Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux rendszerekből hogyan...

KmsRys kérdése:

Linux rendszerekből hogyan lehet kiirtani a systemd-journald és egyéb naplózó szolgáltatásokat?

Figyelt kérdés

Próbáltam a következőt:


"sudo systemctl stop systemd-journald", majd a többi, ezt elindítani tudó szolgáltatást is (systemd-journald-audit.socket, systemd-journald.socket, systemd-journald-dev-log.socket) leállítottam, majd utána letiltottam őket a "systemctl disable" paranccsal. Sajnos hiába, egy reboot után visszajön, mintha le se tiltottam volna, és már kapásból be is tesz 32 MB adatot a /var/log/journal mappába! Hogyan lehetne ezt végleg kikapcsolni? Vannak esetleg még egyéb ilyen naplózó dolgok? Ha nem okoz gondot ezek kikapcsolása, akkor szeretném kikapcsolni az összes ilyet, csak hogy ne írkáljon az SSD-re, és ne fusson a háttérben feleslegesen, mikor úgyse nézem meg soha a rendszer naplókat. Igazából a /var mappában szinte csak ilyesmik és ehhez hasonló dolgok vannak, nem tudom, hogy ezek nagy része mennyire elengedhetetlen a rendszer működéséhez, de ha nem annyira fontos a tartalma, akkor jó lenne csökkenteni ott is a dolgok számát. Ezt a systemd-journald dolgot egyébként próbáltam tiltani Fedora 37-en és Ubuntu 20.04-en is, de mindkettő rendszeren visszajött.



2023. jan. 13. 18:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A configban ki lehet japcsolni a diskre írást (/etc/systemd/journald.conf), ha Journal részben Storage=none adsz meg. Ekkor futni fog a szolgáltatás, de legalább nem ír fájlba (bár syslognak is továbbít)

Ilyen naplózó dolog a syslog még, de van olyan alkalmazás, ami direkt ír a var logban fájlba (bar ez talán ritkább)

Egy alternatív megoldás, ha a /var egy külön ramdisk partíció lesz, amit az /etc/fastab-ban lehet megadni, bár ebben formában sose csináltam még ilyen

2023. jan. 13. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Teljesen letiltani nem lehet? Csak mert régi gépem van, és szeretném, ha minél kevesebb dolog futna a háttérben feleslegesen.
2023. jan. 13. 19:07
 3/11 anonim ***** válasza:

Olyan opciót nem találtam (régi, 10 éves postban azt írták, hogy nem is lehet). Az egy jó kérdés, hogy miért indul el, ha disabled-ben van

Esetleg azt lehet kipróbálni, hogy egy saját init-kor futó scriptbe rakod be a disable parancsokat

2023. jan. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
A stop csak leállítja a szolgáltatásokat, rebootnál újraindulnak. A disable letiltja, hogy reboot után ne induljanak el, de más szolgáltatás attól még el tudja indítani őket. Maszkold őket, az a biztos: systemctl mask ...
2023. jan. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Thunderfairy ***** válasza:

Szóval nem csal a Windows esetén lehetnek háttérben futó felesleges alkalmazások???


Linux felhasználoként kérdeztem.

2023. jan. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Azért a logolás nem felesleges. És nem is külön alkalmazás, systemd része. De egyébként vannak olyan disztrók, amik kifejezetten systemd ellenesek és más init rendszert használni, ami elkülöníti kis programokra az egyes részfeladatokat (pontosabban, a systemd rakja őket egybe).

Mindenkinek más a felesleges, szóval ja, fogsz találni olyat ami neked nem kell.

2023. jan. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tom Benko ***** válasza:
És mondd csak, kicsi babám, ha bármi elkoszlik a rendszeredben, honnan fogod tudni, mi volt a bibi?
2023. jan. 15. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#5


A journald szolgáltatást én nem nevezném feleslegesnek, bármikor szükség lehet rá, hogy visszakeress valamit a logban.

2023. jan. 15. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

2020 óta, mióta Linuxot használok, kb 2x néztem bele a logba, azt se komoly okkal, csak kíváncsiságból. Amúgy se nagyon lenne kedvem ott bármit is visszakeresni, egyetlen másodperc alatt is rengeteg új sor keletkezik...


Egyébként wheels nevű válaszoló amit írt, a "systemctl mask" az valóban megoldotta, hogy ne induljon, viszont volt egy bökkenő; nem indultak egyéb szolgáltatások se, azaz nem volt hálózat (NetworkManager), hang (pipewire), Bluetooth és kijelentkezni/újraindítani se tudtam, meg a csudatudja, hogy mi nem működött még. Szóval vissza kellett vonni a maskolást, ahelyett meg inkább beállítottam, hogy ne írja a lemezre a dolgokat, félmegoldás.

2023. jan. 17. 12:13
 10/11 anonim válasza:
41%

Linux: A naplózás letiltása/engedélyezése ext4 fájlrendszeren


Néha előfordulhat, hogy le kell tiltania a naplózást a teljesítmény javítása érdekében. Itt vannak a lépések a naplózás letiltásához ext4 fájlrendszeren (például /dev/sda2).


1. LÉPÉS: Válassza le a letiltani kívánt fájlrendszer-partíciónaplózást


A következő paranccsal válassza le a /dev/sda2 partíciót (tegyük fel, hogy /var):


#umount /var


2. LÉPÉS: Tiltsa le a naplózást a fájlrendszerben


A következő paranccsal letilthatja a naplózást egy ext4 fájlrendszeren:


#tune4fs -O ^has_journal /dev/sda2


3. LÉPÉS: Végezze el a fájlrendszer ellenőrzését


Használja a következő parancsot a fájlrendszer ellenőrzéséhez. Ez nem feltétlenül szükséges, de ajánlott a fájlrendszer integritásának ellenőrzéséhez a naplózás letiltása után:


#e4fsck –f /dev/sda2


4. LÉPÉS: Újraindítás


A következő paranccsal indíthatja újra a Linux operációs rendszert:


#shutdown –r now


5. LÉPÉS: Ellenőrizze, hogy a fájlrendszer naplózása le van-e tiltva, és a partíció csatlakoztatva van-e


Miután a gazdagép újraindult, a következő parancsokkal ellenőrizheti, hogy a naplózás le van-e tiltva a fájlrendszerben, és a partíció fel van-e csatolva:


#dmesg | grep EXT4


A várt kimenet hasonló: EXT4-fs (dm-3): csatolt fájlrendszer napló nélkül


#df -h

2023. jan. 17. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!