Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Fedora 39 telepítése?

Fedora 39 telepítése?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tudnátok segíteni hogy telepítsem a 39-est a következő módon?


Lenne egy 256 SSD és egy 1 Tb hdd a laptopba. Azt szeretném, hogy a rendszer / az ssdre kerüljön. Míg a /home a hddre. Hogy válasszam ki a lemezeket, és mit állítsak a telepítőben. Amit eddig próbálgattam, egyik sem működött. A rendszer autó telepítése, nem is csatolta fel a hdd-t csak megformázta. Köszönöm előre is!



nov. 20. 06:37
 1/8 anonim ***** válasza:
54%

Biztos, hogy a HDD-re akarod a /home-ot? Sok dolog van a /home-ban, amire szükségük van az egyes programoknak, pl. config fájlok, témák, cache, stb. Ha az egész /home-ot a HDD-re rakod, akkor az SSD-ről induló programoknak arra kell majd várniuk, hogy a rendszer beszenvedje a HDD-ről a configot meg mindent, amire szükségük van.

Én úgy szoktam csinálni, hogy az egész /home-ot az SSD-re teszem, és a saját mappáimat (doksik, képek, stb.) symlinkelem a HDD-ről.

nov. 20. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen, szeretném. A probléma megoldása szerintem az LVM Opció lesz, ami minden elérhető meghajtót egyként kezel.
nov. 20. 20:36
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Itt most semmi szükség nincs az LVM-re, mert a Fedora által alapértelmezetten használt BTRFS fájlrendszer már eleve tud logikai köteteket kezelni, szóval felesleges lenne emiatt LVM-et használni.


A partíókiosztást csinálhatod az egyéni móddal, vagy a Blivet-GUI-val. Én a Blivet-GUI-t javaslom, az átláthatóbb, kiválasztod azt, és a Kész gombra nyomsz, amikor itt vagy: [link]

Alapvetően két lehetőséged van, vagy BTRFS fájlrendszert használsz, vagy nem (hanem mondjuk ext4-et). Lehet persze LVM-et, ext2-t és hasonlókat, de ezt most hagyjuk.

Ha az ext4-et választod, akkor egyszerűen csak megmondod a telepítőnek, hogy az SSD legyen felcsatolva a / csatolási pontra, a HDD pedig a /home csatolási pontra. DE mindenekelőtt, ha NEM UEFI-ben indítod a géped, létre kell hoznod egy 1 MB-os biosboot partíciót az SSD elejére (tehát az első partíciónak): [link]

Itt van, hogy ez miért kell: [link]

Ellenben ha UEFI-ben bootol a géped, akkor egy 200 MB-nál nagyobb, 600 MB-nál kisebb EFI partíciót kell csinálnod a lemez elejére, amit a /boot/efi pontra csatolsz be: [link]

Én 500 MB-ot szoktam adni neki, az biztosan elég.


Ezután az SSD jön. Legyen kijelölve az SSD, + gomb, csatolási pont "/": [link]

Majd a HDD. Legyen bal oldalt kijelölve, + gomb, csatolási pont "/home": [link]


Ennyi. Ha így csinálod, pontosan olyan partíciókiosztást fogsz kapni, amilyet el szeretnél érni: [link]


HA viszont BTRFS fájlrendszert szeretnél használni, akkor annyiban más a dolog, hogy a partíció helyett a BTRFS kötetet választod ki. Mivel a BTRFS eleve egynek látja az összes partíciódat, így ezen az egyen belül kell létrehoznod ún. "subvolume"-okat, amik hasonlítanak az LVM köteteire, és a partíciókra is, de nem teljesen azonosak egyikkel sem. A lényeg az, hogy neked kell egy subvolume "/" csatolási ponttal az SSD-re: [link]

És kell egy "/home" csatolási ponttal a HDD-re: [link]

Arra figyelj, hogy az "elérhető eszközök" táblázatban csak az kötet legyen kipipával, amire a csatolási pontot beállítod.

Figyeld meg azt is, hogy ha a partíciót választod ki, akkor a típus mezőben "disk" lesz, míg ha a BTRFS-t, akkor "disk region lesz", mivel a két különálló lemezt ő egy lemez régióiként értelmezi.


Ha BTRFS-sel csinálod, akkor valami ilyesmi lesz a partíciókiosztásod: [link]

Itt is szépen látszik a különálló root partíció és a másik lemezen lévő /home (és az UEFI partíció).

nov. 20. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Kipróbálom így is, de végül is sikerült megoldanom. Szokatlan, hogy a fedora teljesen más mentalitás.
nov. 21. 06:33
 5/8 anonim ***** válasza:
Hogyan oldottad meg?
nov. 21. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Úgy emlékszem, hogy a telepiteskor, jobb oldali panelen allítottam át ext4 re a meghajtókat. Ill fent, jobb írja is hogy melyik meghajtó(kat) használná. Így már leszelektálta őket és nem egyként kezelte.
nov. 21. 08:07
 7/8 anonim ***** válasza:

Teljesen jó az ext4 is, de igazából BTRFS subvolume-okkal is ugyanaz lesz a végeredmény, csak kicsit zavaró, hogy a két diszket egyként kezeli. De ha az ember beállítja a megfelelő csatolási pontokat, akkor biztosan jó lesz.


"Szokatlan, hogy a fedora teljesen más mentalitás."


Hát igen, nem véletlenül szoktuk mondani, hogy a Fedora nem annyira felhasználóbarát, mint mondjuk az Ubuntu. Fedoránál még az automatikus partícionálás is egy kicsit bonyolultabb, nehezebben kezelhető a telepítő...

nov. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Teszek fel majd képeket ide a menetétől.
nov. 21. 09:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!