Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Érdemes Linux-ra válatani...

Érdemes Linux-ra válatani Windows-ról, ha igen melyikre?

Figyelt kérdés
Kinek milyen OP rendszer jön be, miben jobb a Linux, mint a Windows, MacOS, vagy fordítva, és játékok, mint pl. GTA 5, hogy futnak el egy Linux rendszeren.
jan. 5. 00:05
A kérdező szavazást indított:
Windows
MacOS
Linux
Egyéb (leírom)
22 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
82%

Én Linux Mintet használok elsődleges rendszerként immár 7 éve.


Előre is bocsi, kicsit hosszú lesz, de nem akarom elintézni 2 mondatban azt, amit nem lehet.

Az, hogy melyik oprendszer mennyire jó, az nem tisztán objektív dolog, és függ attól is, hogy ki, és mire használja. Ha valaki azt reméli, hogy Linuxon (vagy Macen, vagy BSD-n, vagy akármi máson) is minden hajszálpontosan ugyanúgy fog működni, minden pixelpontosan ugyanott lesz, ugyanazok a szoftverek lesznek elérhetőek, mint Windowson, az csalódni fog. Minden rendszer más, mindegyiknek megvannak a saját egyedi jellemzői, a saját ökoszisztémája, hogy mit hogyan kezel, miz azok, amikben kicsivel jobb, mint a többi (bár tekintve, hogy általános célú oprendszerekről van szó, csak apró eltérések lesznek ezen a téren), illetve az ökoszisztéma fontos része, hogy milyen programok, szoftverek, alkalmazások érhetők el hozzá. Ezzel kapcsolatban is tisztáznék pár félreértést. Sok Windows-felhasználó hozakodik elő azzal, hogy Linuxon alig vannak programok. Ez egyszerűen nincs így. A közvetlenül (úgynevezett csomagtárolókból) elérhető szoftverek mennyisége tízezer környéki. Ehhez még hozzájönnek az úgynevezett külső tárolókban található szoftverek, vagy a manuálisan letölthető és telepíthető programok. Illetve ha még azt is hozzávesszük, hogy rengeteg más rendszerre írt programot is képes a Linux futtatni különböző kompatibilitási eszközök használatával, akkor többtízezres mennyiségű szoftver futtatható rajta. Erre azt mondani, hogy kevés, vagy azt, hogy nincsenek rá szoftverek, egyszerűen butaság.

Ezzel kapcsolatos panasz szokott lenni, hogy "de hát XY szoftver nincs Linuxra". Igen, ez valóban így van. Mint írtam, mindegyik rendszernek megvan a maga ökoszisztémája. Csak ezzel kapcsolatban két dolgot felejtenek el: 1. Ez oda-vissza igaz, minden rendszeren lesz jópár olyan dolog, ami másik rendszeren létezett, az adott rendszeren meg nem. Aki Windows után használ valami mást, az könnyen lehet, hogy hiányolni fog olyan dolgokat, amik Windowson léteztek, de mondjuk Macen, Linuxon, vagy BSD-n nem. De ez fordítva is igaz. Én közel egy évtizednyi Linuxozás után kifejezetten macerásnak érzem, ha Windowsos gépen kell dolgoznom, mert jópár dolog nincs Windowson, ami Linuxon van. Mindegy, hogy melyik oprendszerről melyikre váltasz, ezzel mindig találkozni fogsz. (Sok szoftvert pedig eleve több rendszerre is kiadnak.) 2. Attól, hogy valami nem elérhető adott rendszeren, még nem jelenti azt, hogy az a feladat ne lenne megoldható. Talán a leggyakoribb "panasz", hogy "Linuxon nincs Word". Valóban nincs. (Windowson meg nincs Calligra, Abiword, vagy Gnumeric... Illetve utóbbi kettő van, de csak jópár évvel ezelőtti verzió.) De ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne szöveget szerkeszteni. Vagy akármi mást. Én a munkahelyemen 9, itthon 7 éve használok Linuxot, és nincs olyan, amit ne tudnék megoldani, sőt, olyan sincs, aminél azt érezném, hogy macerásabban tudom csak megoldani, mint pl. Windowson. Pedig aztán elég sokrétűen használom: alap "irodai" dolgok: e-mailezés, szövegszerkesztés, táblázatkezelés, néha kiadványszerkesztés, prezentációkészítés; ezek mellett Netflixet, tévét nézek, néha még rádiót is online hallgatok, néha vannak kisebb hang- és videóvágási munkáim, meg még egy halom más dolog. És igen, játszani is szoktam, bár erre majd még külön kitérek.

Gyakori, és elég buta "kritika", hogy "Linuxon nincs grafikus felület". Ezen sokat nem időznék: de, van. Ha beágyazott rendszernek, vagy szervernek telepíted, akkor tényleg nem szokott lenni, de normál asztali rendszerként már másfél évtizede alapvető, hogy van, és előtte is már volt, csak külön el kellett indítani. Ez is egy olyan tévhit, ami abból ered, hogy valaki 25 éve egyszer látott szerveren Linuxot, és abból levonta azt a következtetést, hogy ma, 2024-ben a Linuxnak nincs grafikus felülete.

Szintén gyakran hallom, hogy "nehéz használni". Erre sem pazarolnék túl sok időt: hülyeség. 20-25 éve még azt mondtam volna, hogy van ennek alapja, de most nem 2000-et írunk, hanem 2023-at. Laikus felhasználókat is ismerek, akik Linuxoznak, és nem panaszkodnak, hogy nehéz lenne. :-)

Na, meg azt is szokták hangoztatni, hogy "nehéz telepíteni". Ez is olyan dolog, ami 25 éve igaz volt, életem legelső Linuxát harmadjára sikerült normálisan feltelepíteni... de azóta eltelt negyed évszázad, ami alatt rengeteg dolog megváltozott. Egyelőre ott tartunk, hogy hacsak nem valami kifejezetten bütykölgető csodabogarak számára készített Linux disztrót választunk (Gentoo, Arch), akkor a Linuxot semmivel nem nehezebb telepíteni, mint a Windowst. Sőt... talán még kevesebb is vele a macera, és a hibalehetőség.

Sokan a kompatibilitást is fel szokták hozni a Linux ellen. Ez ismét csak egy olyan dolog, ami 2 évtizede még valós probléma volt, és alaposan meg kellett válogatni, hogy milyen hardvert használsz, ha Linuxot telepítenél. De 2 évtized alatt fordult a helyzet. Problémák mindkét oldalon adódhatnak, de nagyságrendekkel kevesebb ma a probléma a Linuxszal. Ha számszerűsíteni kellene, hogy az utóbbi 5 évben milyen arányban tapasztaltam hardveres kompatibilitási problémákat Windows, illetve Linux téren, nagyjából olyan 1:10 arányt tudnék mutatni. Egy linuxos kompatibilitási macerára jut tíz Windowsos.

És végül a játék: na, ez az a terület, amire nem merem azt mondani, hogy egy hardcore gamernek jobb választás lenne a Linux. Bár itt sem fekete-fehér a helyzet. Én elég sokat játszok, bár igaz, hogy nagyrészt indie, vagy retro játékokkal, de nem szokott problémám lenni a futtatásukkal. Sőt, volt olyan, hogy egy kicsit régebbi játék haveromnál Win10-en nem indult el, nálam Linuxon, Wine segítségével meg simán.

Vannak egyébként Linuxra játékok, sőt, kifejezetten sok játék jelenik meg Linuxra is, illetve egyre több Windows-játék futtatható Linuxon a Wine/Proton segítségével.


Szóval összegezve:

- Ha tök átlagos felhasználásra kell, és nem valami karót nyelt emberről van szó, aki már azon összecsinálja magát, hogy másképp néz ki a Start menü, akkor bátran merem ajánlani a Linuxot.

- Ha új felhasználóról van szó, akkor kifejezetten ajénlani tudom a Linuxot.

- Ha szeret az illető játszani, és emellett nem zárkózik el attól, hogy mélyebben belenyúljon a rendszerébe, akkor azt mondom, hogy érdemes egy próbát tennie.

- Ha hardcore gamer az illető, és nem kísérletező jellem, akkor azért azt mondom, hogy maradjon Windowsnál.

jan. 5. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
72%

"ha igen melyikre?"

Erre nincs egzakt jó válasz. Kezdem azzal, hogy miket NEM ajánlok. Vannak nagyon hardcore felhasználóknak tervezett disztrók, pl. Arch, Gentoo, Alpine, nos, ezeket semmiképp nem tudnám ajánlani kezdő felhasználóknak. De még haladóknak is csak akkor, ha imádják babrálni a rendszerüket. Aztán vannak speciális célra szánt disztrók. Kali, Tails, meg a még speciálisabbak. Ezeket sem tudom ajánlani, ezek egy adott alkalmazási területre vannak kihegyezve, átlagos napi felhasználásra nem azt mondom, hogy alkalmatlanok, de felesleges ezekhez folyamodni. A túl ismeretlen disztrókat sem merem javasolni, nem feltétlenül rosszak ezek, de probléma esetén könnyebb segítséget kérni egy ismertebb terjesztés esetén, na, meg ki tudja, hogy egy kisebb disztrót meddig támogatnak?

Szóval amit tudok javasolni: bármelyik ismertebb, népszerűbb, általános célú disztró. Én magam a Linux Mintet szeretem, de ugyanígy szóba jöhet az Ubuntu (ide értve a Kubuntut, Ubuntu Matét, Ububntu Cinnamont is), Debian, Fedora, esetleg még a Manjaro is.

jan. 5. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
68%
Ha nem szoktál játszani, akkor a Linux egyértelműen jobb választás. Jobb a hardverkihasználása, könnyebben kezelhető, biztonságosabb, stabilabb, és a vindózzal ellentétben még a frissítések sem rontják el. Elméletileg a játékok is jobban mennének, csak kevés játék készül el Linuxra. Nekem mindkettő fent van, játékra Windowst használok - kivéve OpenTTD :) - egyéb dolgokra Linux Mintet. Ebből már rájöhettél, hogy utóbbit ajánlom én is.
jan. 5. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
73%

Én is Mintes vagyok. Lusta ember lévén nekem ez a legkényelmesebb. Csupaszon telepítve majdnem mindent tud, amit elvárok tőle.


"miben jobb a Linux, mint a Windows, MacOS"


Azt csinálja, amit akarok, akkor, amikor akarom és úgy, ahogy akarom. Nem csak azt és úgy, ahogy a M$ vagy App£€ akarja.


"játékok, mint pl. GTA 5, hogy futnak el egy Linux rendszeren"


A GTA5-öt konkrétan nem próbáltam, ProtonDB szerint jól megy gond nélkül. Viszont általában véve minden megy gond nélkül mennek és a kompatibilitási réteg rohamléptekkel fejlődik. A legtöbb játék már csak minimálisan vagy egyáltalán nem lassabb, mint Windowson.


Amivel gond van, az némelyik multis játék anti-cheat rendszere.

jan. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!