Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linuxra legjobb fájl system?

Linuxra legjobb fájl system?

Figyelt kérdés

Néztem egy youtubert aki mondta, hogy az összes windows-os fájlrendszer egy borzalom (ntfs, exfat, fat, stb) és hogy csak a btrfs a jó. Ez a best. Meg amúgy szidta a raid 5 meg 6-ot is és hogy olyan csak a noobok használnak, de ez már egy másik kérdés.


Tehát melyik a legjobb fájlrendszer szerintetek?



dec. 25. 14:28
A kérdező szavazást indított:
ext4
Btrfs
XFS
ZFS
JFS
SquashFS
tmpfs
ReiserFS
UnionFS
F2FS
14 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Felhasznalastol fugg. Mintha azt kerdezned, hogy az utakra melyik a legjobb jarmu.
dec. 25. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%

Én személy szerint hányingert tudnék kapni az ilyen begőzölt "megmondóemberektől".

Az, hogy az összes Windows-os fájlrendszer "borzalom" lenne, baromság. Nem a Linux/Unix-rendszerekhez tervezték őket, ezért mondjuk az NTFS használata Linux alatt tényleg nem a leghatékonyabb, de Windows rendszereken meg ez passzol legjobban az oprendszerhez. Támogatja a partíciók egy fájlrendszerbe való csatolását (mint a Unix-alapú rendszereknél), maximálisan illeszkedik a Windows jogosultsági rendszeréhez, fájlrendszer-szinten támogatja a titkosítást és a tömörítést. Ez azért nem olyan borzalmas dolog Windows-oldalról nézve. (Az, hogy személy szerint a Windows jogosultsági rendszerét túlbonyolítottnak gondolom, az már egy más kérdés.)

FAT? Pont az az előnye, hogy egyszerű, mint a faék, ezáltal "mindennel" kompatibilis. Adathordozásra ideális, ott pont az a lényeg, hogy ne hordozzon a fájlrendszer olyan információkat, amik a különböző rendszerek között problémákat okozhatnak. Nyilván a rendszerpartíciót nem FAT-ra formázzuk, arra már tényleg nem alkalmas, de adathordozásra, és kompatibilis célokra még mindig ez a legjobb.

Az exFAT meg gyakorlatilag a FAT utódja. Tekintve, hogy a FAT nagyobb méreteknél már problémás lehet (max. fájlméret 4 GB, és habár elméletileg akár 16 TB-os FAT32 partíció is létrehozható, 32 GB fölött már adódhatnak kompatibilitási problémák. Ezért alkották meg az exFAT-ot, amit eredendően adatcsere-médiákra terveztek, épp ezért nincsenek pl. jogosultságok, viszont támogatja a nagyobb fájlméretet is. Hátránya, hogy sok eszköz még nem támogatja, de idővel valószínűleg ez fogja a FAT(32) helyét átvenni.

És ha már Windowsos fájlrendszerek, van még a ReFS, amiből meg maga a Microsoft csinál bohócot. Hol támgoatják, hol nem, gyakorlatilag pedig egy bizonyos körülmények között hatékonyabb, de finkcióiban megtépázott NTFS-utódnak tekinthető.


Ami a Linuxos fájlrendszereket illeti: az is egy hatalmas nagy baromság, hogy csak a BtrFS lenne jó. Mondjuk ilyen stílusú kijelentéseket általában azok szoktak mondani, akiknek a valós tudása jócskán elmarad az arcuk nagyságától. Ahogy előttem már írták, az sem elhanyagolható, hogy mire használod az adott fájlrendszereket?

Ext4: ez a "de facto" sztenderd. Tökéletesen illeszkedik a Linux architektúrájához, modern, stabil, megbízható. Szerintem sokat nem is kell róla írni, nem véletlen, hogy ez a legelterjedtebb. Szükség esetén visszafele kompatibilis, egészen az ext2-ig, ami nekem már egyszer nagyon jól jött, amikor hardverhiba miatt sérült egy ext4-es partíció.

XFS: Gyakorlatban sok különbség nincs közte, és az ext4 között. Apró különbségek vannak csak köztük, az XFS kicsit hatékonyabb, ha nagy fájlokkal kell dolgozni, de egyébként ez inkább ízlés kérdése, hogy xfs-t, vagy ext4-et használunk-e.

ReiserFS: anno a nagy kedvencem volt, a 3-as verziója nagyjából az ext3-mal egyidőben jelent meg, de némileg fejlettebb volt annál. Sőt, még az ext4-nek is méltó kihívója lett volna, csak hát tudjuk, hogy Hans Reiser amennyire jó szakember volt, annyira pocsék volt a párkapcsolaton belüli konfliktuskezelési képessége, aminek tragikus vége lett. Emiatt pedig emberileg teljesen érthető okokból elkezdték szép lassan háttérbe szorítani a ReiserFS-t. Azóta persze megjelent a Reiser4, de morális okokból senki nem szívesen támogatná ezt, alapból a Linux kernel nem is támgaogatja, a 3-as Reiser pedig hamarosan kivezetésre is kerül. Nem volt rossz fájlrendszer, de Hans elintézte, hogy ne legyen jövője.

És akkor BtrFS. Tényleg nem rossz, és vannak nagyon megnyerő újításai, de azt kell mondanom, hogy ezek többségét a felhasználók nem használnák ki. Szóval jónak jó, de hacsak nincs kimondottan szükség a többletszolgáltatásaira, akkor igazából felesleges ezt használni a már bizonyított és stabil ext helyett.

A ZFS meg Linuxon még eléggé új dolog, egyébként ugyanaz igaz rá, mint amiket a BtrFS-ről írtam.

A JFS elterjedtsége pedig minimláis, nem rossz fájlrendszer, de nincs nyomós ok a használata mellett.


A többi, amiket felsoroltál, meg eleve speciális célú fájlrendszerek. Semmi értelme nincs pl. a tmpfs-t idekeverni, ami egy virtuális memórián alapuló ideiglenes fájlrendszer.

dec. 25. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
4%
NTFS a legjobb de a Linux-ot is hanyagold.. 😃
dec. 25. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
2, Fú azt ilyen részletes választ szerintem még egyetlen kérdésemhez sem kaptam :D Köszönöm szépen! Én felpontoztam nem tudom melyik troll adott rá minuszt, de nagyon idegesítő.
dec. 25. 16:11
 5/8 anonim ***** válasza:
87%
Örülök, ha segíteni tudtam! A lepontozásokon meg ne rágódj, vannak, akiknek ez az egyetlen boldogságuk az életben. ;-)
dec. 25. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
80%
Aki az ntfs-t ilyen szinten lehúzza nem ért hozzá. Egy adott környezetben (értsd windows) egy nagyon jó nagyon stabil gyors fájlrendszer. Az egész felépítése és az egész története is ezt mutatja. Az, hogy nem illeszkedik a linux(unix) világ megszokott dolgaihoz az nem a fájlrendszer hibája, hanem annak a hibája aki nem érti az operációs rendszer-fájlrendszer összefüggéseket.
dec. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
36%
Windowsra NTFS, Linuxra ext4, külső meghajtóra UDF.
dec. 25. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
78%
A DVD-ket valóban UDF-re érdemes formázni, de >32GB pendrive, sd kártya legyen inkább exFat. (kivéve ha telepítő médiának használjuk)
dec. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!