends.

Kiadták a LOL-t Mac-ra, még Androidra is adtak ki egy külön változatot. Linuxra meg magasról tojnak rá, pedig már petíciót is indítottak egyszer. Holott a legnagyobb konkurense, a Dota már sok éve natívan fut Linux alatt.

2022. nov. 5. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 SIDLER22 ***** válasza:
Jó de a DOTA az Valve-es játék a Valve pedig utálja a Microsoftot. Rengeteg pénzt raknak bele a proton fejlesztésbe és minden egyébbe, hogy Linuxon is biztosítsák a játékélményt. Az összes játékuk is például natívan fut Linuxon, de még a Wayland protokollt is támogatják a játékok. Nem is beszélve arról amikor a Veloren játékkal játszottam a gépemen. 2 másodperc alatt betöltötte a játékot és soha semmi lagg nem volt benne. A grafikát potato pc-től kezdve az RTX 4090-et megizzasztó szintig lehet állítani. Nagyon nagy a spektruma. Az egyik legjobban megírt játék. Kár, hogy még csak félkész és nem is olyan típusú játék amit nagyon kedvelnék...
2022. nov. 5. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Jól is teszi a Valve. Egyike azon kevés vállalatoknak, akik törődnek a GNU/Linux világával és a Linuxosokkal.
2022. nov. 5. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!